Автор Тема: PIR + DOPLER SENSOR - свръх чувствителен и без грешни включвания  (Прочетена 6433 пъти)

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 501
  • Z - Оркестър Вагнер
Наложи ми се да сменя сензорите в гаража, защото от топлината се намалява чувствителността им, трябват големи премествания на тялото, за да сработят.
Само ПИР-сензор обаче няма да свърши работа и комбинирах с доплер сензор - микровълнов. Последния работи устойчиво в радиус от 6 м, но при определен ъгъл достига и до 8 м. ПИР-сензора работи добре до 7-8 м в средата на фокуса. Комбинирано сензора става толкова чувствителен, че дори леко помръдване на крайник го задейства, като двата датчика допълват недостатъците си и така винаги има сигурно задействане, независимо от климатичните условия, колко близо или колко далеч се намираме от датчика, дори извън ъгъла на ПИР-сензора.

Друго характерно за датчиците, които ползвам от Алиекспрес е, че нямат погрешни включвания, работят отлично. Имат много ниска консумация под 1 mA.

Датчика включва LED осветление, а това означава драйвер с електролитни кондензатори. Голям пиков начален ток за зареждане на електролитите. Стандартните датчици от ширпотребата не вършат работа, защото са с реле, а не след дълго контактите му се повреждат от LED-лампите.

Модифицирал съм всички такива датчици със симистор, но имат друг недостатък, че релето за време не е тригерно и при угасване на лампата се получава едно премигване.

В схемата съм поставил тригерно реле за време с таймер 555. Симисторен ключ, който може да управлява голям брой осветителни тела без да се повреди. Дори съм поставил BTA41 - симистор за 40А, но в общия случай BTA139 - 16A е достатъчен.
Времето се регулира от 0-5 мин., но с тази чувствителност е достатъчна 1 мин, защото винаги усеща и най-малкото движение.
Симистора е сигурно защитен със снабер и няма да улавя паразитни смущения от мрежата, които биха го повредили. Кагато включвам индуктивни товари - бормашини, флексове и т.н., датчика не се задейства.
ПИР-сензора има тригерен режим, т.е. дава високо ниво, докато не престане движението, а не еднократен импулс. Релето за време е общо за двата датчика и времето му започва да тече, когато свърши импулса от датчиците, т.е. има натрупване.

Схемата съм налепил на парче универсална платка за 30 мин. Още толкова ми отне да го вкарам в кутията.  ;)

Датчика е толкова чувствителен, че докато барна вратата на гаража при отваряне сработва веднага. По-рано искаше големи поклони лятно време и като работя на едно място лампите гаснеха.

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
EDM electronics
Проблема на китайските PIR датчици е оптичния филтър. PIR реагира на нискочестотна промяна на осветяването на датчика. Това в 'фирмените датчици' (за аларми) се прави с голям филтър с френелова леща и от там става по-голяма чувствителност.
Останах учуден че китайците в уличните LED лампи ползват масово  микровълнов датчик. Много малък с малка платкова антена.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 501
  • Z - Оркестър Вагнер
Преди да се захвана с микровълновите датчици проучих мнения. Става въпрос за тия дето ползвам горе на схемата. Някакъв казва, че го монтирал на улична лампа и при температури около -20 гр. работил безотказно, нямало грешни включвания. После някакви поляци правили брояч на пациенти в някаква болница, патентовали и т.н., значи датчика е читав. А аз ги ползвам за осветление. Не съм забелязал досега грешно включване, но ще видим зимата.

А цената му е атрактивна, под 1 лв. мисля беше.
ПИР датчиците - китайчета ползвам вкъщи вече 5 г., само един се повреди, а грешни включвания също няма. Единствения недостатък е намаляване на чувствителността, когато е висока околната температура - тя му действа, като шум. Но мисля това е нормално и за марковите датчици.

Вечер преди да си легна се охлаждам на душа и като изляза в коридора, датчика не ме лови, защото температурата ми е по-ниска от тази на въздуха.

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
При еднакви температури няма отчитане. На средата и тялото.