Алтернативни енергоизточници > Nikola Tesla
Физика на скаларните вълни
epwpixieq-1:
--- Цитат на: технократ в Юни 08, 2020, 07:13:42 am ---На кого ли вече да се вярва.
--- Край на цитат ---
мисля че точно тук е корена на проблема. В нашето търсене за разбиране на законите за природата вярата, независимо в какво, е пагубно нещо. В науката няма такава дума има само логическо мислене и експериментални резултати.
--- Цитат на: VITAN в Юни 07, 2020, 01:11:13 pm ---
Електромагнитните не са скаларни. Трябват ви 2 скали - за електрическата и за магнитната съставка. Отместването/ротацията в пространството пък на 2-те съставки една спрямо друга - отделно.
--- Край на цитат ---
VITAN, мислите ли че нашето назоваване на някакво явление и изразяването му с една две или три скали има някакво значение? (това е реторичен въпрос разбира се)
При положение че внимателно прочетете коментара който съм направил преди 4 години ще видите че надлъжните вълни или това което вие наричате скаларни, са тези които зараждат напречното изместване: трансвърс вълните ( напречни ). Единствената фундаментална разлика за вълните е средата в която се разпространяват. Във случая с магнитната (H) и електричната съставка (E), разликата в проявяването а от там и в изразяването им е, че всяка среда има различна диелектрична и магнитна проницаемост (константа) която и ще влияе върху това как движението на вълната се изразява въпросната среда или по-точно казано на границите на две среди. Графиката която сте я посочили за електромагнитната вълна е неправилна понеже винаги показва изместване както при H така и при Е съставката в една равнина, и това е визуално неправилно. За да видите движението на компонентите трябва да си представите изместването на всяка съставка във 3D пространството. То може да се представи като част от спирала започваща от централната ос и прибираща се пак там, като преминава през максимална амплитуда и при това движение постоянно плавно завъртане на 180 градуса, като следващия цикъл е пак същия само завъртането е на следващите 180 градуса. Това е валидно както за магнитната така и за електричната компонента, като точно амплитудата зависи от магнитната и диелектичната проницаемост на средите на разпространение.
VITAN:
--- Цитат на: epwpixieq-1 в Юни 09, 2020, 11:11:47 am ---Графиката която сте я посочили за електромагнитната вълна е неправилна понеже винаги показва изместване както при H така и при Е съставката в една равнина, и това е визуално неправилно.
--- Край на цитат ---
Смело!
Да спориш с класическата физика за нещо, което векове се счита за доказано е смело. Не казвам безотговорно.
С аргументация - "За да видите движението на компонентите трябва да си представите...."
Някой да каза безотговорно 8)
технократ:
epwpixieq-1 Разбира се че законите на природата не се приемат на вяра, аз имах друго в предвид, на коя научна институция вече да се вярва, като станаха много такива, и все откриватели.
dmitarp:
когато нямаш вяра на научните постижения експериментирай. Като начало вземи едно махало и измери земното ускорение. Този експеримент ще ти струва не повече от десет лева. После може да преминеш и към по сложни експерименти. Ако намериш наклонена кула може и да пускаш камънчета и пак, да определиш земното ускорение. Ако се окаже че получаваш коренно различни стойности, то тогава съвсем със основание да нямаш вяра, но ако се окаже че всичко е така както пише в дебелите книги, то основанията ти за не вяра трябва да ги търсиш недейде дълбоко в теб.
Ето няколко направления за експерементиране
http://kit.ilyam.org/SD_2015_IYPT_Reference_kit.pdf
технократ:
--- Цитат на: dmitarp в Юни 09, 2020, 12:31:54 pm ---когато нямаш вяра на научните постижения експериментирай. Като начало вземи едно махало и измери земното ускорение. Този експеримент ще ти струва не повече от десет лева. После може да преминеш и към по сложни експерименти. Ако намериш наклонена кула може и да пускаш камънчета и пак, да определиш земното ускорение. Ако се окаже че получаваш коренно различни стойности, то тогава съвсем със основание да нямаш вяра, но ако се окаже че всичко е така както пише в дебелите книги, то основанията ти за не вяра трябва да ги търсиш недейде дълбоко в теб.
Ето няколко направления за експерементиране
http://kit.ilyam.org/SD_2015_IYPT_Reference_kit.pdf
--- Край на цитат ---
И за какво да експериментирам вече известни неща и 100 пъти доказани екпериментално. Виж ако има да се открива нещо ново, това е смисъла на експериментирането. За това обаче трябва теоретична база, насока, инструментариум, уреди . Нещата не са толкова прости. Има хиляди лаборатории по света които работят със необходимата база, както материална така и квалификационна. Постоянно се откриват нови неща, но има и спекуланти между тях.
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия