Справочници, схемотехника, теория > CNC машини
РоБоТиТе
dmitarp:
Това устройство дето показва, Радико а и роботите, които си гледал, използват реакцията на рамката спрямо ротора, а не жироскопичния ефект. Когато ротора е много лек, за да се получи голяма реакция ускоренията са много големи, и оборотите могат да станат хиляди и повече. При тежки ротори ускоренията може и да са малки, но тежките ротори си имат недостатъци, че са тежки.
Радико:
Съвсем нормално е да използват такива устройства. Има ги вече разработени, със софтуер със всичко. В природата ходещите същества обикновено ползват за балансьор масата на главата си "особенно хората. Това обаче в случая доста би усложнило конструкцията.
montanar:
dmitarp нека не спорим за глупости това устройство се нарича жироскопически стабилизатор - макър да има и вторични фукции си остава точно жироскоп и това - и че се ползват инерционни кинетични моменти за корекция на положение в пространството това нищо не променя в същността му. Жироскоп от по-ново поколение може да се нарече.
И за да не съм голословен ....
https://dspace.susu.ru/xmlui/bitstream/handle/0001.74/16484/2017_433_zdrogovav.pdf?sequence=1
Гиростабилизатор(ГС)–это гироскопическое устройство, предназначенное для стабилизации отдельных объектов или приборов, а также для определения угловых отклонений объектов[1].Инерциальные системы управления подвижными объектами (ракетами, самолётами и т.д.) требуют стабилизации положения чувствительных элементов с высокой точностью. В системах управления баллистическими ракетами ньютонометры обычно стабилизируют относительно неподвижной в пространстве системы координат, в системах управления другими подвижными объектами, как правило –относительно некоторой вращающейся систем координат[4].Стабилизация заключается в определение параметров углового положения платформы с приборами и в соответствии с этим выработки сигналов управления, обеспечивающих требуемое положение платформы в выбранной системе координат.В настоящее время для определения параметров положения платформы, в большинстве случаев, используются гироскопы.Изм.ЛистNo докум.ПодписьДатаЛист524.03.02.2017.382.00 ПЗ
Также ГС используются и для измерения угловых отклонений объектов, то есть выполнять роль систем ориентации.ГС бывают одноосные, двухосные, трёхосные.По принципу стабилизации ГС можно разделить на[1]:ГС непосредственного типа, которые стабилизируются непосредственно гироскопом; такие ГС как правильно одноосные и представляют собойобычный трёхстепенный гироскоп с большим кинетическиммоментом
dmitarp:
Ти се опитваш да спориш за глупости, реакция се получава само при ускорително движение, докато жироскопичния ефект съществува и при равномерни обороти, това са съвсем различни неща. Включи един свободен, оставен на пода електромотор, и ще видиш как ще подскочи при самото включване а след това в зависимост от баланса му може и да си остане на същото място. Като го спреш рязко и пак ще подскочи.
"Жироскоп от по-ново поколение може да се нарече." Това по-скоро го разбирам като жироскоп според твоите виждания, а не от ново поколение, динамиката на жироскопите е описана още през 19 век, от тогава до сега това нещо не знам някой да го е променил.
montanar:
Ок - да приемем че не съм прав - но ако в подобно инерционно устройство забиеш алгоритъм да поддържа фиксирано ъглово положение в пространството то ще го поддържа - това не е ли еквивалент на жирскопа?!
Но мани ме мен аз съм тъпак но за сметка на това цитирах доастаъчно сериозен източник де това чудо не се нарича розова краставица а се нарича жироскопичен стабилизатор.
И ако обърнеш внимание - как го нарекох още в първия пост по темата а аз го нарекох не жирскоп а "инерционен жирскоп" мисля че е достатъчно показателен факт.
Ма това според мен се превръща в алабалистика и нищо повече.
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия