Автор Тема: Светлина в тунела за производството на домашна слънчева електроенергия  (Прочетена 6465 пъти)

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!

Неактивен ppipilica

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 414
  • говори на жаргон и пише на "старобългарски"
Принципно е интересно, а пари дали ще дават, или идеята е някой наш човек да направи далаверка с панели и оборудване към тях.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Ето какво се случва когато енергията от фотоволтаици и вятърни централи стане много голям процент:

https://www.vesti.bg/bulgaria/rezhim-na-toka-v-kaliforniia-kakvo-se-sluchva-kogato-holivud-prevzeme-energetikata-6113631

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Ето какво се случва когато енергията от фотоволтаици и вятърни централи стане много голям процент:

https://www.vesti.bg/bulgaria/rezhim-na-toka-v-kaliforniia-kakvo-se-sluchva-kogato-holivud-prevzeme-energetikata-6113631

В Германия няма режим на тока, а енергопроизводството от ВЕИ е, 48%
https://www.cleanenergywire.org/factsheets/germanys-energy-consumption-and-power-mix-charts

Ето още за енергетиката на Германия.
https://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/redakcionni_komentari/2020/03/11/4039708_sedem_mita_za_energiiniia_prehod_na_germaniia/

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Принципно е интересно, а пари дали ще дават, или идеята е някой наш човек да направи далаверка с панели и оборудване към тях.
Ясно е че е точно за "дала верка - взела стефка". Но това което казахте дава и друга представа: "а пари дали ще дават".

Нали за някой (особено държавната администрация) да "даде пари" те трябва да са "взети" от някой друг. Когато се мисли за "раздаване" на пари ( хартийки или електронни ), първо далновиден човек трябва да си помисли откъде са "взети" тези пари. Надявам се не сте човек който мисли, щом като идват в моя джоб, не ме интересува откъде идват та даже и да са взети от джоб на друг. Понеже ви гарантирам, за да дадат на някой "стойност" (като паричен или материален еквивалент) то трябва да е взето по един или друг начин от някой друг, дали директно чрез данъци или индиректно като инфлация няма абсолютно никакво значение, като и в двата случая това си е рекет.

Неактивен geordgeo

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 63
Моите скромни панелчета на покрива на къщата ми (в София) с обща мощност 700Wp  от началото на годината са ми "докарали" едни почти 300 kW/h слънчева енергия, която съм "вкарал" в бойлера под формата на топла вода за домакинството. Е, знам, че резултата е скромен, но тя и самата "инвестиция" е повече от скромна - 200 лева за панелите (определено са втора употреба, 105Wp за панел) и кабелите, "системата" работи без контролер (има нещо като контролер, който съм си направил аз, за да гоня МРРТ точката на панелите) и без акумулатори. Значи, до тук ми е "изработила" около 66 лева при цена на дневната електроенергия 0.22 лева за киловат. Скромно, но безценния опит, който се трупа при експлоатацията на системата е безценен. Та, с две думи - нищо не е толкова "зелено", за колкото се представя, но пък и няма как да се оставим на монополистите да командват парада безпардонно и без да им окажем поне една малка съпротива, дай Боже и по-голяма за в бъдеще... ;)

Неактивен ppipilica

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 414
  • говори на жаргон и пише на "старобългарски"
Ясно е че е точно за "дала верка - взела стефка". Но това което казахте дава и друга представа: "а пари дали ще дават".

Нали за някой (особено държавната администрация) да "даде пари" те трябва да са "взети" от някой друг. Когато се мисли за "раздаване" на пари ( хартийки или електронни ), първо далновиден човек трябва да си помисли откъде са "взети" тези пари. Надявам се не сте човек който мисли, щом като идват в моя джоб, не ме интересува откъде идват та даже и да са взети от джоб на друг. Понеже ви гарантирам, за да дадат на някой "стойност" (като паричен или материален еквивалент) то трябва да е взето по един или друг начин от някой друг, дали директно чрез данъци или индиректно като инфлация няма абсолютно никакво значение, като и в двата случая това си е рекет.
Винаги е интересно да се говори с теб. Та на въпроса, в статията казват
Цитат
Битовите потребители ще бъдат насърчавани сами да си произвеждат ток от възобновяеми източници, предвижда една от мерките по стратегията „Кръгова и нисковъглеродна икономика“ на Националната програма за развитие "България 2030", качена за обществено обсъждане.
Как точно имат намерение да не насърчат да инвестирам десетки хиляди левове в подобна инсталация, само за справка сметката ми за ток и зиме и лете е около 250лв, даже лятото отива към 300, ти си сметни колко панела, контролера и акумулатора трябва да купя.
Още казват това
Цитат
Според нея крайните клиенти ще получат възможност да участват в „общности за възобновяема енергия“, които могат да произвеждат, потребяват, акумулират, или продават енергия от ВИ
Интересно какви общности визират, дали селяните или натъпканите по панелите в Люлин, Младост и други подобни, за провинцията нямам наблюдение. та за кои точно общности става дума. Ти представяш ли си какво ще се получи ако всички накичат панели по всеки свободен квадратен метър, и всеки почне да си прави и продава ток, как мислиш ще се отрази на енергото, дали правителството ще допусне тая манджа с грозде. Ко правим в една студена облачна зимна седмица. И накрая едно умно нещо са предвидили
Цитат
Предвижда се изграждането на 2 000 MW нова ядрена мощност, която, заедно с експлоатацията на 5-ти и 6-ти блок на АЕЦ “Козлодуй” ЕАД, ще допринесе за енергийната сигурност на страната и региона.