Автор Тема: Преминете на свободния пазар на електроенергия  (Прочетена 38301 пъти)

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 502
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Преминете на свободния пазар на електроенергия
« Отговор #75 -: Септември 08, 2020, 02:26:37 pm »
juliang, има отговор на твоя въпрос, но да не изместваме фокуса, защото правим сравнение не на отношението доход/имоти в провинцията и в София, а на това съотношение във времето Бай Тодор/Голямата демокрация.

Неактивен geordgeo

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 63
Re: Преминете на свободния пазар на електроенергия
« Отговор #76 -: Септември 08, 2020, 02:41:58 pm »

Заеби сега тия бригади, ами виждам си грамотен човек, пишеш грамотно, предполага се, че си умен и според една българска поговорка "По дрехите го посрещат, по акъла изпращат:D, я ми отговори на следния факт:

По време на безвремието ти - комунизма, както много алабаши наричат социализма ;), България е била на 38 място по БВП по статистика, а сега е на 83-то, като я изпреварват редица африкански страни. Коя е причината 30 г. след извършена приватизация /за мен деиндустриализация/, да спадне БВП на България толкова много сред 213 държави в света?


За сведение на доходите по време на Бай Тодор:
Родителите ми закупиха апартамент от 90 кв.м. за 10 000 лв., като баща ми е взимал заплата от 200-240 лв., а майка ми от 160-180 лв. Ако сметнем деноминацията тия цифри стават 100 000 лв. за жилище и заплати 2 400 лв. и съответно 1 800 лв.
Това са заплати на чиновници - счетеводители.
Кой обикновен счетоводител в провинцията днес взима такива заплати от капиталиста?

Така, чичовото, да ти кажа ли? Първо - умен и грамотен съм, да, но това се е случило само благодарение на собствените ми усилия, предполагам, че и с другите хора е така. Второто обаче - удобно да заеба бригадите! Защо? Нали заради това възникна спора? Продължаваш неистово да твърдиш, че били мноого доходни и едва ли не децата са забогатели от бране на домати, чушки, грозде, праскови, забележи - на сила, а не по желание, срамна работа. Не можеш да играеш собствената си игра, нали? Щото те хващам в крачка, в лъжи и то не от вчера, чел съм много от откровенията, които пишеш, затова и се опитвам да ти обясня, че си много заблуден за онова време и с много промито мозъче. Ама ти си знаеш де, латерна като я навиеш, не спира, докато не й се развие пружината, да видим твоята докога ще изкара.


Колкото до БВП на България - всичко е относително, особено статистиката на НСИ, а и не само. Факт е, че много хора си купиха апартаменти по онова време, обикновено в панелни блокчета, без екстри, на едни много "народни цени". Лекичко ще те коригирам с цените и квадратурите, поне в по-малкия град, от който съм знам със сигурност кое колко струваше. 90 м2 апартамент струваше около 11500 лева, водеше се тристаен, масовите бяха гарсониерите около 6500 лева и двустайните около 8700 лева. Кой какво е можел да си позволи е екзестенциален въпрос откакто свят светува, та и тогава, и сега всичко е относително. Много хора теглиха кредити от ДСКаса тогава, защото друга банка нямаше и лихвата (ужас, какъв грозен капиталистически термин) беше цял 1% върху сумата, още имам познати, които си изплащат къщите.
Да уточним, че не аз съм "бутнал" прехваления строй, той сам си срути - справка СССР. Защо не продължихме да си я караме по старо му, а? Защо не позволяваха на хората да пътуват в чужбина? За да не избягат от прехваления рай? А я ми кажи кой или кои нации напират да се заселят в комунистическия рай на североизток от нас? Щото гледам, че "течението"е все на запад, дори ватниците си държат парите във валута ($, евро, паунди и швейцарски франкове) и нямат вяра на собственото си ръководство...
Изобщо - раят, за който все говориш е бил рай само в твоята фантазия и никъде другаде, това е от ясно по ясно, просто жалко, че ги има много такива като теб...

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 502
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Преминете на свободния пазар на електроенергия
« Отговор #77 -: Септември 08, 2020, 02:47:35 pm »
geordgeo, да разбирам ли, че отговорът ти за разликата в БВП преди и сега било много относително?  ;D
Колко аргументирано и убедително.  :D

А виждам, че латерната си я подкарал ти. Къде намеси сега в конкретния въпрос СССР, защо паднал оня строй и т.н. Това са други въпрос, които ако искаш можем да дискутираме, но не и чрез тях да избягваш отговор на неудобни въпроси, които са прекалено много, защото ще ти задам и други.

И престани отново да даваш оценки и квалификации, съсредоточи се върху фактите и си сдържай нервите. Щом си нервен значи има нещо неудобно, което не те отърва да отговаряш и бълваш сороспийски клишета.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 502
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Преминете на свободния пазар на електроенергия
« Отговор #78 -: Септември 08, 2020, 02:54:36 pm »
А я ми кажи кой или кои нации напират да се заселят в комунистическия рай на североизток от нас?

Не си достатъчно начетен, колкото си мислиш. В Русия има много емигранти, прекалено много, които търсят работа там. Това са предимно от бившите републики и Китай. Чукни само в Яндекса Русия - емигранти и ще ти стане ясно.  :D

Има само няколко милиона украинци - емигранти.

А я ти ми отговори: Колко емигранти има в преуспяла демократическа и капиталистическа България?

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Преминете на свободния пазар на електроенергия
« Отговор #79 -: Септември 08, 2020, 03:08:44 pm »
juliang, има отговор на твоя въпрос, но да не изместваме фокуса, защото правим сравнение не на отношението доход/имоти в провинцията и в София, а на това съотношение във времето Бай Тодор/Голямата демокрация.
По времето на бай Тошо се продаваха панелки и Москвичи. Това (мисля и ти ще се съгласиш) са пълни боклуци. Нито панелките са апартаменти, нито Москвичите са автомобили. Бяха евтини, затова и повече хора можеха да си ги позволят.
Сега хората които влагат пари за да построят една сграда, искат да спечелят повече, и строят по-луксозни сгради. Естествено те струват повече. Никой не се цели в пазара за малоимотни, иначе досега да бяха построили 100 000 жилища тип "землянка" за ромите ... По същия начин никой не се решава да внася коли от Индия, макар че там има нещо с 4 колела дето струва 2-3 000 евра. Просто в тоя бизнес няма печалба, няма пари.

Погледни на улиците - виж колко хора карат коли за над 50 000 лева. Колко хора живеят в апартаманти и имоти за стотици хиляди. Преди 30 години просто нямаше как да изкараш толкова пари по легален начин, и съответно нямаше предлагане на такива стоки.
За съжаление все още нямаме достатъчно силна средна класа, и държавата не прави нищо за да помогне в укрепването й. А именно в средната класа се крие силата на една държава. Не в скота, който живее в 50 квадрата панелна боксониера в Люлин 5, не и в мастития бизнесмен който обитава 1 декар къща в полите на Витоша.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 502
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Преминете на свободния пазар на електроенергия
« Отговор #80 -: Септември 08, 2020, 03:17:59 pm »
По времето на бай Тошо се продаваха панелки и Москвичи. Това (мисля и ти ще се съгласиш) са пълни боклуци. Нито панелките са апартаменти, нито Москвичите са автомобили. Бяха евтини, затова и повече хора можеха да си ги позволят.


Това не е вярно. Правеха се преди панелките тухлени апартаменти, а хората си строяха и много къщи. Панелките излязоха по-късни години, когато хората започнаха масово да напускат селата и да се заселват в града. И тогава имаше големи къщи. Трябва да ти направя една снимка от моя град на стара къща, да видиш за какво иде реч.

Панелките се правеха предимно в крайните квартали на града, по центъра е само тухла. За сравнение в САЩ не само няма панелки, ами правят едни бунгала от мукава, които струват милион. След 10 г. употреби ги хванал мухъла и ги изяли гъгриците.

Правили Москвичи, които за времето си са били коли. Не можеш да сравняваш коли от преди 40 г. със съвременни коли. Ако ти покажа американска кола от преди 40 г. средна ръка, ще те е срам да се качиш в нея от грозотия - прилича на грузавик  ;D, а де не говорим за разход на гориво. Москвича е клас ААА+++ пред американския грузавик от преди 40 г.  :D

Неактивен geordgeo

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 63
Re: Преминете на свободния пазар на електроенергия
« Отговор #81 -: Септември 08, 2020, 03:18:19 pm »
geordgeo, да разбирам ли, че отговорът ти за разликата в БВП преди и сега било много относително?  ;D
Колко аргументирано и убедително.  :D

А виждам, че латерната си я подкарал ти. Къде намеси сега в конкретния въпрос СССР, защо паднал оня строй и т.н. Това са други въпрос, които ако искаш можем да дискутираме, но не и чрез тях да избягваш отговор на неудобни въпроси, които са прекалено много, защото ще ти задам и други.

И престани отново да даваш оценки и квалификации, съсредоточи се върху фактите и си сдържай нервите. Щом си нервен значи има нещо неудобно, което не те отърва да отговаряш и бълваш сороспийски клишета.

На нито един поставен от мен въпрос не си отговорил, нито един! Помолих за години, в които ти си "преуспял" с беритбата на прасковите, отговор няма. Цитирах ти цени от онова време на прехвалените панелки, с които се заробваш за цял живот и живееш като скот, ама ти йок, безмълвие. Имал си една лада от баша ти и си я издигнал в култ - твоя да си е, аз също имам една от баща ми, ама да се хвалим, че са "върха" на сладоледа е тъпо. Социалъзмът имаше един девиз, точно като в казармата - влизаме (в него) различно умни, излизаме от него еднакво тъпи. Нито пътищата ни бяха пътища, нито коли имаха повечето хора, но пък имахме салам от 2.60 килото, лимонада и много празни рафтове в магазините. Е, ако имах машина на времето с удоволствие щях да изпратя в онези прехвалени години, да поживееш в несгодите и да се убедиш сам колко беше "хубаво"... ;D

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 487
  • Невежеството ражда химери...
Re: Преминете на свободния пазар на електроенергия
« Отговор #82 -: Септември 08, 2020, 03:24:14 pm »
@juliang
"Погледни, погледни..."
Ти що не погледнеш, че един пилчарник, упс, дървено жилище в САЩ струва 200 000$.
И дока го изплатиш си на 80 години.
А, и редовно да го пръскаш, да не го изядат термитите!

"Погледни, погледни..."
Карат коли за 50 000 бона, но погледни - я имат 1 дети и 1 коти, я нямат.
И аз мога да карам за 50 бона кола, но карам за 5 (с газовата уредба).

И единият строй си има хубави неща, и другият. Както и минуси.
Сега Русия има санкции, едно време целият СИВ беше под санкции.
И погледни, погледни, всички имаха по 1 жилище, 1 вила или къща на село и много имаха коли.
Сега, ако на младите не им дадат на готово, ни деца, ни живот ще имат.

Имаше 2 вида салам, и всички ставаха за ядене. Сега има 200, но не стават за ядене.
"Съборихме комунизма, защото нямаше банани, сега банани има колкото искаш,
но всичките са ни в г**а."
Цитат по смисъл от Киро Брейка

Едно време аркадаш, добра-лоша имахме държава.
По всичките 6 от общо 7 признака за независима държава.
Сега покриваме само първият - общопризнат флаг и герб.


Но се иска малко на втория етаж, да разбереш, какво с EDM се опитваме да ви кажем.
Ама йок кахър,
Komünizm gitti, çocuklar huzur içinde uyuyor
(Васко кръпката)

Неактивен geordgeo

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 63
Re: Преминете на свободния пазар на електроенергия
« Отговор #83 -: Септември 08, 2020, 03:39:51 pm »
@juliang
"
Едно време аркадаш, добра-лоша имахме държава.
По всичките 6 от общо 7 признака за независима държава.
Сега покриваме само първият - общопризнат флаг и герб.



Точно пък едно време си бяхме 16-та негласно обявена ССР и май само герб и знаме си имахме, та за'тва и прокопсахме, щото ватниците успешно ни "прокултивираха". Колкото до липсата на "нещото" на втория етаж при другите, а не при вас "светилата", хаха, егати самочувствието... ;)

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 487
  • Невежеството ражда химери...
Re: Преминете на свободния пазар на електроенергия
« Отговор #84 -: Септември 08, 2020, 03:43:26 pm »
За да си толкова отворен, трябва да знаеш 7-те признака за независима държава.
Но не знаеш, нали?

Да те светна, нямахме само политическа независимост. 1 от 7-те.
И ако ще се отваряш, изброй другите 6...

Неактивен ndm

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 712
  • и има и ш извади ако трее - че даже ш и работи
Re: Преминете на свободния пазар на електроенергия
« Отговор #85 -: Септември 08, 2020, 03:48:07 pm »
Не бойте СЕ деца времето СЕ върна. Вече можем да гледаме пленомите, опс пленарните заседания на ЦК на БМБ от оригиналното място. И дано утре произнесе пламенна реч както СЕ е учил по време на шофьорлъка при Него.
https://www.youtube.com/watch?v=4rFzPlEcBcY

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 502
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Преминете на свободния пазар на електроенергия
« Отговор #86 -: Септември 08, 2020, 03:57:55 pm »
Навремето се произвеждаха следните неща:
1. Велосипеди "Балкан";
2. Мотопеди "Балкан";
3. Амтомобили "Булгар Рено";
4. Автомобили "Москвич";
5. Камиони Зил;
6. Камиони-прицепи Шкода-Мадара;
7. Електрокари;
8. Мотокари.
9. Кранове различни видове;
10. БТР.
11. Пропускам още ...

България беше на 1-во място в целия свят по производство на кари. Американците са се хванали за главите, като видели какъв завод имаме с много по-голям капацитет от техния. Малка България е имала по-голямо производство на кари от световния колонизатор и хегемон. Изнасяха се както за СИВ, така и за Западна Европа. Все още работят българските кари в ЗЕ. Дърпали са ме западняци, да ми показват български кар, като знак на благодарност за качеството и дългогодишната работа.

Какво от всичко това се прави сега?
Колонизатора деиндустриализира цялата държава и ни направи да правим само сирене от палмово масло и салами без месо. Яж ГМО и се демократизирай, яж....  ;D

Правихме дори китари, имах българска китара, а сега и един цървул не могат да направят...

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Преминете на свободния пазар на електроенергия
« Отговор #87 -: Септември 08, 2020, 04:10:13 pm »
И тогава имаше големи къщи. Трябва да ти направя една снимка от моя град на стара къща, да видиш за какво иде реч.
Аха и аз трябва да ти снимам старата ни къща и да ти разкажа историята и. Правили са я дядо ми и баща ми, сами са правили тухлите и сами са ги пекли, и понеже не са имали пари за цимент са правили още тухли и са продавали да си купят цимент. А то па един цимент пълен боклук марка 150, арматурата не си виждал такава от най старите боклуци произвеждани по времето на соца "елипсовидна". И пари за вар не е имало та са лепили тухлите с отпадъчна карабитна каша, абе отвсякъде пълна мизерия, ма на тебе явно ти харесва.

hristo

  • Гост
Re: Преминете на свободния пазар на електроенергия
« Отговор #88 -: Септември 08, 2020, 04:13:11 pm »
https://www.youtube.com/watch?v=6UwoKemHSlk&list=PLOjyTEt8eWFcH7mfOvesK-ex9f7ha7Xq7
БЪЛГАРИЯ, КОЯТО СЪГРАДИХМЕ 1989 -- КРАТКО ИНТРО
Повечето от родените след 89-а или малко преди това само сме слушали за "добрите времена" през комунизма в България. Този 10 серии видео сериал има за цел да покажат икономическия ръст на България през миналия век 1944-1989 и съдържат доста интересни събития и факти.
Благодарности към екипа на Евроком за положените усилия!
Приятно гледане!

Най ми е на сърце https://www.youtube.com/watch?v=mcDvSOe239s&list=PLOjyTEt8eWFcH7mfOvesK-ex9f7ha7Xq7&index=9 8-ма серия за образованието разказано като за живота на Акад.Ангел Балевски, който получава такова инженерно образование че може не само да прави това което е научил, като инж., но и такива неща които никой още не е виждал и няма никъде в света. И на това учи неговите студенти.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 502
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Преминете на свободния пазар на електроенергия
« Отговор #89 -: Септември 08, 2020, 04:15:51 pm »
krasias отново лъжеш. Навремето варта и цимента струваха жълти стотинки. Помня една торба цимен струваше 4,50 лв., а варта не помня, но беше жълти стотинки. Имаше магазини Топливо и имаше бол. Хората масово си правеха къщи по селата и вили. Не знам в кой век твоите хора са си правили кирпичи от кравешки фъшкии, но по време на Бай Тошо имаше бол строителни материали.

А цимента си беше същия. Предишните заводи Девня, Златна Панега, Плевен и т.н. ги приватизираха, камъка е абсолютно същия и машините за печене са същите. Няма как да е бил друго качество цимента.

Не ми минават на мене тия тъпи лъжи.  ;)