Автор Тема: РоБоТиТе  (Прочетена 25874 пъти)

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: РоБоТиТе
« Отговор #45 -: Август 10, 2020, 12:13:15 pm »
До сега зяпах роботите на хамериканцие .... оставам с убеждението че освен страхотната моторика и обратна връзка де имат в корпусите си имат и бая сериозен инерционен жирскоп де помага за тая невероятна стабилност де демонстрират - крайно се съмнявам че само с моториката им може да е на тоя етап толкова бърза и мощна че да твори такива чудеса.

Ако обърнете внимание на звука докато се движи робота се случва следното - когато робота прави крачка се чува един звук - после когато трябва да съхрани баланса се появява едно високочестотно пищене де дава нуждата моментна стабилност после изчезва и следва следващата крачка ......
В снега докато ходи най ясно личи.

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 487
  • Невежеството ражда химери...
Re: РоБоТиТе
« Отговор #46 -: Август 10, 2020, 12:33:50 pm »
Жироскопа не е двигател, да го забавяш или форсираш.

Вероятно ел. двигателите превключват предавки там, където се иска по-бавно, но с повече мощност.
Също както карането на кола по пътя... 1-2-3-4-5...5-4-3-4-5....

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: РоБоТиТе
« Отговор #47 -: Август 10, 2020, 12:52:28 pm »
До сега зяпах роботите на хамериканцие .... оставам с убеждението че освен страхотната моторика и обратна връзка де имат в корпусите си имат и бая сериозен инерционен жирскоп де помага за тая невероятна стабилност де демонстрират - крайно се съмнявам че само с моториката им може да е на тоя етап толкова бърза и мощна че да твори такива чудеса.

Ако обърнете внимание на звука докато се движи робота се случва следното - когато робота прави крачка се чува един звук - после когато трябва да съхрани баланса се появява едно високочестотно пищене де дава нуждата моментна стабилност после изчезва и следва следващата крачка ......
В снега докато ходи най ясно личи.
Да нещо като това тук предполагам:
  https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://m.youtube.com/watch%3Fv%3Dn_6p-1J551Y&ved=2ahUKEwiSzMTLrZDrAhUjz4UKHQWpD8IQwqsBMAB6BAgJEAM&usg=AOvVaw3Z9YzmvyVSeBbivDlOZGVm

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: РоБоТиТе
« Отговор #48 -: Август 10, 2020, 12:54:38 pm »
Радико ми схвана мисълта за разлика от Витан

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: РоБоТиТе
« Отговор #49 -: Август 10, 2020, 01:05:28 pm »
В телескопа Хъбъл се ползва точно този механизъм за позициониране в пространството и за следене на някаква звезда на емнайсе милиарда светлинни години в продължение на часове. Грубото завъртане се прави с газовите двигатели, а финото насочване и завъртане - с помощта на такива маховици.

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: РоБоТиТе
« Отговор #50 -: Август 10, 2020, 01:07:36 pm »
На МКС също ги ползват.

https://youtu.be/vytjdqNpGUM

https://youtu.be/_UnAryf8r5Q

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: РоБоТиТе
« Отговор #51 -: Август 10, 2020, 01:47:24 pm »
montanar не правиш разлика между маховик и жироскоп.

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: РоБоТиТе
« Отговор #52 -: Август 10, 2020, 01:52:29 pm »
А тя е?

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: РоБоТиТе
« Отговор #53 -: Август 10, 2020, 01:56:14 pm »

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: РоБоТиТе
« Отговор #54 -: Август 10, 2020, 02:00:46 pm »
Всъщност добре ми е ясна разликата и че се ползва натрупана в маховика кинетична енергия но това по никой начин не отменя жироскопичните ефекти и функции на устройствата от тоя сорт.

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: РоБоТиТе
« Отговор #55 -: Август 10, 2020, 04:17:45 pm »
Това устройство дето показва, Радико а и роботите, които си гледал, използват реакцията на рамката спрямо ротора, а не жироскопичния ефект. Когато ротора е много лек, за да се получи голяма реакция ускоренията са много големи, и оборотите могат да станат хиляди и повече. При тежки ротори ускоренията може и да са малки, но тежките ротори си имат недостатъци, че са тежки.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: РоБоТиТе
« Отговор #56 -: Август 10, 2020, 05:47:25 pm »
Съвсем нормално е да използват такива устройства. Има ги вече разработени, със софтуер със всичко. В природата ходещите същества обикновено ползват за балансьор масата на главата си "особенно хората. Това обаче в случая доста би усложнило конструкцията.

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: РоБоТиТе
« Отговор #57 -: Август 10, 2020, 05:54:27 pm »
dmitarp нека не спорим за глупости това устройство се нарича жироскопически стабилизатор - макър да има и вторични фукции си остава точно жироскоп и това - и че се ползват инерционни кинетични моменти за корекция на положение в пространството това нищо не променя в същността му. Жироскоп от по-ново поколение може да се нарече.

И за да не съм голословен ....

https://dspace.susu.ru/xmlui/bitstream/handle/0001.74/16484/2017_433_zdrogovav.pdf?sequence=1

Гиростабилизатор(ГС)–это   гироскопическое   устройство, предназначенное для стабилизации отдельных объектов или приборов, а также для определения угловых отклонений объектов[1].Инерциальные  системы  управления  подвижными  объектами (ракетами, самолётами  и  т.д.)  требуют  стабилизации  положения  чувствительных элементов  с  высокой  точностью.  В  системах  управления  баллистическими ракетами ньютонометры обычно стабилизируют относительно неподвижной в пространстве  системы  координат,  в  системах  управления  другими подвижными объектами, как правило –относительно некоторой вращающейся систем координат[4].Стабилизация заключается в определение параметров углового положения платформы  с  приборами  и  в  соответствии  с  этим  выработки  сигналов управления, обеспечивающих требуемое положение платформы в выбранной системе координат.В настоящее время для определения параметров положения платформы, в большинстве случаев, используются гироскопы.Изм.ЛистNo докум.ПодписьДатаЛист524.03.02.2017.382.00 ПЗ
Также ГС используются и для измерения угловых отклонений объектов, то есть выполнять роль систем ориентации.ГС бывают одноосные, двухосные, трёхосные.По принципу стабилизации ГС можно разделить на[1]:ГС непосредственного типа, которые стабилизируются непосредственно гироскопом;  такие  ГС  как  правильно  одноосные  и  представляют  собойобычный трёхстепенный гироскоп с большим кинетическиммоментом

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: РоБоТиТе
« Отговор #58 -: Август 10, 2020, 06:35:40 pm »
Ти се опитваш да спориш за глупости, реакция се получава само при ускорително движение, докато жироскопичния ефект съществува и при равномерни обороти, това са съвсем различни неща. Включи един свободен, оставен на пода електромотор, и ще видиш как ще подскочи при самото включване а след това в зависимост от баланса му може и да си остане на същото място. Като го спреш рязко и пак ще подскочи.
"Жироскоп от по-ново поколение може да се нарече." Това по-скоро го разбирам като жироскоп според твоите виждания, а не от ново поколение, динамиката на жироскопите е описана още през 19 век, от тогава до сега това нещо не знам някой да го е променил.

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: РоБоТиТе
« Отговор #59 -: Август 10, 2020, 06:47:47 pm »
Ок - да приемем че не съм прав - но ако в подобно инерционно устройство забиеш алгоритъм да поддържа фиксирано ъглово положение в пространството то ще го поддържа - това не е ли еквивалент на жирскопа?!

Но мани ме мен аз съм тъпак но за сметка на това цитирах доастаъчно сериозен източник де това чудо не се нарича розова краставица а се нарича жироскопичен стабилизатор.

И ако обърнеш внимание - как го нарекох още в първия пост по темата а аз го нарекох не жирскоп а "инерционен жирскоп" мисля че е достатъчно показателен факт.
Ма това според мен се превръща в алабалистика и нищо повече.