Алтернативни енергоизточници > Теории, хипотези, физични опити

Фундаментални грешки на съвременната наука

<< < (27/37) > >>

VITAN:
Доказателства - колкото и Дарвин и компания са дали. Толкова и твоите.
Плюете по комунистите, а приписвате техните читанки.

montanar:

--- Цитат ---Датиране по уран-олово

Датирането по уран-олово е един от най-старите начини на датиране [10], както и един от най-добрите. Той е усъвършенстван до такава степен, че грешката при датиране на скали на възраст около два милиарда и половина години е не повече от два милиона години.[11][12]

Датирането по уран-олово често се извършва на минерала „циркон“ (ZrSiO4), но може да се прилага и на други вещества. Цирконът включва в кристалната си решетка ураниеви атоми като заместители на циркониевите, а атомите на оловото биват изхвърляни. Минералът циркон има много висока блокираща температура, устойчив е на механична ерозия и е химически силно инертен. Цирконът образува многобройни пластове по време на метаморфозни преобразувания, като всеки пласт представлява запис на изотопната възраст на метаморфозата.

Едно от огромните предимства на този минерал е, че пробата съдържа два часовника – единият се основава на разпада на уран-235 в олово-207, с период на полуразпад 700 милиона години, а другият се основава на разпада на уран-238 в олово-206, с период на полуразпад около 4.5 милиарда години. По този начин в една проба е заложена възможността за кръстосана проверка, което позволява точно определяне на възрастта на пробата дори и ако част от оловото я е напуснало.
Датиране по рубидий-стронций

Датирането по рубидий-стронций се основава на бета-разпада на рубидий-87 на стронций-87, с период на полуразпад 50 милиона години. По този начин се датират стари магмени и метаморфни скали, както и проби от Луната. Блокиращите температури са толкова високи, че не създават проблеми за датирането. Датирането по рубидий-стронций не е толкова точно, колкото това по уран-олово. Грешките при него са от порядъка на 30 – 50 милиона години за проба на възраст 3 милиарда години.

Два други метода биват използвани за датиране на много стари образци. Датирането по калий-аргон включва улавяне на електрони или на позитрони при разпада на калий-40 на аргон-40. Калий-40 има период на полуразпад 1.3 милиарда години, поради което методът е подходящ за датиране на най-старите скали. Радиоактивният калий-40 се среща в слюдата, фелдшпатите и хорнбленда, въпреки че блокиращата температура в тях е доста ниска – от около 125 °C (слюда) до 450 °C (хорнбленда).
--- Край на цитат ---

Относно датирането на по-близки периоди от време


--- Цитат ---Радиовъглеродно датиране е физически метод за радиоизотопно датиране на биологически останки, предмети и материали с биологически произход чрез измерване на съдържанието на радиоактивния изотоп на въглерода въглерод-14 (14C) в сравнение със съдържанието на стабилните му изотопи. Предложен е от Уилърд Либи през 1946 г., за което той е удостоен с Нобелова награда за химия в 1960 г.

Във всички живи организми съотношението между въглерод 14 и въглерод 12 е същото както в атмосферата, защото при жизнените процеси непрекъснато се обменя въглерод с околната среда. Когато обаче организмът умре, този обмен се прекратява и броят на ядрата въглерод 14, които са се съдържали в него, започва да намалява в съответствие със закона за радиоактивното разпадане. По броя на неразпадналите се ядра може да се определи възрастта на предмета или организма.
--- Край на цитат ---


8000 години а?!  ;D

Радико:

--- Цитат на: VITAN в Май 24, 2021, 06:38:07 pm ---Доказателства - колкото и Дарвин и компания са дали. Толкова и твоите.
Плюете по комунистите, а приписвате техните читанки.

--- Край на цитат ---
Витане къде намеша пак политика и комунисти.
Това доказателство е изчислено още в началото на 20ти век от Норберт Кастьор и е потвърдено много пъти толкова много, че не подлежи на съмнение. А и има още стотици други факти потвърждаващи нещата по други начини.  И когато всични начини извеждат еднакъв резултат нещата са ясни.

VITAN:
Ако си слушал в час едно време, учЕните казали, че България едно време е била дъно на море.
И как тогава са се образували за тоооолкова години под/над вода тия пущини?

Това е дълга тема, по която нито имам време, нито желание да споря.

Нещо не го ли запечаташ в кварц или огнеупорно стъкло - околната среда му влияе и всички методи на датировка
отиват на *** * *** .

Радико:

--- Цитат ---   Това е дълга тема, по която нито имам време, нито желание да споря
--- Край на цитат ---
Знаеш ли имаш и време и желание обаче усещаш че отиваш в неща за които не си подготвен. Докато в точно това от линка съм много наясно и ти го знаеш то не е някаква тайна та за това изведнъж взе да бързаш ама след малко ще продължиш да публикуваш руски клипчета. Сигурно заради тях нямаш време.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия