Автор Тема: Състав на земното ядро  (Прочетена 43066 пъти)

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
Състав на земното ядро
« -: Август 25, 2020, 08:59:08 pm »
Въпроса ми е към онези които могат да разсъждават, а не да папагалстват готово наизустени неща!
Според науката ядрото на Земята е съставено от никел и желязо. Според мен не е така - мисля че е от далеч по леки компоненти, като силикати и алуминати (подобно на тези от земната кора). По каква причина тези два материала ще се съсредоточат точно в ядрото?
https://megavselena.bg/otkriha-istinskata-vazrast-na-zemnoto-yadro/

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 487
  • Невежеството ражда химери...
Re: Състав на земното ядро
« Отговор #1 -: Август 25, 2020, 09:13:18 pm »
Имаше едно време един научно-популярен филм, който казваше, че има поне 20 ЗАДЪЛЖИТЕЛНИ условия, на които трябва да отговори една планета, подобна на Земята, за да може на нея да има живот.
Като сложим, че Юпитер го играе прахосмукачка за малки и големи метеорити, то стават 21...

Това прави вероятност над 2 милиона. Вероятно има и толкова планети подобни на Земята. Т.е. вероятност 1:1.
Нищо не е случайно.
Истината е, че човечеството не знае реално какво има в земното ядро. Поне до към 11-12 километра надолу.
В СССР правят най-дълбокият сондаж на тая дълбочина. Имало е надолу не особено плътни участъци и... вода. Доста вода.
Гледах едно видео с коментар, успоредно какво каза св. Библия и науката за потопа.
Много убедително звучи версията, че моретата и океаните са получили водата си от.... земните недра.
Отделно, атмосферното налягане е било друго и пр.
Ако някой ще гледа дълги филми, да му ги търся.

Обаче това за земното ядро от желязо е изключително убедително.
Науката твърди, че желязото е преобладаващ елемент в земната бездна.
Между другото, леките елементи като водород влизат в термоядрени реакции,
тежките като урана могат да се делят, а желязото.... е по средата. Ни се слива, ни се цепи.
Гледах една такава графика.

А и няма как да се получи това земно магнитно поле - просто без желязо няма как.

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 487
  • Невежеството ражда химери...
Re: Състав на земното ядро
« Отговор #2 -: Август 25, 2020, 09:18:58 pm »
Ето ти и резервите на земята от полезни метали, достъпни за човека. Най-големи резерви от желязо, след лития естествено:

https://usdebtclock.org/gold-precious-metals.html

Но литият не дава магнетизъм.

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
Re: Състав на земното ядро
« Отговор #3 -: Август 25, 2020, 09:33:36 pm »
VITAN, желязото има точка на Кюри - 769 гр, а никела още по надолу. Над тази температура то престава да бъде феромагнетик.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Състав на земното ядро
« Отговор #4 -: Август 25, 2020, 09:34:49 pm »
Цитат
А и няма как да се получи това земно магнитно поле - просто без желязо няма как 
Ами то и със желязото няма как да се получи. Причината за земното магнитно поле въобще не може да бъде желязото.

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 487
  • Невежеството ражда химери...
Re: Състав на земното ядро
« Отговор #5 -: Август 25, 2020, 09:41:19 pm »
Йоносферата е заредена положително от потоците космическа енергия.
Земята съответно - отрицателно.
Обаче Земята се върти.
И според мен никак не е задължително магнитното поле да се прави от ядрото.
Желязото в земната кора не може ли да свърши тази работа? А и не само желязото е магнитен метал.

И никой също не може да гарантира къде каква температура има... последното само за протокола (не е важно).

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Състав на земното ядро
« Отговор #6 -: Август 25, 2020, 09:42:17 pm »
Бат Ванко за да добие човек представа от какво е направена земята трябва да разгледа състава на астероидния пояс. Подобието ще да е 70 - 80 %

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Състав на земното ядро
« Отговор #7 -: Август 25, 2020, 10:00:30 pm »
Йоносферата е заредена положително от потоците космическа енергия.
Земята съответно - отрицателно.
Обаче Земята се върти.
И според мен никак не е задължително магнитното поле да се прави от ядрото.
Желязото в земната кора не може ли да свърши тази работа? А и не само желязото е магнитен метал.

И никой също не може да гарантира къде каква температура има... последното само за протокола (не е важно).
Ами желязото от земната кора не може да свърши тая работа по простата причина, че няма сила която така да организира полетата на всички парчета магнетит и други такива железни руди, че да направят един общ магнит. Желязото в кората е отговорно за така наречените магнитни аномалии. Такива като при остров Болшевик, са не знам как се казваше вече.
А за температурата в ядрото, мисля че е безсмислено да говориме. Питай руснаците дето копаха сондажа.

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
Re: Състав на земното ядро
« Отговор #8 -: Август 25, 2020, 10:09:25 pm »
Желязото и никела са набедени за съставляващи земното ядро по причината че са тежки. Но според мен те образуват сфера около ядрото (онази течната) а вътрешната част (която се явява истинското едро) е от много по леки материали.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Състав на земното ядро
« Отговор #9 -: Август 25, 2020, 10:12:34 pm »
Желязото и никела са набедени за съставляващи земното ядро по причината че са тежки. Но според мен те образуват сфера около ядрото (онази течната) а вътрешната част (която се явява истинското едро) е от много по леки материали.
Колко по леки нещо като тия от които е съставена Психея ли???

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 502
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Състав на земното ядро
« Отговор #10 -: Август 25, 2020, 10:21:08 pm »
Имаше един филм много интересен "Пътешествие до вътрешната земя" по разказ на Жул Верн.
Аз съм привърженик на теорията за вътрешното слънце и въобще вътрешната планета - куха със слънце, вода и т.н.

Плазмено ядро дали не може да създава магнитно поле, а?

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Състав на земното ядро
« Отговор #11 -: Август 25, 2020, 10:26:36 pm »
Аз имам моя теория, че ядрото на земята въобще няма собствено магнитно поле. Точно обратното то отблъсква външно магнитно поле което го има из цялата слънчева система и заради това близо до земята полето е с по голям интензитет. Това си е лично моя теория и не е лишена от потвърждаващи факти.

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Състав на земното ядро
« Отговор #12 -: Август 26, 2020, 07:35:58 pm »
Съществува ли метод за дистанционно мерене на магнитното поле, подобно на дистанционно мерене на температурата. Ако съществува такъв метод, може да се мери магнитното поле, във вътрешноста на земята. Тогава ще се разбере повечко за магнитното поле на планетата.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Състав на земното ядро
« Отговор #13 -: Август 26, 2020, 08:06:52 pm »
Съществува ли метод за дистанционно мерене на магнитното поле, подобно на дистанционно мерене на температурата. Ако съществува такъв метод, може да се мери магнитното поле, във вътрешноста на земята. Тогава ще се разбере повечко за магнитното поле на планетата.
Предполагам че ако се пуснат частици, податливи на магнитно поле (например като електроните, отклоняващи се от ел.магн.поле на отклонителната система на старите кинескопи), то може достанционно да се индикира или дори измери такова поле. Но ... едва ли ще може да се измери слабото магнитно поле на Земята през хиляди км скала... идеята би могла да проработи във вакуум, но в скала ... съмнявам се.

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Състав на земното ядро
« Отговор #14 -: Август 26, 2020, 08:33:51 pm »
Има една камара достатъчно силни аргументи в полза на желязоникеловата теория за ядрото - и за да се твърди че то не е желязоникелово трябва да се направи по-голяма камара с аргументи - а някой да представи оригинално твърдение би трябвало да е готов да го защити.
Например .... как да речем луминиевото ядро отговаря на масата на планетката ни - или по-просто казано - ако планетката ни е алуминиева защо е толкова тежка?
Друг пример - предложете модел с алуминиево ядро който би генерирал магнитно поле.
Трети пример Ако ядрото ни е алуминиево защо не наблюдаваме халумин в самородна форма ....
И камара други вепроси и въпросчета ......