Алтернативни енергоизточници > Теории, хипотези, физични опити
Състав на земното ядро
Bat_Vanko:
Не е само скоростта на триене, пропускаш гъстотата на стопилката. На практика желязото в един момент ще трябва да преминава през кристалната решетка на силикатите, а те няма да бъдат стопилка в следствие високото налягане и повишаването на температурата им на топене. Когато гравитацията е голяма да кажем че желязото ще може да разруши решетката и да навлезе. Но във вътрешността няма такива сили.
montanar:
Бат Ванко - изхвърли понятието тежест от главата си - при потъването към ядрото на дадена частица тя се обвързва гравитационно с все повече частици - и потъва докато намери сходната с нея плътност и там спира - тежестта и не влияе по никой начин - тежестта е условна - масата е реална.
Не ща да се конфронтирам повече с тебе но според мен си в абсолютна самозаблуда по темата или си вкаран в заблуда.
Да тежестта колкото по-се отива към центъра намалява но взаимодействието става все по-силно реципрочно налягането от което следва единствено че ще потъне вече по-масивната частица защото самата тя се дърпа по-силно към всички околни - а тия които са по-дълбоко елементарно дърпат по-силно а тъй като тежката частица е тежка спрямо обемът си избутва по-леките които са на пътя и защото те нямат достатъчно маса тоест гравитационна сила да и противостоят.
montanar:
Bat_Vanko за какви кристални структури говориш при температури над да речем 5000 градуса и дзверски налягания?
Bat_Vanko:
Монти, Монти, пак си в грешка моето момче. Масата няма никакво значение. Тя не е сила! Маса телата има и в безтегловност и ако те не са обвързани със скорост - тялото няма да мръдне. Теглото е силата която придвижва. Знам че за тебе мерните единици нищо не значат, но само сравни: килограм с нютон.
Кристална решетка има всяко вещество което не е стопилка и докато желязото се топи при 1500 гр, всички тези силикати са почти на двойно по високи температури.Никой не може да каже колко ще се повиши температурата на топене на материалите при тези огромни налягания, но тя със сигурност ще се повиши. И тогава при еднакви условия като температура и налягане, желязото ще бъде течно докато за силикатите това не е задължително (все пак тяхната температура на топене е по висока). Е това е обяснението на двете фази - течна и твърда - на ядрото.
dmitarp:
За състава на земното ядро се съди косвено, по няколко признака. Външното ядро е течно, това се доказва достоверно, трябва да е електропроводимо за да е причина за магнитното поле на земята. Предположенията са че се състои от 85% желязо и останалото никел, като за този състав се съди най вече по съства на метеорити, които се считат за останки на ядро от разрушена планета. Но тогава възниква въпроса, как така съотношението желязо:никел в земната кора е над 1000, а във външното ядро е само 6.7, и това при положение, че никела и желязото имат близки свойства, кобалта, който е много близък до никела и същевремено е по-разпостранен от него в земната кора, не се споменава като опция, че се съдържа в ядрото. И най странното е че съства на твърдото (вътрешното ядро е изцяло от желязо), защо в него да няма никел, има ли причина за това. И не е вярно, че по леки материали, не могат да потънат в по-плътна среда, всичко зависи от външното налягане.
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия