Автор Тема: Как да направим СЕ БЕ  (Прочетена 35527 пъти)

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Как да направим СЕ БЕ
« Отговор #45 -: Октомври 05, 2020, 01:27:24 pm »
GMG аз ме съм електрончик от бога и не схващам ко трее да изправяме - тва са трафове и деда ми мери комсумация на системата а не изход.
Тоест мисли си че мери .......

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 046
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
Re: Как да направим СЕ БЕ
« Отговор #46 -: Октомври 05, 2020, 02:59:32 pm »
   GMG, как да не може да има наслагване на токове? Нарисувал съм на рисунката как става наслагването. По същество наслагване има при всеки токов резонанс - наслагва се токът от захранването, който е много малък, с тока в трептящия кръг. Нали точно това определя качествения фактор - колко пъти токът в трептящия кръг е по-голям от тока на захранването. Двата тока се сумират, примерно 50А в трептящия кръг се сумират с 5А от захранването и така в бобината стават 55А, докато в кондензатора са 50А. Наслагване има и то е много важно.

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Как да направим СЕ БЕ
« Отговор #47 -: Октомври 05, 2020, 05:00:12 pm »
Да ама ако изобщо има наслагване то пак идва от източника, инак що ти е друго захранване като имаш 50А от трептящия кръг.

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 046
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
Re: Как да направим СЕ БЕ
« Отговор #48 -: Октомври 05, 2020, 05:19:21 pm »
   Тук важи същият принцип като наскоро коментирания начин за получаване на повече енергия от летяща ракета в космоса. И при нея имаме захранване, но виждаме, че това захранване дава различен прираст на енергия за ракетата в зависимост от това с каква скорост се движи тя. Колкото е по-бърза, толкова повече прираст на енергия получава. При токовете е подобно положението, колкото е по-голям токът в резонансния кръг, толкова по-голям прираст на енергия ще получи кръга при един и същ захранващ ток от 5А, който се наслагва с тока от кръга. Ако в кръга са не 50А, а 100А като прибавим към тях 5А, ще станат 105А и като ги вдигнем на квадрат според формулата за енергия на бобина, ще получим много по-голям прираст на енергия. Формулата за енергия на бобина LI^2/2 е аналогична на формулата за енергията на ракетата mV^2/2 и разсъжденията са аналогични.
https://mazeto.net/index.php/topic,9853.1025.html
Търсете от тази моя публикация надолу -
  Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #1037 -: Септември 16, 2020, 05:49:55 pm »

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Как да направим СЕ БЕ
« Отговор #49 -: Октомври 05, 2020, 05:37:04 pm »
Димов, аз пак да питам защо ти е някакъв слаб източник 5А като имаш резонансен кръг 50А.......

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 046
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
Re: Как да направим СЕ БЕ
« Отговор #50 -: Октомври 05, 2020, 06:15:31 pm »
   Явно не си схванал принципа на ракетата. За да получиш прираст на енергия трябва да вложиш нещо макар и малко. Влагаш малко, получаваш голям прираст, изконсумираш го този прираст и ракетата се връща на първоначалната си скорост, която трябва да е голяма. И процесът се повтаря - вкарваш малко, получаваш повече като прираст, консумираш и се връщаш на изходна позиция. Какво неясно има?

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Как да направим СЕ БЕ
« Отговор #51 -: Октомври 05, 2020, 06:20:50 pm »
Как така откъде идва това повече от по малко.....

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
Re: Как да направим СЕ БЕ
« Отговор #52 -: Октомври 05, 2020, 08:11:26 pm »
Иван Димов всичко е добре но има един малък проблем: Тъй като става въпрос за електромагнитна индукция токовете в първичната и вторичната намотки са насрещни. Това означава че в общата им част те не се наслагват а се изваждат.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Как да направим СЕ БЕ
« Отговор #53 -: Октомври 05, 2020, 11:14:04 pm »
   Схемата си заслужава експериментирането.
Има хора които са експериментирали с подобни схеми преди 45-50 годин и имат интересни ефекти ( макар и не точно с тази схема ) но фудаменталния принцип, предполагаемо, е един и същ: https://www.youtube.com/watch?v=6BnCUBKgnnc&t=26m45s

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 046
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
Re: Как да направим СЕ БЕ
« Отговор #54 -: Октомври 06, 2020, 12:13:42 pm »
   Bat_Vanko, разнопосочни са токовете на товара и първичната намотка на втория трансформатор в "дядовата" схема. Аз говоря за наслагване на токовете в първичната намотка на първия трансформатор - там има наслагване точно както съм го означил със стрелки на схемата по-горе. Такова най-обикновено наслагване има при всеки паралелен резонанс. Писах по-горе 55А в бобината и 50А в кондензатора. Затова е важно втората индуктивност да е по-малка от първата. Ако не е няма да стане. Наслагването е елементарно - правил съм го и на симулатор, и на реални схеми. Разгледай подробно паралелния резонанс и ще видиш как токът от захранването е съпосочен с тока на трептящия кръг. То и няма как да е другояче. Остава само до бобината от трептящия кръг да сложим товарната бобина, която ще действа размагнитващо, но това размагнитване е твърде слабо понеже отношението между броя на навивките е от порядъка на 100:1. С други думи, на всеки 100 навивки от резонансната бобина се пада само 1 навивка от товарната бобина.

GMG

  • Гост
Re: Как да направим СЕ БЕ
« Отговор #55 -: Октомври 06, 2020, 12:36:33 pm »
.."дядовата" .... Разгледай подробно паралелния резонанс и ще видиш как токът от захранването е съпосочен с тока на трептящия кръг
    Не Димов, виж процеса с дву или три лъчев осцилоскоп.
Този втория ток трябва да се премести спрямо напрежението което кара или иначе се е вдигнало при твоя резонанс.

По-лесно е обаче да местиш напрежението по фаза, мисля сме го дълбали това вече ..  :)

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Как да направим СЕ БЕ
« Отговор #56 -: Октомври 06, 2020, 12:42:33 pm »
няма такова нещо, токовете се събират, но и енергията която се черпи от източника се увеличава, не е нула. Така че общият баланс се запазва. В бобината в даден момент може да се натрупа повече енергия, отколкото примерно е имало в кондензатора, но това е за сметка единствено и само на източника, който предизвиква резонанса.

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 046
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
Re: Как да направим СЕ БЕ
« Отговор #57 -: Октомври 06, 2020, 12:46:45 pm »
   GMG, въобще не говоря за напрежение и дефазиране спрямо ток и напрежение. Говоря, че захранващият ток е във фаза с тока от трептящия кръг. Вземи премери тока на кондензатора и тока в бобината и ще видиш, че токът в бобината е по-голям от тока в кондензатора. Говорим за паралелен резонанс. Токът в бобината ще е по-голям от тока в кондензатора с точно толкова, колкото е захранващия ток. Пак се повтарям - ток в бобината 55А, ток в кондензатора 50А, ток от захранването 5А.
   dmitarp, захранването се сумира с резонанса и като вдигнеш на квадрат се вижда, че енергията расте несъразмерно в зависимост колко е голям тока в резонанса. Принципът на ракетата важи с пълна сила. Прочети пак какво съм писал по-горе. Консумираме само това, което е в повече.

GMG

  • Гост
Re: Как да направим СЕ БЕ
« Отговор #58 -: Октомври 06, 2020, 12:56:19 pm »
няма такова нещо, токовете се събират
    Кои токове се събират бре dmitarp?
Да, не е нула и няма как да бъде, но
май пишем за различни неща.  :)

  Простата формула не се нарушава - ток по напрежение дава ват.
Загадката са явява от къде да получим едното,
при условие, че имаме другите две.

  Не веднъж съм Ви препоръчвал да гледате видеата на Акула - ама кой да чуй....   ???
Те повечето ценни май ги няма вече,
който гледал - гледал.

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Как да направим СЕ БЕ
« Отговор #59 -: Октомври 06, 2020, 01:01:47 pm »
тези 5 ампера които пускаш от източника, те да не би да ти са без пари, както и идеята ти с ракетата е ялова така и тази идея. Повтарям се но, имаш ракета, която няма гориво за вечни времена, именно затова колкото по голяма е скоростта на ракетата толкова повече енергия ще похабиш за една и съща тяга. Тази ракета трябва непрекъснато да я зареждаш, а за да я заредиш трябва да и доставиш, гориво, доставката също струва пари, именно разхода за тази доставка ти не го оценяваш сякаш е без пари. По просто от това не мога да го кажа.