Алтернативни енергоизточници > Теории, хипотези, физични опити

Състав на земното ядро

<< < (34/40) > >>

montanar:
по-скоро в центъра на земята има нещо супер тежко - определено не желязо ...... никакво мехурче няма.... - ко е било най тежко то се е нахакало ....... при условие че там е бая жега и напън и състоянието на веществата е незнамскикакво ма определено не е твърдо и с сиурност не е газообразно - по-скоро е някаква подвижност на свръхплътна а среда ..... не знам какво точно има там но с две думи е нещо тежко - няма шанс да е газово мехурче.

ndm:
Братчет, ти хем

--- Цитат на: montanar в Септември 09, 2020, 09:00:14 pm --- не знам какво точно има там

--- Край на цитат ---
А в същото време

--- Цитат на: montanar в Септември 09, 2020, 09:00:14 pm ---по-скоро в центъра на земята  бая жега и напън

--- Край на цитат ---

След посещението долу напъна си е казал думата.

juliang:
Разни умни хора са събрали терабайти данни от сеизмични изследвания и са обобщили резултатите. Нищо лично към пишещите по темата колеги, но ако трябва да избирам между тях и съвместен труд на катедрата по геология на Харвадския университет и лабораторията по сеизмология на Техническия университет в Пасадена, Калифорния... мисля че избора ми е ясен :)
Ето го и труда: https://www.cfa.harvard.edu/~lzeng/papers/PREM.pdf
Има много научни данни, както и много обяснения. Но за незнаещите английски или мързящи ги да четат, има и няколко таблици и графики. В Таблица 1 са дадени изчислените плътности на отделните слоеве на земята. Вътрешното ядро според тези учЕни е с плътност около 13 тона на куб. м. За справка:
Желязо:     7 870 kg/m3
Мед:             8 960 kg/m3
Сребро:   10 490 kg/m3
Олово:   11 340 kg/m3
Паладий:   12 023 kg/m3
Живак:   13 580 kg/m3
Уран:   19 050 kg/m3
Волфрам:   19 250 kg/m3
Злато:   19 300 kg/m3
Платина:   21 450 kg/m3
Осмий:   22 610 kg/m3
Иридий:   22 650 kg/m3

Външното ядро е с плътност около 12 500, мантията е около 8 000, и кората е около 2 700.

Ако някой има други данни подкрепени с поне 1/10 от материалите изписани в този труд, нека да сподели...

Bat_Vanko:
Значи какво се получава: при формирането на Земята гравитацията групира на едно място леки (силикати) и тежки (желязо) частици, за по лесно да приемем в хомогенна маса. Няма да търся причината поради която тази маса се нагрява. Но когато това стане тежките материали потъват а леките изплуват. При това движение те изпитват триене помежду си. Колкото по навътре влизат тежките материали толкова повече гравитацията намалява съответно и теглото на даденият материал. Но силата на триене дори се увеличава в следствие налягането и в един момент настъпва баланс между тегло и сила на триене и тежките материали спират да потъват. Отделно на това силикатите имат по висока температура на топене, което означава че те ще бъдат по гъсти спрямо желязото и по трудно ще се движат. Така ще се формира една куха сфера от тежки метали която едновременно ще запечатва в себе си по леките. При една и съща температура желязото е много по течно отколкото силикатите и за това има твърдо и течно ядро. Е при тази температура няма нищо твърдо, но става въпрос на единият материал спрямо другият по вискозитет.
juliang правиш ли разлика между материал при изключително високо налягане както е в ядрото и материал при нормални условия. Там ще участва свиваемостта. Иначе излиза че сърцевината е основно от живак, а това не пасва на процентното разпространение на този материал в природата.

juliang:

--- Цитат на: Bat_Vanko в Септември 09, 2020, 10:11:12 pm ---...Колкото по навътре влизат тежките материали толкова повече гравитацията намалява съответно и теглото на даденият материал. Но силата на триене дори се увеличава в следствие налягането и в един момент настъпва баланс между тегло и сила на триене и тежките материали спират да потъват.
...

--- Край на цитат ---
Намаляването на гравитацията засяга в същата степен и леките материали, така че по-тежките винаги ще си останат по-тежки.
А силите на триене ввъв флуиди са пропорционални на третата степен на скоростта, така че намаляването на скоростта 2 пъти намалява триенето 8 пъти. При много ниски скорости триене на практика няма. А както знаем в геологията нещата случващи се в рамките на години са "мигновени".

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия