Автор Тема: Физика на скаларните вълни  (Прочетена 32787 пъти)

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 520
  • Невежеството ражда химери...
Re: Физика на скаларните вълни
« Отговор #45 -: Юни 09, 2020, 11:51:54 pm »
....Аз понеже се мисля за малко по креативен освежих експеримента и хвърлих две напълно еднакви по форма и обем метални парчета бяха с формата на паралелепипед щот такива намерих да станат най лесно еднакви. И ха познай какво се случи.  Имаш два жокера първият, че едното беше мед, другото алуминий.
Вторият, жокер е че експеримента потвърди на 100% моя отдавнашна хипотеза. Вече мога по скоро да я наричам теория. Хайде да видиме дали можеш да предположиш какво се е случило.
Сори, идеални сфери - за да имат еднаква или почти еднаква траектрория, т.е. път. И поне 200 засечки от апаратура, не с хронометъра на телефона.

Вторият, жокер е че експеримента потвърди на 100% моя отдавнашна хипотеза. Вече мога по скоро да я наричам теория.
По-скоро хипотеза  8)
Иначе ще трябва да рисуваш по тях спиралки, лабиринти :) Да правиш опити с диелектрици, магнити и да стигнем до крилце от прилеп  :D  8)  :D

Апропо, тия неща не са за скаларни вълни, а за раздел: Вашите експерименти...

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Физика на скаларните вълни
« Отговор #46 -: Юни 10, 2020, 07:35:49 am »
Витане Витане. Толкова малко изречения а толкова много глупости. Да се неше понапънал поне малко от малко да помислиш преди да пишеш. Както и да е.
Във едно обаче си прав:
Това въобше не е за тук не е за тази тема. Това обаче ако забелязваш е отговор на публикация започваш с цитат. Написаното там е повода за този коментар и то още повече не е за тази тема, дали изобщо е за този форум? Иначе аз това ВЕЧЕ съм го публикувал НА ПРАВИЛНОТО МЯСТО.  Не във раздел "вашите експерименти"

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Физика на скаларните вълни
« Отговор #47 -: Юни 10, 2020, 07:55:21 am »
Dimitarp
Няма ли начин да проявиш малко повече креативност при писането тук във форума. Щот не разбрах честно казано за какво ми е наклонена кула. Тя е висока къде шеисет метра ако не ме лъже паметта. Във България в момента има къде стотина моста със тази и по голяма височина. Значи този проблем е месъществуващ няма нужда да се търси наклонена кула стига да си малко по креативен разбира се. Сега остава да уточним какво ще хвъряме от там. Два различни по големина камъка.... Booooring Това се знае от времето на Галилей. Аз понеже се мисля за малко по креативен освежих експеримента и хвърлих две напълно еднакви по форма и обем метални парчета бяха с формата на паралелепипед щот такива намерих да станат най лесно еднакви. И ха познай какво се случи.  Имаш два жокера първият, че едното беше мед, другото алуминий.
Вторият, жокер е че експеримента потвърди на 100% моя отдавнашна хипотеза. Вече мога по скоро да я наричам теория. Хайде да видиме дали можеш да предположиш какво се е случило.

Радико, може да споделиш какво се случи, паднаха ли едновременно тези блокчета от различен метал.И каква хипотеза имаш. Съвсем сериозно те питам, този форум не е за плоски шеги.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Физика на скаларните вълни
« Отговор #48 -: Юни 10, 2020, 08:44:49 am »
Радико, може да споделиш какво се случи, паднаха ли едновременно тези блокчета от различен метал.И каква хипотеза имаш. Съвсем сериозно те питам, този форум не е за плоски шеги.
Ще го споделя и тук въпреки че не е пряко свързано с темата както беше така любезен да отбележи Витан. Само да изчакаме отговора на Димитър.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 920
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Физика на скаларните вълни
« Отговор #49 -: Юни 10, 2020, 08:57:19 am »
когато нямаш вяра на научните постижения експериментирай. Като начало вземи едно махало и измери земното ускорение.
...
Ако се окаже че получаваш коренно различни стойности, то тогава съвсем със основание да нямаш вяра, но ако се окаже че всичко е така както пише в дебелите книги, то основанията ти за не вяра трябва да ги търсиш недейде дълбоко в теб.

Ето няколко направления за експерементиране
http://kit.ilyam.org/SD_2015_IYPT_Reference_kit.pdf
Мисля че ще е трудно човек да постави под съмнение Нютоновата механика, или изобщо експериментите в които може директно да се видят взаимодействията между силите и телата, така че да оставим тази част от физиката настрана. Коментара ми относно вълните и тяхното разпространение е във съвсем друга посока обаче. Да попитам (реторично) някой виждал ли е как електромагнитната вълна се движи? Всичко което чертаем и си представяме, поне по отношение на тези вълни, е базирано на вторична че и третина информация. Например как се движи електромагнитната вълна по повърхността на метал (заобграден от диелектрик), как се движи във вакум, как св движи през диелектрик ( да кажем въздух ). Всички тези вълни се подчиняват на едни и същи природни закони но средата(дите) в която се разпространяват им предава различно изражение ( структура ), въпреки това навсякъде те се преставят по един и същ начин. Не мисля че това ви е правило впечателние.
Същия пример е със вълна създадена от дълбок подводен взрив. Дълбоко под повърхността вълната, където имаме високо налягане на еднообразна среда, е съвсем различна ( и се предвижва с друга скорост ) от тази която се проявява на повърхността когато имаме гранични среди (и при това, при този пример, изобщо не говорим за проницаемост). Може да се замислите дали няма подобна вълнова динамика и при ЕМ вълните. Например движение на ЕМ вълна по повърхността на метал, или по скоро през диелектрика който обгражда метала докосвайки металната повърхност, как се движи тя? Максуел го е постулирал и Хевисайд го е обяснил, и даже се е опитал да го визуализира като го обрисува с думи, но колко хора го разбират, и да не говорим че графичното изразяване на ЕМ вълната е неправилно. А и откъде да знаем че Максуел и Хевидайд са прави, нали никой не е виждал тази вълна. В моя коментар точно за това говоря. Трябва да имаме изградена смислена картина на явленията а не само да хвърляме навло и на дясно картинки и да им се кланяме като че те са божествената истина.

От друга страна благодаря за линка който давате понеже той е показателен за много неща ( като надявам се сте го прегледали ). Първо има една снимка на интересна книга "The Kelvin problem" (стр. "8") и до нея има надпис с въпроса "дали иновативните изследвания са потискани от установеното познание" ( точно тезата която защитавам и аз ), да оставим че първата точка след това е "да се разглежда критично" всяко познание. Но най-интересното е на стр. 31. Защо ли тези хора които искат да стимулират познанието на интересуващите се във физиката дават да се четат публикации (като първи линкове) от 1891г.? Оставям този въпрос за размисъл.

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Физика на скаларните вълни
« Отговор #50 -: Юни 10, 2020, 09:00:42 am »
Няма как да знам какво се е случило, първо защото това са паралелепипеди, които могат да се завъртят по различни начини и въздушното съпротивление да окаже различно въздействие и на двата еднакви паралелепипеда. Колко пъти повтори опита, 1, 2 или 100 или 100000 пъти. При такава ситуация ти трябват множество повторения за да си сигурен в опита. Аз подозирам че едва ли си го повторил дори и десет пъти. Така, че съвсем очаквано да има разлика.

И това въобще не е извън темата защото всяко тяло движещо се във среда предизвиква вълни, особено такива ъглести тела, върховете им се явяват естествен център ( източник на вълни ), а кой знае може би това са търсените вълни.

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Физика на скаларните вълни
« Отговор #51 -: Юни 10, 2020, 09:22:27 am »
Мисля че ще е трудно човек да постави под съмнение Нютоновата механика, или изобщо експериментите в които може директно да се видят взаимодействията между силите и телата, така че да оставим тази част от физиката настрана. Коментара ми относно вълните и тяхното разпространение е във съвсем друга посока обаче. Да попитам (реторично) някой виждал ли е как електромагнитната вълна се движи? Всичко което чертаем и си представяме, поне по отношение на тези вълни, е базирано на вторична че и третина информация. Например как се движи електромагнитната вълна по повърхността на метал (заобграден от диелектрик), как се движи във вакум, как св движи през диелектрик ( да кажем въздух ). Всички тези вълни се подчиняват на едни и същи природни закони но средата(дите) в която се разпространяват им предава различно изражение ( структура ), въпреки това навсякъде те се преставят по един и същ начин. Не мисля че това ви е правило впечателние.
Същия пример е със вълна създадена от дълбок подводен взрив. Дълбоко под повърхността вълната, където имаме високо налягане на еднообразна среда, е съвсем различна ( и се предвижва с друга скорост ) от тази която се проявява на повърхността когато имаме гранични среди (и при това, при този пример, изобщо не говорим за проницаемост). Може да се замислите дали няма подобна вълнова динамика и при ЕМ вълните. Например движение на ЕМ вълна по повърхността на метал, или по скоро през диелектрика който обгражда метала докосвайки металната повърхност, как се движи тя? Максуел го е постулирал и Хевисайд го е обяснил, и даже се е опитал да го визуализира като го обрисува с думи, но колко хора го разбират, и да не говорим че графичното изразяване на ЕМ вълната е неправилно. А и откъде да знаем че Максуел и Хевидайд са прави, нали никой не е виждал тази вълна. В моя коментар точно за това говоря. Трябва да имаме изградена смислена картина на явленията а не само да хвърляме навло и на дясно картинки и да им се кланяме като че те са божествената истина.

От друга страна благодаря за линка който давате понеже той е показателен за много неща ( като надявам се сте го прегледали ). Първо има една снимка на интересна книга "The Kelvin problem" (стр. "8") и до нея има надпис с въпроса "дали иновативните изследвания са потискани от установеното познание" ( точно тезата която защитавам и аз ), да оставим че първата точка след това е "да се разглежда критично" всяко познание. Но най-интересното е на стр. 31. Защо ли тези хора които искат да стимулират познанието на интересуващите се във физиката дават да се четат публикации (като първи линкове) от 1891г.? Оставям този въпрос за размисъл.

Напълно подкрепям написаното, точно така е.

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Физика на скаларните вълни
« Отговор #52 -: Юни 10, 2020, 09:25:31 am »
Няма как да знам какво се е случило, първо защото това са паралелепипеди, които могат да се завъртят по различни начини и въздушното съпротивление да окаже различно въздействие и на двата еднакви паралелепипеда. Колко пъти повтори опита, 1, 2 или 100 или 100000 пъти. При такава ситуация ти трябват множество повторения за да си сигурен в опита. Аз подозирам че едва ли си го повторил дори и десет пъти. Така, че съвсем очаквано да има разлика.

И това въобще не е извън темата защото всяко тяло движещо се във среда предизвиква вълни, особено такива ъглести тела, върховете им се явяват естествен център ( източник на вълни ), а кой знае може би това са търсените вълни.

Знае се, по лекият трябва да пада със закъснение спрямо по тежкият, при многократни опити. Но в общи линии може да падат с еднакво ускорение. Такива опити са банални и са извършвани преди столетия, но да видим все пак радико какво ще каже.

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 520
  • Невежеството ражда химери...
Re: Физика на скаларните вълни
« Отговор #53 -: Юни 10, 2020, 10:42:15 am »
Навремето дори в селата, преди да бяха разграбени училищата, там е имало т.н. Нютонови тръби.

Тръба без въздух - в нея топче и перце. И двете падат еднакво.
Въобще такива експерименти се правят в "контролирана среда". Изобщо можете да се извисявате колкото си искате с откриването на топлата вода, това не значи, че изобщо не подкрепяте бизнеса с клавиатури.

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 332
Re: Физика на скаларните вълни
« Отговор #54 -: Юни 10, 2020, 02:56:06 pm »
Изобщо можете да се извисявате колкото си искате с откриването на топлата вода, това не значи, че изобщо не подкрепяте бизнеса с клавиатури.
+ 10

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Физика на скаларните вълни
« Отговор #55 -: Юни 10, 2020, 03:46:44 pm »
До тук нямаме участник познал верния резултат. Жалко много жалко. Няма и опит даже. Явно макаренковската стратегия на обучение си е изиграла ролята.
Специално за Технократ щот май само той се опитва да мисли:
Първо пада долу алуминиевото парче метал. Въпреки, че за много хора това е напълно парадоксално според моята ТЕОРИЯ е напълно закономерно. Направих експеримента за да потвърдя хипотезата си и след този експеримент мога да я смятам за теория.

Неактивен ndm

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 712
  • и има и ш извади ако трее - че даже ш и работи
Re: Физика на скаларните вълни
« Отговор #56 -: Юни 10, 2020, 04:44:35 pm »
Кви тръби имаше навремето по селата ехеее. А СЕга няма вече и кокошки да взема едно парце за експеримент. Иначе топчета имам, когато и да си бръкна в носа все СЕ намира нещо.   

Не съм чел досега по-големи глупости и тъпотии във форума. Ама няма да ти трия поста, да ти седи, като етикет, да ти вдига авторитета.

От Модератор
« Последна редакция: Юни 10, 2020, 06:06:52 pm от EDM electronics »

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Физика на скаларните вълни
« Отговор #57 -: Юни 10, 2020, 05:29:24 pm »
До тук нямаме участник познал верния резултат. Жалко много жалко. Няма и опит даже. Явно макаренковската стратегия на обучение си е изиграла ролята.
Специално за Технократ щот май само той се опитва да мисли:
Първо пада долу алуминиевото парче метал. Въпреки, че за много хора това е напълно парадоксално според моята ТЕОРИЯ е напълно закономерно. Направих експеримента за да потвърдя хипотезата си и след този експеримент мога да я смятам за теория.

Ами радико, щом е тъй, може да изкажеш теорията си, да видим, може пък да си на верен път.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Физика на скаларните вълни
« Отговор #58 -: Юни 10, 2020, 07:09:11 pm »
Теорията е проста, но не е за прости хора. И понеже ми е писнало от олигофрени спрели развитието си някъде по средата на средното образование които могат само да назубрят нещо и да се присмиват на всичко различно от назубреното. Та мисля да ти я кажа на лични. Ако някой друг проявява интерес, ако иска да мисли по въпроса а не да доказва глупости. Да пише на лични.

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Физика на скаларните вълни
« Отговор #59 -: Юни 10, 2020, 07:44:10 pm »
Теорията е проста, но не е за прости хора. И понеже ми е писнало от олигофрени спрели развитието си някъде по средата на средното образование които могат само да назубрят нещо и да се присмиват на всичко различно от назубреното. Та мисля да ти я кажа на лични. Ако някой друг проявява интерес, ако иска да мисли по въпроса а не да доказва глупости. Да пише на лични.

О кей Радико, пиши тогава на лични. Вярно е, че публично, ще се вдигне какафония до небесата. На лични пиши . ;)