Автор Тема: Фундаментални грешки на съвременната наука  (Прочетена 44639 пъти)

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Фундаментални грешки на съвременната наука
« Отговор #165 -: Май 31, 2021, 03:56:48 pm »

И Димитър и Радико са прави.
Как точно? Кой от тях?

Неактивен tobo1

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 585
Re: Фундаментални грешки на съвременната наука
« Отговор #166 -: Май 31, 2021, 03:59:59 pm »
Радико, че са възможни скорости по големи от тези на вятъра и Димитър, че това става само при точно определени ъгли на атака на платно спрямо вятъра.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Фундаментални грешки на съвременната наука
« Отговор #168 -: Май 31, 2021, 04:39:50 pm »
! бакщаг

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Фундаментални грешки на съвременната наука
« Отговор #169 -: Май 31, 2021, 05:20:05 pm »
Все пак...говорим за скорост, по-висока от тази на вятъра, не за маневрите, осигуряващи страничен заход срещу вятъра? При платноход как това би се постигнало, някой ще обясни ли накрая?

Неактивен tobo1

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 585

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Фундаментални грешки на съвременната наука
« Отговор #171 -: Май 31, 2021, 05:49:45 pm »
Обяснявам:
Когато вятъра духа платното точно отзад е невъзможно да се постигне не само по висока но и дори равна на скоростта на вяттра скорост.
Съвсем различно е обаче положението когато вятъра духа странично. ПОД ДЕВЕТДЕСЕТ ГРАДУСА спрямо курса. На много места се намесват тези 90 градуса очевидно са много важни. Тогава вятъра причинен от движението на платното "кораба"  които е равнозначен на реакцията на Ленц при други системи. Се събира със движещият вятър и се получава резултантен вятър познат под името "вимпелен вятър" които има различна посока от истинския и по голяма сила от него.
Нещата са обяснени по подробно и с чертеж като за неразбиращи като ЕДМ ето тук:
http://www.bg-sail.org/main.php?language=bg&act=articles&article=37 
Ако някой иска повече да научи да напише в гугъла "вимпелен вятър" ще излязат доста неща:
https://www.google.com/search?q=%D0%B2%D0%B8%D0%BC%D0%BF%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%BD+%D0%B2%D1%8F%D1%82%D1%8A%D1%80&oq=%D0%B2%D0%B8%D0%BC%D0%BF%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%BD+%D0%B2%D1%8F%D1%82%D1%8A%D1%80+&aqs=chrome..69i57.3089j0j7&client=ms-android-xiaomi-rev2&sourceid=chrome-mobile&ie=UTF-8 


Неактивен tobo1

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 585
Re: Фундаментални грешки на съвременната наука
« Отговор #172 -: Май 31, 2021, 05:55:22 pm »
...
Когато вятъра духа платното точно отзад е невъзможно да се постигне не само по висока но и дори равна на скоростта на вяттра скорост....

И аз така си мислех, но прочети последните 2 сраници от горния документ. Оказва се, че пак е възможно (все пак вятъра не е точно отзад, но си е отзад).

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Фундаментални грешки на съвременната наука
« Отговор #173 -: Май 31, 2021, 06:20:08 pm »
Да бе знам го това, ма това вече е трудно за обясняване за некомпетентните опоненти пишещи тук. Заради това гледам да обяснявам с най разбираемото. Виж че и в статията автора го е сложил това най накрая. Щот е за напреднали не за начинаещи като ЕДМ

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 352
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Re: Фундаментални грешки на съвременната наука
« Отговор #174 -: Май 31, 2021, 08:03:12 pm »
Тоя път вихъра ви отнесе яко.
Нерде светлина, нерде ветер?
Ако нямаше скорост по-голяма от светлината, нямаше да има хоризонт на събитиятя при черните дупки.
Какво умувате като схоластици - за иглата и дяволите.
Ако няма какво да правите - правете като граф Боби. Сядайте си на "онзи работа" и чешете моста.

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Фундаментални грешки на съвременната наука
« Отговор #175 -: Май 31, 2021, 08:22:14 pm »
Макар и дядо, все още притежавам елитно за времето си уиндсърф оборудване! Та на въпроса! Курса бакщаг, т. е. по вятъра над около 110 градуса и под 180 градуса, векторите на платното и вятъра се сумират. Така съда се движи по бързо от скоростта на вятъра. Разбира се, формата на платното, конструкцията на съда са фактори, тази скорост да бъде превишена дори в пъти! Странно за проумяване но факт! Лично проверено на собствено оборудване Mistral!

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Фундаментални грешки на съвременната наука
« Отговор #176 -: Май 31, 2021, 09:54:17 pm »
Може и да е факт, но никой не успя да го обясни просто и разбираемо?
Така, с вектори, примерно, според досегашната физика...или се признава, че има противоречие?

Нека не изпадаме в позицията на Едисон - "Не знам как работи тази електрическа крушка, но я ползвайте".

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Фундаментални грешки на съвременната наука
« Отговор #177 -: Май 31, 2021, 10:23:09 pm »
Добре Атос ще пробвам с възможно най простото онагледяване:
 Първо:
Купуваш си стотина грама череши "за повече да не те товаря" Изяждаш една. Хващаш костилката със палеца и свит показалец и стискаш силно. Палеца се придвижва бавно надолу а костилката доста бързо напред. Толкова бързо, че изхвърча на няколко метра.

Второ
Взимаш една ножица. Притваряш я наполовина. Наблюдаваш върховете на ножицата и мястото на срешане на браншовете и. Демек мястото в което реже. Сега ако започнеш бавно да затваряш ножицата ще видиш че върховете ще изминат примерно два сантиметра един към друг а точката на рязане ще измине десетина сантиметра напред. Ако си сложил в тази точка на рязане една карфица така се точи ножица тя ще измине разстоянието с по голяма скорост от върховете на ножицата.
На това във физиката му викат наклонена равнина. Двата бранша на ножицата при яхтите са платното духано от вятъра и корпуса и килът притискани от водата да не ги снесе вятъра и така лодката вместо надолу по вятъра отива напред напречно на вятъра с по голяма скорост от вятъра както карфицата в ножицата и както костилката от черешата.
Все си мисля обаче, че това ти е напълно или почти мапълно ясно на теб  ;)

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Фундаментални грешки на съвременната наука
« Отговор #178 -: Май 31, 2021, 10:32:58 pm »
Радико, от теб точно алабализми не съм очаквал...
Намесваш в обясненията си първо импулс, после - законът на лоста...
Никакво обяснение не е това, ок, оставяме го в графа - "парадокси"?

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Фундаментални грешки на съвременната наука
« Отговор #179 -: Май 31, 2021, 10:56:59 pm »
Atos, ако това те кефи, уверявам те, няма начин да достигнеш с ветроходен съд до точка, по бързо от вятъра, макар че се движиш по бързо от него! Ха сега де?