Автор Тема: Как да направим СЕ БЕ  (Прочетена 35491 пъти)

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 046
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
Re: Как да направим СЕ БЕ
« Отговор #105 -: Октомври 12, 2020, 02:27:08 pm »
  Брей, каква активност! Аз си мислех, че вече си казахме всичко, пък то какво се оказа.
   На скептиците и защитниците на сегашните енергийни монополи ще кажа, че до тази теория съм стигнал след години разсъждения от къде идва СЕ-то. Да се надяваме, че на тях няма да им трябват толкова много години за да я разберат (за теорията говоря). И няма нужда аз да я доказвам, тя вече е доказана с турбината на Сегнер. Даже хората са я направили като затворена система, маслото циркулира вътре и прави предостатъчно СЕ. Там се използва не само ракетния принцип, но и центробежните сили, които допълнително увеличават налягането до 300 атмосфери. За сравнение - кислородни и бутилки за ацетилен са за налягане 150 до 200 атмосфери. Колкото е по-голямо налягането, толкова с по-голяма скорост изтича маслото от дюзите. Импулсът е маса по скорост и един и същ импулс може да се направи с по-малка маса, но с по-висока скорост. Толкова за ракетния принцип.

   Що се отнася до аналогията с резонансните бобини - първо трябва да си отговорим на въпроса какво е магнитното поле и къде се намира то. Съвсем ясно е, че то се простира далеч зад пределите на бобината и го има дори във вакуум. Магнитното поле е вихър на ефира и колкото повече ток има в бобината, толкова този вихър заема по-големи пространства. Ефирът е флуид и за него действат законите за флуидите. Енергията на магнитното поле всъщност е енергията на флуидния вихър. Дори внезапно да спрем тока в бобината, това не означава, че ефирът внезапно ще спре да се вихри. Този ефирен вихър действа на всички електропроводими материали и в тях се индуцира напрежение. На този принцип са направени всички сега съществуващи трансформатори. Но вие ги знаете тези неща.
   Знаете и какво е казал Тесла за зоната с понижено налягане - ако се създаде такава зона, то така ще имаме движение на частиците от зоните с по-голямо налягане към зоната с пониженото налягане, която може да наречем "черна дупка". На този принцип е направена центробежната помпа. В центъра на въртенето на ротора ѝ се формира зона с понижено налягане и към тази своеобразна "черна дупка" се стича водата, натисната от атмосферното налягане. И това го знаете. Знаете и какво става с лист хартия, залепен за брадата ви, когато започнете да духате с уста. Въздушната струя създава зона с понижено налягане и към тази зона се устремява околния въздух, който повдига листа хартия до хоризонтално положение. Обърнете внимание - въздушната струя създава зона с понижено налягане. Въздухът е флуид и ефирът е флуид. Следователно и ефирната струя ще създава зона с понижено ефирно налягане. А на ефирната струя ѝ казваме магнитно поле. И интересното е, че енергията на това поле е пропорционална на квадрата на тока в бобината, което ще рече, че когато токът I е много голям, и най-малките промени dI водят до големи промени в енергията на бобината. А това dI го вкарваме от захранването и то е аналог на енергията, вложена в гюллето от другия пример. По-точно захранващото напрежение Uвх, умножено по тока dI дава входната мощност от захранването Pвх = Uвх.dI и тази мощност при големи токове може да е по-малка от мощността на изхода, казах по-горе каква е аналогията във формулите. А въпросът е от къде се взема допълнителната енергия? Ами най-вероятно от ефекта на Вентури, който по същество е точно това, което казва Тесла за зоната с пониженото налягане - имаме ли зона с понижено налягане, към нея се стича флуид от околното пространство, където налягането е по-високо. И при това движение на флуида, той може да извършва работа ако на пътя му поставим турбина (зона със съпротивление). На нас ни остава само да поддържаме зоната с пониженото налягане ("черната дупка"). А това става с голям резонансен ток, поддържан със сравнително малка мощност, да речем от 200 до 500 вата.

   epwpixieq-1, мислите твърде сложновато и не вниквате в това, което съм написал. Щом ви е толкова сложно да разберете силите, давам ви още по-прост пример - две гюллета летят в космоса едно зад друго и са вързани с въже, което държи натегната между двете гюллета пружина. За да се натегне тази пружина е вложена определена енергия, която енергия после се освобождава като прогорим въжето и тогава предното гюлле се ускорява, а задното се забавя. Двете гюллета са с еднаква маса. Задачата може да я решим за две стойности на началната скорост на гюллетата. Енергията в пружината ще е една и съща и в двата случая. Обаче придобитата от по-бързото гюлле енергия ще е различна в зависимост от това каква е била началната скорост на двете гюллета. Прави ли ви впечатление, че с една и съща енергия на пружината правим различен прираст на енергия за по-бързото гюлле? Ако да, значи за системата предно гюлле - пружина ЗЗЕ е невалиден. Виж ако в сметките сложим и по-бавното гюлле, тогава ЗЗЕ ще е верен. Но ние търсим СЕ-то и то е в по-бързото гюлле.

   GMG, бобината вече е готова, електронната схема ми е перфектна, проблем са ми кондензаторите - трябва да си купя материали и да направя 4 бр. кондензатори за напрежение до поне 5 kV и за ток около 30А. Ще ги правя както са ги правили едно време по схемата "гребен в гребен" и ще са с дебели изводи за да не загряват.

   А ако някой реши да помага, дал съм банкова сметка в темата ми за Ту-Ту генератора - https://mazeto.net/index.php/topic,9829.75.html
   В най-лошия случай ще направя най-добрия до сега правен в света инвертор. Прилагам и файл, където обяснявам с какво съм се занимавал до сега и какво мисля да правя. И там съм дал банковата сметка.
  п. п. И не се хвърляйте с много големи суми.

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Как да направим СЕ БЕ
« Отговор #106 -: Октомври 12, 2020, 03:16:09 pm »
Иван Димов товоята наивност няма граници, твоят адаш бат Ванко много добре ти го написа, със стари курви нов бардак не се прави. Ако към твоята система от гюлета приложеш един от основните принципи - няма значение дали едно тяло се движи равномерно и праволинейно и дали е в покой, то ще видиш сам колко не състоятелна ти е идеята.
GMG не ти прави чест да твърдиш за нещо, в което и сам си не вярваш, да вкарваш умишлено хората във заблуждение е престъпление, за което рано или късно ще си платиш.

GMG

  • Гост
Re: Как да направим СЕ БЕ
« Отговор #107 -: Октомври 12, 2020, 06:34:22 pm »
GMG не ти прави чест да твърдиш за нещо, в което и сам си не вярваш, да вкарваш умишлено хората във заблуждение ..
  @dmitarp, за какви твърдения и заблуждения пишеш въобще не вдявам.  :o

Да не сте се напушили с Вектора нещо?  ;D

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Как да направим СЕ БЕ
« Отговор #108 -: Октомври 12, 2020, 07:04:56 pm »
   epwpixieq-1, мислите твърде сложновато и не вниквате в това, което съм написал. Щом ви е толкова сложно да разберете силите, давам ви още по-прост пример - две гюллета летят в космоса едно зад друго и са вързани с въже, което държи натегната между двете гюллета пружина. За да се натегне тази пружина е вложена определена енергия, която енергия после се освобождава като прогорим въжето и тогава предното гюлле се ускорява, а задното се забавя. Двете гюллета са с еднаква маса. Задачата може да я решим за две стойности на началната скорост на гюллетата. Енергията в пружината ще е една и съща и в двата случая. Обаче придобитата от по-бързото гюлле енергия ще е различна в зависимост от това каква е била началната скорост на двете гюллета. Прави ли ви впечатление, че с една и съща енергия на пружината правим различен прираст на енергия за по-бързото гюлле? Ако да, значи за системата предно гюлле - пружина ЗЗЕ е невалиден. Виж ако в сметките сложим и по-бавното гюлле, тогава ЗЗЕ ще е верен. Но ние търсим СЕ-то и то е в по-бързото гюлле.
Добър пример, затова си позволявам да цитирам целия абзац, и да го разгледаме подробно понеже аз се опитвам да вникна в това което казвате и точно защото мисля че виждам объркването ви затова се опитвам да ви представя  динамика която мисля че е правилна (поне според мен).

Сега да започнем, като моля вижте приложената схема, където са дадени 2 случая точно както вие ги описвате (горния е статичния, а долния динамичния, мисля че е доста ясно). Дадени са 2 гюлета всяко с маса от 1kg, с пружина между тях ( държана от въобръжаемо въже, което не съм показал), която  пружина условно е без никаква маса за да не усложнява примера. Пружината и в двата случая има еквивалентна натегнатост от 2J (като това ни два много лесни изчисления). В допълнение при отпускането пружината е с такова свойство че ускорява 1 kg маса до скорост от 1 m/s за една секунда (тоест тя упражнява сила от 1 N, във всяка посока, когато се пусне). Това мисля че е условност която може да се приеме без да се губи същността на примера.

Случай 1 (както вие казахте): стационарна система в която скоростта е 0 m/s и съответно кинетична енергия от 0 J. Ясно е че когато отпуснем пружината двете гюлета ще придобият равни (и противоположни) скорости от 1 m/s и така кинетичната им енергия, на всяко от тях ще бъде 1 J, и съвкупна от 2 J, точно толкова колкото е извлечена от напрегнатостта на пружината.

Случай 2 (както вие предлагате): отново всичко е едно и също, само цялата система има скорост от 10 m/s ( за по-лесни изчисления ), което дава че цялата система има кинетична енергия от 100 J. Сега отпускаме пружината, като при това кинетичната енергия, на цялата система, се разделя на половина (по гюлетата) и всяко гюле получава по равно по 50 J. След което наблюдаваме ускорение на дясната топка (долния пример на скицата) до 11 m/s а лявата се забавя до 9 m/s, точно колкото когато едната топка приеме енергия от 1 J а другата загуби 1 J.

Сега да погледнем какво става със скоростите и енергията. Лявото гюле има скорост от 9 m/s което ще ни даде кинетична енергия от 40.5 J, докато дясното има скорост от 11 m/s с кинетична енергия от 60.5 J. Дясното гюле определено е получило повече енергия от 1 J, но тази допълнителна енергия не е дошла от някъде извън системата, както вие предположихте, а е дошла от намаляване пропорционално на на енергията на лявото гюле с 9.5 J. И така 50 J + 9.5 J + 1 J = 60.5 J е точно колкото е енергията на дясното гюле след отпускането на пружината.

Както се вижда от примера, при положение че нямате възражение по логиката, не нямаме никакъв прираст на енергия, която вече не е присъствала в системата преди това.

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 046
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
Re: Как да направим СЕ БЕ
« Отговор #109 -: Октомври 13, 2020, 02:08:07 pm »
   epwpixieq-1, енергията на пружината ти е 1[J], а не два.
   Разгледай два случая - първо при начална скорост 10 m/s и после при 100 m/s. В първия случай скоростите на гюллетата ще са 9 и 11 м/с, а във втория случай скоростите ще са 99 и 101 м/с. Сметни енергиите  като обърнеш внимание на прираста на енергия на по-бързото гюлле. Ще видиш, че този прираст е по-голям във втория случай с начална скорост 100 м/с. Значи е възможно с една и съща енергия на пружината да правим различен по големина прираст на по-бързото гюлле. Така в този отрязък от време, докато ракетата има гориво, ще придобиваме повече енергия за ракетата, отколкото сме изхарчили енергия чрез горивото. Това е частично нарушение на ЗЗЕ за този отрязък от време като пак подчертавам, че ние не се интересуваме от по-бавното гюлле. Търсим принципна възможност за добиване на СЕ. Какво ще стане ако горивото никога не свършва или намерим друга аналогична установка при токовете? С тази механична аналогия просто онагледяваме принципната възможност за СЕ. При Сегнер турбината маслото се вкарва отново в нея през централен отвор, ускорява се отново до периферната скорост на турбината, което е разход на енергия и въпреки този разход, благодарение на центробежните сили, получаваме СЕ. Тази турбина може да се разглежда като нашите две гюллета - едното гюлле ще е маслото, а другото гюлле ще е корпуса (метала) на турбината. Тези две гюллета се движат с еднаква периферна скорост и в един момент едното гюлле (маслото) се забавя, излитайки от дюзите, като в същото време другото гюлле (метала на турбината) се ускорява. А центробежните сили са пружината, която ускорява гюллетата. Даже е възможно да има и допълнително налягане от загряване. Положението прилича малко и като в тръбата на Ранк. Чрез центробежни сили имаме вклиняване и съответно забавяне и ускоряване. За центробежните сили във всеки по-дебел учебник по физика пише, че ЗЗЕ не важи.
   А ние сме се концентрирали върху токовете, защото това е най-евтиния възможен вариант за СЕ. Едва ли някой има възможност да направи фабрика, в която да прави турбини от титан. Виж от желязо и аз съм правил разни експерименти, правил съм и още ще правя, защото имам много добри идеи, които с всеки нов опит стават все по-добри. Ето вижте последния ми експеримент, в който тествам възможностите на ефекта на Вентури - https://www.youtube.com/watch?v=iMiwt3Q_G_c
   Оказва се, че ефекта на Вентури е доста силен и може даже да се противопостави на центробежните сили. Вижда се как водата се засмуква от периферията на "помпата" до тогава, докато силите на засмукването се уравновесят с центробежните сили на въртящата се вода. Като спра двигателя и водата отново се връща в легена. И това е само един експеримент, който ми носи само знание - твърде много време и пари съм инвестирал в знание. Време е вече това знание да намери практическа реализация в реално работещи устройства, полезни за хората.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Как да направим СЕ БЕ
« Отговор #110 -: Октомври 13, 2020, 04:15:50 pm »
   epwpixieq-1, енергията на пружината ти е 1[J], а не два.
   Разгледай два случая - първо при начална скорост 10 m/s и после при 100 m/s. В първия случай скоростите на гюллетата ще са 9 и 11 м/с, а във втория случай скоростите ще са 99 и 101 м/с. Сметни енергиите  като обърнеш внимание на прираста на енергия на по-бързото гюлле. Ще видиш, че този прираст е по-голям във втория случай с начална скорост 100 м/с. Значи е възможно с една и съща енергия на пружината да правим различен по големина прираст на по-бързото гюлле.
Енергията на пружината при хипотетичен експеримент може да си я направим колкото си пожелаем. Дали пружината ще е натегната на 1, 2 или 1000 J, мислите ли че има някакво значение за логиката на изчисления. 2 J е взето точно за лесни изчисления и за да не се обърква човек, както вие явно го правите. Отново дали скоростите ще бъдат 10 m/s и 100 m/s (както вие пишете), или еквивалентно 0 m/s и 10 m/s мислите ли че ще има някакво значение за логиката или за физическия процес. Вземайте и 1 000 m/s и 1 000 000 m/s щом така желаете логиката ще е абсолютно същата както и при 0 m/s и 10 m/s.

Оставете ракетата и горивата и погледнете каквото съм показал, понеже то е точно контра аргумент на вашата теза, кокото по-комплексен правите един хипотетичен експеримент толкова повече се обърквате.

На вас проблема ви е че вие вярвате в СЕ ( каквото и да разбирате под тези две букви ) и целенасочено го търсите, отколкото да погледнете обективно на физическите процеси. Така тотално се обърквате логически, с идея да "видите" СЕ-то. Разберете че такова нещо няма, има единствено и само по-оптимална динамика на системите.

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 046
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
Re: Как да направим СЕ БЕ
« Отговор #111 -: Октомври 13, 2020, 06:15:49 pm »
   epwpixieq-1, не мислех да те критикувам публично, но сам си го изпроси като непрекъснато повтаряш, че аз съм се бил объркал. Виж какво си писал:
Цитат
  epwpixieq-1:  Ясно е че когато отпуснем пружината двете гюлета ще придобият равни (и противоположни) скорости от 1 m/s и така кинетичната им енергия, на всяко от тях ще бъде 1 J, и съвкупна от 2 J, точно толкова колкото е извлечена от напрегнатостта на пружината.
   Я умножи един килограм гюлле по 1 м/с скорост на квадрат и не забравяй да разделиш на две за да получиш кинетичната енергия на едното гюлле. Ще получиш половин Джаул, не един. Така че, двете ти гюллета ще носят общо един Джаул енергия, а не два както твърдиш. То това се вижда и от твоята рисунка за случая, когато началната скорост ти е 10 м/с. Като събереш енергията на двете гюллета след тласъка, колко се получава - ето 40.5 + 60.5 = 101. Значи в началото, енергията на двете гюллета ти е била 100 Джаула + 2 Джаула в пружината правят общо 102 Джаула. И хоп, пружината става нула и енергията според ЗЗЕ отива в гюллетата, която според теб е 101 Джаула. Губи ти се един Джаул. Кой прави елементарни грешки?
   И как не може да разберете, че не говорим за ЗЗЕ на двете гюллета и пружината? За тях ЗЗЕ важи. Разгледайте само по-бързото гюлле и пружината. Вижте колко е била енергията на това гюлле преди и след тласъка на пружината, вижте разликата на тези енергии, т. е. това е прираст на енергия. В твоята картинка, втория случай - от 50[J] става 60.5[J]. Колко е прирастът на енергия? Разбира се 10.5[J]. Ха сега сметни по същия начин колко ще е прирастът при начална скорост 100 м/с. Ще видиш, че ще е повече от 10.5[J]. Значи пружината влага една и съща енергия при двата случая, а прирастът на по-бързото гюлле е различен. Това схващаш ли го или мисълта ти постоянно клони към по-бавното гюлле. Зарежи го него, сега не се интересуваме от него, докато има гориво в ракетата, проблем няма да има. Разглеждаме принципно възможността за нарушение на ЗЗЕ за кратък период от време докато ракетата разполага с гориво. Ако и сега не схванеш какво обяснявам, значи няма повече смисъл да се пъна. Това е просто механична аналогия, която може да се наблюдава и при токовете така както го описах по-горе.
   ... Да, ама ЗЗЕ се спазва, да ама ЗЗЕ се спазва! Да, ама има СЕ и явно ЗЗЕ при определени случаи не се спазва! Ако смяташ, че няма КПД>1, тогава няма смисъл да говорим повече.
   Има и други начини да покажем, че ЗЗЕ не се спазва при определени случаи. Стефан Маринов говори за удари на много на брой малки топчета върху едно голямо като малките топчета рикошират от голямото и така отдават почти двоен импулс. На този принцип са направени и водни турбини, които правят СЕ. С други думи, вложената енергия за ускоряване на струята е по-малка от енергията, придобита от турбината.
   И накрая ще ви помоля да не се изказвате толкова крайно сякаш имате цялото познание на вселената, защото повече от хората още дори не знаят на какъв принцип летят летящите чинии.

Неактивен бай Теню

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 473
  • Чем больше узнаю людей, тем больше нравятся собаки
Re: Как да направим СЕ БЕ
« Отговор #112 -: Октомври 13, 2020, 06:35:53 pm »
Цитат
На вас проблема ви е че вие вярвате в СЕ ( каквото и да разбирате под тези две букви ) и целенасочено го търсите, отколкото да погледнете обективно на физическите процеси. Така тотално се обърквате логически, с идея да "видите" СЕ-то. Разберете че такова нещо няма, има единствено и само по-оптималн Разберете че такова нещо няма, има единствено и само по-оптимална динамика на системите.
Пикси има поне няколко СЕта и вие не се и сещате за това, освен да дрънкате небивалици

Активен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
Re: Как да направим СЕ БЕ
« Отговор #113 -: Октомври 13, 2020, 07:10:36 pm »
Иван Димов, това че пропускаш част от уравнението не означава че ЗЗЕ не е верен. По тази логика можеш да решиш че не те интересуват изгорелите газове в една ТЕЦ, тъй като те отдавна са излетели от комина. А само това което се получава на клемите на генератора е важно. И тогава предвиждам едно масово СЕ, та дори и твоята комуна ще стане безмислена. Ние тука вместо да се чепкаме ще си даваме напътствия как да си направим ТЕЦ в мазето. Заплатите в енергетиката ще надхвърлят 1000 лв на ден. А цената на тока ще се срине под стотинка. Ехххххх мечтииииии......
ЗЗЕ важи и е верен при всички случаи на кинетична енергия.

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Как да направим СЕ БЕ
« Отговор #114 -: Октомври 13, 2020, 07:41:09 pm »
По логиката на Димов, още едно СЕ. Газовата турбина сама по себе си дава повече енергия от колкото има в горивото, проблема обаче е, че една голяма част от тази енергия трябва да се изразходи в компресора. Ако имаме постоянно компресиран газ, ще имаме и СЕ, това е едно и също със ракетата на Димов, която си има постоянно гориво, и през това време има СЕ.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Как да направим СЕ БЕ
« Отговор #115 -: Октомври 13, 2020, 08:24:48 pm »
   epwpixieq-1, не мислех да те критикувам публично, но сам си го изпроси като непрекъснато повтаряш, че аз съм се бил объркал. Виж какво си писал:   Я умножи един килограм гюлле по 1 м/с скорост на квадрат и не забравяй да разделиш на две за да получиш кинетичната енергия на едното гюлле. Ще получиш половин Джаул, не един. Така че, двете ти гюллета ще носят общо един Джаул енергия, а не два както твърдиш. То това се вижда и от твоята рисунка за случая, когато началната скорост ти е 10 м/с. Като събереш енергията на двете гюллета след тласъка, колко се получава - ето 40.5 + 60.5 = 101. Значи в началото, енергията на двете гюллета ти е била 100 Джаула + 2 Джаула в пружината правят общо 102 Джаула. И хоп, пружината става нула и енергията според ЗЗЕ отива в гюллетата, която според теб е 101 Джаула. Губи ти се един Джаул. Кой прави елементарни грешки?
Което си е вярно, вярно е, направил съм грешка, в изчисленията. Няма смисъл да ме предпазвате за да не ме критикувате публично, всеки трябва да е отговорен за грешките си, така че аз не съм по различен от останалите.  В моя случай съм се объркал като съм взел, и изчислявал 2 J (което е за цялата пружина) на едно гюле, като това съм го правил систематично. Оставяйки това настрана, кажете виждате ли грешка в логиката, понеже тя е важната, цифрите могат да се променят или даже да са грешни, като това не променя логиката на динамиката.
Разгледайте само по-бързото гюлле и пружината. Вижте колко е била енергията на това гюлле преди и след тласъка на пружината, вижте разликата на тези енергии, т. е. това е прираст на енергия. В твоята картинка, втория случай - от 50[J] става 60.5[J]. Колко е прирастът на енергия? Разбира се 10.5[J]. Ха сега сметни по същия начин колко ще е прирастът при начална скорост 100 м/с. Ще видиш, че ще е повече от 10.5[J]. Значи пружината влага една и съща енергия при двата случая, а прирастът на по-бързото гюлле е различен. Това схващаш ли го или мисълта ти постоянно клони към по-бавното гюлле.
Ами мисълта ми клони и към двете гюлета, както вие представихте на примера, понеже двете гюлета определят началната система и цялата енергия с която тя разполага. Така от тези 10.5[J], 1 е дошъл от пружината и 9.5 са дошли от намаляването на енергията на другото гюле. Така при 100 m/s, прираста ще бъде определено много по-голям, точно 100.5 J, и в това няма никакъв спор. Спора е откъде идва тази енергия, като моята изчислителна грешка не променя логиката. Цялата система ще има енергия от 10 000 J. Точно в момента на отпускане на пружината, но преди тя да се задейства, за да отдаде енергията си, двете топки имат (по равно) по 5000 J. След задействане на пружината по-бързата ще има скорост от 101 m/s и съответно 5100.5 J, а по-бавната 99 m/s и съответно 4900.5 J. Така виждаме, че по-бързата топка ( върху която вие се концентирате ) е взела 1 J от пружината и (рективна) енергия от 99.5 J от (вече) по-бавната топка. Като пропорцията на това прехвърляне на реактивната (при полжение че можем така да я наречем) енергия не се променя, тя е виднаги една и съща, като процент от цялостната енергия на системата.

Така в този пример (с по-високи скорости) всъщност се вижда, че логиката е отново една и съща, като тя не може да бъде и различна, разбира се. И че "повечето" енергия която вие си мислите че се извлича от някъде (като СЕ), всъщност идва точно от забавянето на по-бавната топка. Като в крайна сметка няма смисъл да се ограничаваме до топки логиката е абсолютно същата за всички други динамични системи с подобни характеристики. Но може бия явно аз не мога обяснявам нещата добре. Така че нека някой от колегите, които виждат логиката, при положение че имат желание да го обясни по-елементарно понеже явно аз не мога.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Как да направим СЕ БЕ
« Отговор #116 -: Октомври 13, 2020, 08:52:30 pm »
Иван Димов един елементарен въпрос:
Ако ускоряваш въпросното гюле при изгрев слънце в посока на изток и пак на изток при залез слънце след въпросното ускоряване кое гюле ще има повече енергия. И кое ще падне по далеко???

Неактивен ndm

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 712
  • и има и ш извади ако трее - че даже ш и работи
Re: Как да направим СЕ БЕ
« Отговор #117 -: Октомври 13, 2020, 09:58:47 pm »
   И накрая ще ви помоля да не се изказвате толкова крайно сякаш имате цялото познание на вселената, защото повече от хората още дори не знаят на какъв принцип летят летящите чинии.
Да Ванка повечето сме така, не знаем принципа на летенето на летящите чинии. А за вселенското познание СE надяваме на Вас Посветените да хвърляте от време навреме по някоя трохичка да ни озари светлината. Но само трохички, да не вземеш да мяташ гюллета, не сме вСЕ още готови за тези дарове на познанието. А, току що ме озари какъв може би е принципа на летящите чинии. Ако греша поправи ме разбира СЕ- значи човечетата от борда на чинията хвърлят по 2 гюллета и от зеленото което е по-бързо и има повече енергия чинията СЕ отдалечава.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Как да направим СЕ БЕ
« Отговор #118 -: Октомври 14, 2020, 11:09:30 am »
Пикси има поне няколко СЕта и вие не се и сещате за това, освен да дрънкате небивалици
бай Теню, като мислите така, вместо да критикувате опонента без никаква логика ( в който случая явно съм аз ), вземете да направите нещо конструктивно и логически издържано или по-скоро отворете тема точно за това което искате да обясните. В такава една тема, разбира се, първо трябва да дефинирате какво вие разбирате под СЕ, понеже е мноооого разтегливо понятие, и след това, на база на тази дефиниция, избройте СЕ-тата така както вие ги виждате. Предполагам че ще се завърже доста интересна дискусия, където аз също ще се включа понеже имам определени виждания за това, въпреки че те предполагам несъвпадат с това което вие разбирате. Такава една дискусия най-малкото ще внесе яснота относно какво да се разбира под СЕ, а за това дали от там ще излезе СЕ, поне по начина по който голямата част от СЕнтусиастите го разбират, няма да си тая дъха.

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 046
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
Re: Как да направим СЕ БЕ
« Отговор #119 -: Октомври 14, 2020, 01:27:57 pm »
   epwpixieq-1, много добре си го обяснил и аз много добре схващам твоята, на Bat_Vanko и дори логиката на "изкуствения интелект". И чест ти прави, че си поправи грешката, защото много от "разбирачите" във форума се смятат за безгрешни. Дори и аз съм правил малки грешчици в други теми, които явно са били толкова малки, че така си и останаха незабелязани.
   Явно аз не обяснявам достатъчно добре или повечето хора не разбират какво се има под СЕ. СЕ имаме, когато КПД>1. Коефициентът на полезно действие се определя от формулата КПД = А / Е(вложена), където А е извършената от нашата машина работа, а Е(вложена) е енергията, която влагаме в машината. В нашия случай Е(вложена) е енергията на пружината. Така ако сме на борда на лодка или на ракета в космоса, за всяко изстреляно гюлле ще трябва да натягаме пружината, т. е. ще изразходваме Е(вложена). В същото време лодката или ракетата ще придобиват някакъв прираст на кинетична енергия, който прираст може да използваме за да свърши някаква работа. С други думи, за нас прираста на енергия на лодката, ракетата или по-бързото гюлле може да го означим с А. И за да няма объркване ще го обясня още по-просто. Кола се движи по хоризонтално шосе с 80 км/ч., даваме газ и колата ускорява до 100 км/ч., т. е. влагаме Е(вложена) чрез горивото. Отнемаме газта и колата се движи по инерция с тези 100 км/ч. безкрайно време по хоризонтален път ако пренебрегнем триенето. Сега пред колата поставяме "баир" (наклон) така, че нейната скорост да намалее отново до 80 км/ч. и пътя отново става хоризонтален. Какво стана? Ами колата извърши работа в гравитационното поле на Земята като се издигна на по-голяма надморска височина. Значи колата повиши потенциалната си енергия докато намаляше кинетичната си енергия. При липса на триене според ЗЗЕ, Е(вложена) чрез горивото е точно равна на А (ивършената работа) или на dEp (прираст на потенциална енергия). (Разбира се това е вярно само ако двигателят е с КПД=1.) Следва ново подаване на газ, колата отново ускорява от 80 км/ч до 100 км/ч., пак спираме газта, срещаме нов баир и колата се качва на следващото стъпало на потенциалната си енергия. Такъв е принципът на ракетата - подаваме гориво и влагаме Е(вложена) и ракетата се ускорява да речем от 100м/с до 110м/с, спираме горивото и ракетата се блъска в метеорит (т. е. извършва работа) като скоростта ѝ отново пада на 100м/с, после пак подаваме гориво и отново вдигаме до 110м/с и блъскаме следващия метеорит. Какво е КПД-то на ракетата? Ами ето я формулата КПД = А / Е(вложена), извършена работа делена на вложена енергия. А ако не блъскаме метеорити, а просто ракетата се отдалечава от Земята, как да сметнем КПД-то? Много просто - делим прираста на потенциалната енергия dEp на ракетата на енергията на използваното гориво. Или  КПД = dEp/Е(вложена). Прирастът на потенциалната енергия на ракетата е точно такъв както и при колата, изкачваща баирите. Видяхме, че dEp се постига при намаляване на кинетичната енергия, т. е. dEp = -dEк. Като dEк - това е прираст на кинетичната енергия и по абсолютна стойност А = dEp = dEк. При твоя пример за 100м/с имаме dEк = 100.5 J и този прираст е получен само чрез един Джаул енергия, която сме вложили в пружината за да я натегнем. Значи имаме КПД = 100,5/1 = 100,5. Получава се нещо като при климатиците - влагаме енергия за компресора единица, изхвърляме студен въздух и получаваме 3 единици топлинна енергия, т. е. имаме КПД = 3. Изхвърления студен въздух е все едно изхвърленото по-бавно гюлле. И студеният въздух, и по-бавното гюлле не влизат в сметките за КПД-то.
   Тук интересното е, че КПД-то на ракетата варира в много широки граници. При излитане то е нищожно малко, но при набиране на космически скорости КПД-то е огромно. В задачата се пита, ако интегрираме енергиите по цялата дължина на полета дали ще видим, че общото КПД ще е по-голямо от единица. Преди време бях пуснал във форума една моя компютърна програма, която смята потенциалната енергия на отдалечаващо се от Земята тяло. Ако някой иска, да я ползва ако знае колко гориво хабят ракетите и с каква калоричност е то. За да се получи КПД-то трябва просто да се раздели стойността на потенциалната енергия на ракетата в орбита на енергията, прахосана чрез горивото.

  На Радико отговарям - при изгрев гюллето би трябвало да отлети по-далече ако вземем предвид гравитацията на Слънцето. При изгрев хвърляме към Слънцето и слънчевата гравитация действа ускорително на гюллето. При залез хвърляме в посока, която отдалечава гюллето от Слънцето и слънчевата гравитация му действа спиращо. Друг е въпросът доколко е силна слънчевата гравитация.

  ndm, ти като "изкуствен интелект" ще се сетиш по-бързо от останалите. Трябва само да тестваш всички възможни варианти.

   А на Bat_Vanko и dmitarp ще кажа да не се държат "като удавници за сламка" за този ЗЗЕ. Казах ви, че за центробежните сили този закон не важи. Всяко НЛО нарушава ЗЗЕ поне във вида, в който го познаваме ние. Не знам даже дали и вкарването на ефира в сметките ще доведе до абсолютен ЗЗЕ. Дори тук на Земята имаме устройства, които се движат на база центробежни сили и нарушават третия закон на Нютон за действието и противодействието, което автоматично ще рече, че се нарушава и ЗЗЕ. Но за ракетата и климатиците да речем, че ЗЗЕ е валиден. Това обаче не означава, че не може да има КПД>1, т. е. СЕ. Докато сегашната наука в учебниците твърди, че КПД не може да е повече от единица, което не е вярно. А за инерционното задвижване с центробежни сили се твърди, че е невъзможно. Практиката обаче показва друго - веднъж завъртяна, машината генерира постоянна сила без при това да има голям разход на енергия за въртенето. И като умножим тази сила по скоростта на движението се получава доволно голяма мощност, генерирана със много по-малка мощност за въртенето на машината. И това ако не е нарушение на ЗЗЕ, здраве му кажи.
« Последна редакция: Октомври 14, 2020, 01:48:22 pm от Иван Димов »