Начало > Новини от света на технологиите
Ново увеличение на тока от джулая, честито!
epwpixieq-1:
--- Цитат на: merlinbg в Юли 13, 2020, 12:47:49 am ---чрез ефекта на Джаул-Томсън да охлади постъпващия въздух в ДВГ и да вдигне мощността. Затова въпроса ми е колко че вдигне мощността охладения въздух след такова устройство.
--- Край на цитат ---
merlinbg, преди да вземете една идея и да се опитвате да видите какво става с нейното прилагане, вижте кои от основните величини които влияят на изгарянето с а променени.
Намаляване на температурата на постъпващия въздух ( при равни други условия, и най-вече непроменена концентрация на кислород) няма да увеличи а ще намали "мощността". Това съвсем лесно се забелязва като се вземе на предвид че трите основи (комплексни) характеристики на оптимално горене са:
1. гориво ( или по скоро флуид или материал за окисление )
2. окислител ( в случая с ДВГ, кислород)
3. (висока) температура (високо релативно движение на частиците на медиума в който се извършва числителния процес ), това е важен статистически фактор ( може би някои колеги ще се досетят защо )
(ето ви научна литература при положение че се интересувате от пълно изгаряне при горивните процеси: https://www.sciencedirect.com/topics/engineering/complete-combustion
ето ви и популярна страница, която все пак има основна информация която е доста полезна: https://en.wikipedia.org/wiki/Combustion )
Сега при ДВГ имаме (какво знаем) още налягане като фактор, но то в деривативна величина най-вече от температурата така че (според мен) може да се пренебрегне от гледна точка на този анализ.
Първите две не са променени, или поне не е казано че се променят целенасочено, и така остава само промяна на част от характеристиките на 3. Така намаляване на входната температура на въздуха, намалява ( в каква степен това е друг въпрос ) температурата на горивния процес и така горенето на ДВГ виместо да се "подобри", при равни други условия ще се "влоши", от което следва че мощността ( която е комплексна величина ) ще се намали точно поради намалената оптималност на изгарянето ( окислението ).
--- Цитат на: merlinbg в Юли 13, 2020, 12:47:49 am ---Знам много добре, че колкото по лесно постъпва въздуха в ДВГ и колкото по лесно излизат изгорелите газове, толкова е по голяма мощността. Забравих да спомена за идеята му да сложи турбина преди пластината с малки отвори.
--- Край на цитат ---
Това може да звучи логично но е доста неправилно изразено становище. Леснотата на постъпване на въздуха на не предполага леснота на излизане на изгорелите газове. Единствено което предполага е че по-лесно се подава окислител във двигателя, и понеже това по-лесно подаване на окислител ( отново при равни други условия ) предполага по-пълно изгаряне ( точно поради факта че обикновено изгарянето не е пълно поради не достатъчна липса на кислород ). По-доброто (пълно изгаряне) предполага по-високо налягане (отново при равни други условия) и от там възможност за изходните газове да бъдат изхвърлени по-бързо, но това не значи по-лесно. Лично за мен "лесно" и "трудно" не са технически термини и не трябва да се използват когато се обрисуват физически процеси.
--- Цитат на: Номак в Юли 13, 2020, 04:43:49 am ---Да обърнем внимание на САМООХЛАЖДАНЕТО!!
--- Край на цитат ---
Номак, във всяка една система, стигне ли се до термин "охлаждане" ( било то и "самоохалждане" ), това предполага изхвърляне на полезна енергия. Затова навсякъде, във всяка физически процес, в който топлината не е крайния желан резултат, нарастване топлината означава неефективност, като част от енергията се е предала в нарастване на релативните скорости на молекулите на медиума. И точно по този начин, при положение че някой се опитва да "охлажда", по какъвто и да е начин, този вече загрят медиум, без да извлича полезна мощност от това (във формата на въртящ момент), то той ще изхвърля полезна мощност (подпомага загубата) навън от една термодинамична система. За съжаление вие изобщо не виждате този "охладителен" процес като загуба ( и разхищение ) на енергия, а се стремите да подпомогнете неефективността в една система, като мислите за въвеждане на процес на допълнително охлаждане. За вас както и да е но с нещата които говорите подвеждате и някои от колегите които нямат здрава основа при разбиране на термодинамичните процеси.
Радико:
epwpixieq-1
Така както ги разглеждаш нещата са абсолютно верни. Обаче разглежданият от теб пример е валиден само за много стари системи двигатели при които липсва настеойка на количеството гориво според температурата на въздуха.
В момента а и доста отдавна нещата са различни във практически аспект. Във всички автомобили със турбокомпресор слагат вече стандартно и интеркулер който да охлади въздуха преди да влезе в цилиндрите. Дори преди време когато във формула едно караха с атмосферни двигатели без турбо използваха един прост трик за подобреване на пълненето. Охлаждаха въздуха със бензина. За целта в резервоара се наливаше бензин предварително охладен до -180 градуса.
dmitarp:
Наливали ли са го или са го подреждали на редички, и снопчета
juliang:
--- Цитат на: epwpixieq-1 в Юли 13, 2020, 12:17:54 pm ---... Намаляване на температурата на постъпващия въздух ( при равни други условия, и най-вече непроменена концентрация на кислород) няма да увеличи а ще намали "мощността".
Първите две не са променени, или поне не е казано че се променят целенасочено, и така остава само промяна на част от характеристиките на 3. Така намаляване на входната температура на въздуха, намалява ( в каква степен това е друг въпрос ) температурата на горивния процес и така горенето на ДВГ виместо да се "подобри", при равни други условия ще се "влоши", от което следва че мощността ( която е комплексна величина ) ще се намали точно поради намалената оптималност на изгарянето ( окислението ).
--- Край на цитат ---
Изпускаш тънкия момент с това, че имаш ограничен обем. Един цилиндър има краен обем, и да приемем че той е 1 литър. Въпроса е "колко кислородни молекули ще влезнат в обем от 1 литър когато въздуха е с температура 0 градуса и колко когато е с температура 100 градуса?"
Разликата е буквално убийствена - над 30%. Като имаш 30% по-малко на брой кислородни молекули в тоя обем, трябва да намалиш и горивото с 30%, щото иначе само го пилееш.
Теглото на въздуха (а теглото не е нищо друго освен теглото на молекулите в него, т.е. броя им, щот една молекула тежи еднакво независимо коло е загрята) при 0 градуса е 1.293 кг/куб.м., при 20 градуса е 1.205, при 40 градуса е 1.127, при 60 - 1.067, при 80 - 1.00, при 100 - 0.946.
Ако имаш двигател 2 литра и в него вкарваш въздух не с 0 а със 100 градуса, тоя двигател автоматично става от 2.0 1.4. А разлика между 2.0 и 1.4 надявам се ти е до болка познато какво означава. Щот точно в момента имам и Мерива 1.4 и БМВ 2.0 и мога да ти демонстрирам ако ти е интересно... :)
Ksurnev:
Да помогна на Юлиан - не са чели термодинамика....
https://www.google.bg/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwim3KaCicrqAhXGxaYKHbfnDhUQFjACegQIARAB&url=http%3A%2F%2Fwww.shtrakov.net%2FHeat_Physics%2FLect_03.pdf&usg=AOvVaw0tenBAzcAPqciy2whtcweX
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия