Автор Тема: Що е то ДС и има ли почва у нас...  (Прочетена 47201 пъти)

Неактивен tobo1

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 585
Re: Що е то ДС и има ли почва у нас...
« Отговор #15 -: Септември 20, 2020, 11:46:03 pm »
Ясно, значи целенасочено сме падали, с възпитателна цел.

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Що е то ДС и има ли почва у нас...
« Отговор #16 -: Септември 21, 2020, 06:41:20 am »
Хубаво е, че си имаме VITAN който всичко разбира!

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Що е то ДС и има ли почва у нас...
« Отговор #17 -: Септември 21, 2020, 09:37:00 am »

Неактивен tobo1

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 585
Re: Що е то ДС и има ли почва у нас...
« Отговор #18 -: Септември 21, 2020, 10:06:47 am »
Всичко за ДС...
Доста добра смешка е думичката Всичко

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Що е то ДС и има ли почва у нас...
« Отговор #19 -: Септември 21, 2020, 10:17:13 am »
да пресилено, но имах предвид структурата, бройката, общият брой архивни документи, основните методи на работа. Ако искаш всичко да научиш, първо е безсмислено второ и 10 живоата няма да ти стигнат.

Неактивен tobo1

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 585
Re: Що е то ДС и има ли почва у нас...
« Отговор #20 -: Септември 21, 2020, 10:33:29 am »
Анджък, добавям и дезинформация - основен метод за тях.
дезинформация = евфемизъм за ЛЪЖА.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 501
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Що е то ДС и има ли почва у нас...
« Отговор #21 -: Септември 21, 2020, 10:43:16 am »
Важното е, че всичките ви минали, настоящи и бъдещи проблеми, и несгоди се дължат на ДС и кАмунистите.  :D

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Що е то ДС и има ли почва у нас...
« Отговор #22 -: Септември 21, 2020, 11:08:09 am »
Важното е, че всичките ви минали, настоящи и бъдещи проблеми, и несгоди се дължат на ДС и кАмунистите.  :D
Ами при някой имали нещастието да поживеят доста години под Диктатурата на Пролетариата си е точно така.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 501
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Що е то ДС и има ли почва у нас...
« Отговор #23 -: Септември 21, 2020, 11:16:57 am »
Ами при някой имали нещастието да поживеят доста години под Диктатурата на Пролетариата си е точно така.
Дълбока травма ще да им е оставил тоя режим, щом вече повече от 30 г. все за него говорят и не виждат истинския проблем.
Сещам се колегата plsoft как и той пострадал много, не му разрешили да отиде на екскурзия  ;D, когато бил ученик на 16 г., така се травматизирал завалийката, наема се като трудовашка количка на баир, всичките му проблеми от там тръгват, вкл. и сегашните - не е доволен от работодателя си.  :D

Аз не съм живял тогава, защото прав съм вървял под масата, сега на христова възраст, но съм чувал, че хората много добре си живеели, спокойно, имало работа за всички, не като сега за половината работоспособно население държавата не може да осигури работа и се налага да търсят такава в чужбина.

30 г. чакат хората да се построи завод за коли, електроника и т.н. уж запада щеше да ни напълни до козирката със заводи, да сме като тях, а то стана точно обратното. Но за това са виновни ДС и кАмунистите и аз не виждам кой друг, няма да е от колонизацията на страната, не...  :D

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Що е то ДС и има ли почва у нас...
« Отговор #24 -: Септември 21, 2020, 11:40:33 am »

Аз не съм живял тогава, защото прав съм вървял под масата, сега на христова възраст, но съм чувал, че хората много добре си живеели, спокойно, имало работа за всички, не като сега за половината работоспособно население държавата не може да осигури работа и се налага да търсят такава в чужбина.
Е аз съм живял та знам и няма нужда да питам, да изглеждаше спокойно но хората не знаеха как живеят тия другите отвъд бодливата тел, отвъд комунистическия Лагер. Нищо не знаеха а комунистите яко лъжеха за лошия живот на капиталистите, та заради тази пропаганда и недопускането на хора от лагера да видят истинския капитализъм по това време тука хората си мислеха че живеят добре. Ама едно е да мислиш че живееш добре, друго е да е истина. Да в последните години на комунизма имаше известно подобрение, на фона на страшната мизерия от първите години на комунизма на хората им се виждаше даже много добре. Та затова си чул така.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 501
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Що е то ДС и има ли почва у нас...
« Отговор #25 -: Септември 21, 2020, 12:02:42 pm »
Много от вас бъркат благините на живота на обществено политически-икономическия строй с научнотехническия прогрес. Сравняват се технологии от миналото със сегашни, като аргумент, колко било хубаво тогава на запад и колко лошо у нас. Не се взимат предвид пространно всички аспекти от оценката на двете системи. Примерно на запад нямат собствени жилища, много малко страни имат, примерно това са южните страни: Гърция, Италия, Испания и т.н. В северните страни повечето "живеещи в рая" нямат собствен покрив. Нямат вила, нямат къща на село и т.н. Бай Ганя не е имал мерцедес тогава, но имаше всички онова, което "щастливците" от рая са нямали. Имали са, но много малък процент от тях, тия дето умеят да събират принадената стойност и тия дето ги дават по холивудските филми, та те правят измамно впечатление на оценката в материалния аспект.

А оценете на сегашни цени, колко струва едно жилище и какъв труд е нужен, за да го придобиеш на запад. Аргументи от рода, не е нужно да живеем в собствени жилища не се приемат, защото демократизирания Бай Ганьо я кара по кАмунистически, не излиза на квартира, че да му е добре като на запад, а пак купува не едно, а няколко жилища, ако има възможност.

Как живеят хората отвъд "бодливата тел":
Живеят разнообразно. Има такива, ама много малко, живеят, като по холивудските филми - в разкош. Има такива дето живеят и нормално, както е било у нас. Но има и такива, дето живеят по палатки, каравани, фургони, кашони и т.н. Питайте нашите берачи на ягоди в митрополията на империята на колонизатора в какви "луксозни" жилища живеят рядом с животните в Англия. На това ли му викате хубав живот на запад?
Питайте Радико в какви условия е живял в Германия? Дали тези условия наподобяват тези на домашната обстановка в собственото жилище, което ако се беше родил на запад, нямаше да има.


Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 487
  • Невежеството ражда химери...
Re: Що е то ДС и има ли почва у нас...
« Отговор #26 -: Септември 21, 2020, 12:16:42 pm »
Дядо ми им викаше кУманисти  :)

Та през гадното време сме имали промишленост, колкото Гърция и Турция, взети заедно. Сега няма никой в къщи...

Една колежка по европейски проект ходи до Рим и се хвали със сними, вили, статуи, култура...
Аз едно време ходих в Ленинград (СССР) и като сравня какво там съм гледал в императорският дворец си викам:
- Тия са ги водили на село...

През царско време, да оцелеят дедите ми по майчина линия, от 2-рият етаж през процеп (чеп) на дъска на пода са пускали в кухина зърно и са го точили по тоя начин от 1-вият етаж - да оцелеят, да не плащат колкото трябва данъци... И са спели в едно килерче 2 на 2 (още не ми се вярва, но в стаята са пускали квартиранти).

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Що е то ДС и има ли почва у нас...
« Отговор #27 -: Септември 21, 2020, 12:22:36 pm »
EDM, има няколко причини да не се купува жилище:
1. Оставаш прикован към едно населено място, и съответно към един работодател, ако си със специфична професия. Примерно виж какъв рев е ако се посегне към някоя мина - "Ама какво ще работят миньорите?" Ми ... фащат си дръмките и отиват в друга мина... Не, не искат, щото имат апартамент в близост до мината... Ама тая мина ... в нея няма вече какво да се копае... или просто това дет се добива там не се търси.
Нямало работа в Девин, или в Разград... обаче в Пловдив търсят работна ръка с глашатай по селата. Или в Казанлък... Обаче тия от Девин и Разград са събрали за един апартамент, за една вила и с'я ... как да тръгнат?

2. С годините изискванията към жилището са различни. Като станеш на 20 години и искаш да се изнесеш от дома на вашите, търсиш дупка за купони, за ерген. Малка, евтина. След години се жениш, раждат се 1-2-3 деца и вече ти трябва голям дом. След още 20 години децата порастват, напускат родната къща и тоя голям дом ти става ненужен - отново търсиш нещо малко, но вече в по-престижен квартал ако имаш средства.

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 352
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Re: Що е то ДС и има ли почва у нас...
« Отговор #28 -: Септември 21, 2020, 01:57:00 pm »
Да питам писателите, някой знае ли каво е НУП или НУПС, щото всички от ДС занаеха. Има още няколко понятия, които бяха на ДС, но тези са най-простите. Ако не го знаете, просто не пишете, щото е смешно.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 501
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Що е то ДС и има ли почва у нас...
« Отговор #29 -: Септември 21, 2020, 02:00:31 pm »
juliang, това което казваш е вярно, но не съвсем, не по всяко съображение за придобиване на имот. Да, този който няма имот, той няма пречки и задръжки да циркулира, като панаирджия по градове и държави, него няма какво да го прикрепи трайно към дадена територия. Но абсолютно всеки човек в т.ч. и западняк се стреми да придобие собствено жилище, няма глупави - иначе холивудските звезди щяха да живеят на палатки, не в палати  ;). Въпросът е, колко е постижима тази цел? Нещата така са направени на запад, че тя да е много трудно постижима и то не без основание. Някога и там е било лесно, примерно до 80-90 год. Но основната идея е, че когато човек няма собствен имот, то той няма да спестява и ще харчи цялата си заплата. А това е разход, който съгласно основните принципи на Икономикса, се явява инвестиция. Т.е. всеки без имот е най-добрия инвеститор. Това дава тласък на икономиката, но за чия сметка? - за малоимотния и безимотния, който няма какво да остави, като наследство на децата си. А българина е консервативен, той иска да обезпечи бъдещето на децата си, независимо дали го наричате социализъм или капитализъм.

Например в Германия масово жилищата принадлежат на фирми, които изграждат цели квартали за отдаване под наем. И за да не бъда голословен, имам познат германец, женен за моя позната. Чиляка работи в старчески дом за 1 700 евро, не както някои си мислят, че в Германия взимат по 10 000 еврака на месец. Някои вземат и по 1 мил., аз и тук имам познати, които изкарват на месец по 120 000 лв., но говорим за общия случай. Та този германец с мизерната си заплатица дори няма и кола, за което аз се учудих много. Няма не толкова заради цената, просто човека не е по колите, има колело. Жив за оплакване е германеца - нито жилище, нито кола, само едни гащи на гъза си  :D. И като разговарях с него за жилище, много подробно ми обясни как стоят там нещата, като никак не ме изненада, защото аз самият съм живял повече от 4 г. на запад, не Радико да ми разправя той на мене, кое как било. Той беше там 2 месеца и стана, като оная поговорка: "Пет годишно магаре - десет години с овцете"  ;D.

Та имам и познати в други западни страни, приятели западняци, кореняк западняци. Водили сме разговори кое как, защо на длъж и на шир, защото съм живял заедно с тях, та няма как някой от тоя форум да ми разправя, къде е по-добре. Видно аз съм в България, а имах предложения за работа до пенсия. Както ви го казах: "Който го може тук, ще го може и там" и никакъв кАмунизъм или никаква ДС няма да му попречи.

Стига сте си измисляли причини за собствените си неудачи. Стига сте се оплаквали, ами си налягайте парцалите, ако искате да имате материалните блага, като западняците. Известна ми е кристално ясно тяхната ценностна система - изключително материални личности. Когато правих на приятели услуги, те ми предлагаха пари, които за мен беше обидно да взема. Не ме разбираха и моята безплатна услуга в тяхното съзнание се таксуваше, не като услуга на приятел, а като промоция от хипермаркета.  :D

Ама тези неща ще ги разберете едва, когато имате близки отношение със западните туземци, не това което виждате на улицата или дават по филмите.

Спирам до тук, защото мога много да говоря на тая тема.
« Последна редакция: Септември 21, 2020, 02:35:18 pm от EDM electronics »