Автор Тема: Що е то ДС и има ли почва у нас...  (Прочетена 47210 пъти)

Активен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 501
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Що е то ДС и има ли почва у нас...
« Отговор #195 -: Октомври 07, 2020, 11:28:54 am »
ЕДМ, ти търсиш ли възвращаемост от хобито си - риболова?  (Сериозно питам)
Един приятел казваше, че най-скъпата риба е тази която си ловиш сам (в буквалния смисъл най-скъпа), и почваше да прави сметки за доказателство.
Като ти гледам оборудването е доста, доста пари.
Без възвращаемост ще остане една скъпа краста, затова питам.

Приветствам това, че смекчи тона, ще ти отговоря честно и обективно:

Има два вида риболовци: едните са месари, другите са спортисти. Аз съм от вторите. Не ходя за риба щото съм гладен. Дори в повечето случаи пускам рибата, особено когато се случи да върви много. Риба не замразявам в хладилника, защото мога винаги да си хвана прясна, затова и няма как да правя капитал от риба, като всеки срещнат селяндур по водоемите. Повечето ходят там за да си избият пътните разходи - жалки картинки.

Но не съм единствен, има много с моите разсъждения и както знаете краставите магарета се надушват.
Спортния риболов е много скъпо удоволствие, защото оборудването е скъпо, ако искаш да получиш максимален кеф. Риба може да хванеш и с дрянова тояга и циментов стълб от лозе, но когато си вземеш една 100% карбонова пръчка от доказана марка, кефа си е кеф. Това важи и за всичко останало, и примамките включително /изкуствени/. Спортиста лови на пластмасови и силиконови примамки!

Трудно ще ме разбере човек, който не е риболовец, защото такъв не се става, а ражда - въпрос на ген, като музиканта.

И другата причина да ходя за риба е природата. Освен за риба съм и планинар, но не чак толкова вманиачен. Всяка година изкачвам поне един връх.

Няма как да си избиеш парите от риболов. Ако сметна една рибка ми струва около 100 лв., а реалната й цена е да речем 5 лв., с изключение на рибите от морето в Гърция, те са скъпи. Килото върви 30-40 евро. Но аз не си правя такива тънки сметки.

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Що е то ДС и има ли почва у нас...
« Отговор #196 -: Октомври 07, 2020, 11:46:26 am »
Кога да се видим на Лемнос? Да си похортуваме на ципоро, и фреш фиш. Зимата не ходя. А, да вметна, освен комунизЪмЪт, не обичам и капитализЪмЪт. Обичам да чета история, но онази истинската, не от интернет днес съчинена!

Неактивен tobo1

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 585
Re: Що е то ДС и има ли почва у нас...
« Отговор #197 -: Октомври 07, 2020, 11:46:36 am »
Преди време бях чел книгата на Николай Джамбазов - един ден с бурно море излязъл да улови акула, защото никой от местните не искал да излезе. Като продал улова си покрил масрафа за сума ти неща - ако може да му се вярва, защото казват, че той обичал да раздува в приказките.
Та това исках да разбера, дали продаваш с цел да покриваш част от разходите, разбирам те добре.

Активен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 501
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Що е то ДС и има ли почва у нас...
« Отговор #198 -: Октомври 07, 2020, 11:59:15 am »
Преди време бях чел книгата на Николай Джамбазов - един ден с бурно море излязъл да улови акула, защото никой от местните не искал да излезе. Като продал улова си покрил масрафа за сума ти неща - ако може да му се вярва, защото казват, че той обичал да раздува в приказките.
Та това исках да разбера, дали продаваш с цел да покриваш част от разходите, разбирам те добре.

Никога не съм продавал риба! Но аз по принцип не съм хващал и големи количества, защото ловя само с въдици, не ползвам мрежи. Освен това при спортния риболов има ограничение в количеството и килограмите, не може да се лови в изобилие. Аз спазвам тези правила. Риба понякога подарявам за едно тиганче на хора, които са ми по душа и уважавам.

Риба продават рибарите, тия дето по занятие ловят риба. Те не ползват спортно оборудване, а доказани методи за опоскване на водоемите. За мен ще обидно да продавам риба, това ще е в голяма колизия с принципите ми. А и напоследък е много трудно да се хване риба, дори в Гърция.

Навсякъде по света водоемите са опоскани. Положението е трагично. Такива като мен не могат да нарушат популацията на рибите. Промишления риболов толкова години обезриби морета и океани. Във вътрешните водоеми положението е същото.

Но и рибата се развива интелектуално, пропорционално на методите на риболов. Много често под мен гъмжи от риба, пипа, но не лапа  :D, знае, че това може да е последния ден в живота й, и това най-много се усеща при кльонк на сом, когато големия сом многократно пипа живата примамка - рибка костур, но не я взима - това се наблюдава много ясно на сонара. Това е добре, защото ще опази популацията.

Освен това участвам всяка година в зарибяване с пари. Миналата на я. Пясъчник Пловдив, тази на яз. Жребчево. Винаги давам своя дан за "греха" от риболова, че утрешния ден, като си изправим пред портите Господне...  :D

Неактивен tobo1

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 585
Re: Що е то ДС и има ли почва у нас...
« Отговор #199 -: Октомври 07, 2020, 12:11:24 pm »
Това вече много ми харесва, по едно време те обвинявах вътрешно в некоректен начин на риболов с всичката тази техника. Това бяха много хубави думи от теб, браво.
(Бравото е само за риболова, не се възгордявай :) )

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Що е то ДС и има ли почва у нас...
« Отговор #200 -: Октомври 07, 2020, 12:46:58 pm »
Технократе БРАВО!
Обективен си. Но да знаеш, тия сега ще ти лепнат етикет. Ха си казал нещо добро за социализма и нещо лошо за демокрацията - край ти си най-малкото комунист. А аз станах и милиционер, и партиен секретар на БКП. Но няма проблем, аз на тия шушляци и извънземен ще им се сторя. Няма да ги оставя незадоволени.

Технократеще те взимам с мен на тролинг на Средиземно море в Италия.    :D


Ще ми се, ама нямам излишни пари за такива удоволствия, щото живеем в разделено класово общество. :)

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Що е то ДС и има ли почва у нас...
« Отговор #201 -: Октомври 07, 2020, 02:48:11 pm »
Ами в Русия има девствени пълноводни реки, Байкал, села - знаеш ли кви риби има там - най-големите в света? А ти Гърция, та Гърция... И не ми каза как са успели да пуснат ток???
Което си е красота не можеш да му кажеш че не е. Байкал има носпоримо уникална природа, да оставим настрана че е 20% от световните нздземни залежи на сладка вода. Наслаждавайте се: https://www.gettyimages.com/photos/lake-baikal?mediatype=photography&phrase=lake%20baikal&sort=mostpopular
Само където си е доста студено, така че който му се иска да живее там (природа колкото душа му иска), трябва ефективно-горяща руска печка да си прави, по принципите на свободното движение на газовете на Грум Гржимайло и шапковата архитектура на Кузнецов  ;D

Неактивен ndm

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 712
  • и има и ш извади ако трее - че даже ш и работи
Re: Що е то ДС и има ли почва у нас...
« Отговор #202 -: Октомври 07, 2020, 04:35:15 pm »
Цитат на: EDM electronics link=topic=11309.msg116687#msg116687 date=160205076
[b
Технократе[/b], ще те взимам с мен на тролинг на Средиземно море в Италия.  :D
Исьськъм имоции с млад моряк на яхта. Вземи и третия шушляк….Ще разберем като
аз се старая да не взимам участие

Неактивен svetlio760

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 369
  • Пол: Мъж
  • винаги има начин
  • Скайп: svetlio760
Re: Що е то ДС и има ли почва у нас...
« Отговор #203 -: Декември 14, 2020, 08:09:30 pm »
Прескачам почти всичко, което сте писали и направо на въпроса: Държавна сигурност е тогавашната мутра. За разлика от сегашната ББ мутра, или мекере на мутра, тогавашната й бяха развързани ръцете да прави каквото си иска, като съда беше на нейна страна. Да, работата вървеше, а и за 45 години се изредиха, поне три периода, като поне един беше по- добър от сега, но ако питате хората, които го отнесоха ще имате по- различна картина за цената, която се е платила, за да върви работата. Да, сега е по- зле, но в задачата се пита дали тогава и сега нямаше да е много по- добре ако комунизма, който в последствие се вля в сегашната демократична свлоч и предизвика тъпи спорове, го нямаше, нямаше сега и преди 10-ти да сме много по- добре?