Автор Тема: Помощ при събиране на нужните документи за продаване на ток.  (Прочетена 12372 пъти)

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Май остава само варианта с баир, релси и няколко вагона с баластра ... :) Денем ги качва по баира с излишния ток, нощно време кат вървят надолу да му въртят генератор...
Шашма ... все още в България това с тока е бизнес, не става да се пъха кой и да е ... Ти ще искаш да продаваш енергия баш тогава, когИ на никой не му трябва.

Неактивен sasma

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 186
Май остава само варианта с баир, релси и няколко вагона с баластра ... :) Денем ги качва по баира с излишния ток, нощно време кат вървят надолу да му въртят генератор...
Шашма ... все още в България това с тока е бизнес, не става да се пъха кой и да е ... Ти ще искаш да продаваш енергия баш тогава, когИ на никой не му трябва.
Нали на свободния пазар енергоя е много висока за фирмите, поне така чувах преди време. По отговорите по горе ми идва мисълта да се откажа, за копането монета го правя но не е рентабилно вече по е изгодно да се продавяа към енергото. Когато отидох да приказвам с първия които щеше да ми помогне с документацията беше казал че ставало лесно за няколко месеца. Даже преди иколо 20-тине дена са узаконили един точно като мене дето си е построил централата и сега за го узоконили да си продава излишика. Мисля да се пробвам с този дето ми иска 1300 лв. защото е от Русенския район блозо до мен, или да пробвам и други фирми които са на по далечко.

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 352
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Процедурата започва от вашето енерго. Там ще кажат какво изискват. После продължава в общината. До 30кв. е по-лесно.
После пак е енергото с молба. И се почва дълго чакане.
Моят племенник се опита да направи всичко сам, но в последствие даде покрива на фирма, срещу заплащане за 18 години.
Всичко го направиха за една седмица, и го пуснаха. Около 80кв.м.
Май всичко е канализирано за някого.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Не е въпрос за "канализаиране". Просто има хора, които правят това не за първи път и знаят кое как се прави. Не че е невъзможно или забранено човек да го напави сам, но ... дали си струва? 1 300 лева ли струват месеци пропиляно време? Кой ще плати само транспорта на човек насам-натам между институциите? А пропуснатите ползи от това, че въвеждането в експлоатация ще се забави с месеци?

Да, в идеалния вариант някой може да му даде на тепсия алгоритъма за премианване на този лабиринт... ма аз вече 5 години чакам някой да даде тайнаат за СЕ-то в тоя форум и никой дума не обелва, а твърденията са че едва ли не половината го имат в мазата си... Те едно СЕ не дават, очаквай да споделят как се бори бюрокрация ... :)

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 352
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Но всичко това са предварителни действия, неговото е много пъти по-трудно, защото вече е изградено без становища, без подписи и т.н. в тази ситуация винаги могат да му откажат с предлог, че това не е съгласувано предварително.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Но всичко това са предварителни действия, неговото е много пъти по-трудно, защото вече е изградено без становища, без подписи и т.н. в тази ситуация винаги могат да му откажат с предлог, че това не е съгласувано предварително.
Димитре да си припомним вица за монасите които пушели докато се молели. Няма никакъв проблем той да си започне действия за законно изграждане на "нова ФВЦ. А ако го запитат за старата да каже, че тя е за лично ползване и няма да се ползва за продаване на ток.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
имам план,аз
да впрегна два вола да бутат 30 киловата ген.
с такъв план,може ли да кандидатствам ,там за субсидия ли,ко му се вика:)
Може може, но първо са малко два вола за тия 30 киловата после трябва да помислиш и за някаква когенерация на телесната топлина. Освен това като ги направиш десетина вола,
Щот толкова ти трябват ще излезеш извън нормите за метаново замърсяване. Ще се наложи да помислиш и за усвояване на метана. Осврн това поради евентуално неравномерно подаване на метан може да се разбалансира системата. Трябва да помислиш и за лично включване към системата с цел балансирането и. При това положение субсидията от хоризон 20, 20 ти е гарантирана.

Неактивен prp

  • Активен
  • **
  • Публикации: 208
    • Free Gary McKinnon
Шашма не уточни за какви количества става въпрос, понеже ако е за няколко киловата по добре да предложи на съседите да им продаде за 10-15 ст.

Неактивен sasma

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 186
Шашма не уточни за какви количества става въпрос, понеже ако е за няколко киловата по добре да предложи на съседите да им продаде за 10-15 ст.
Имам инсталирана мощност около 7 кв. може и малко защото панелите ми са втора ръка и инвертори имам втора въка. Целта ми е са продавам само 5кв. защото цената е най-изгодна, а останалото да остане за лично ползване. Нагласил съм 2 инвертора които правят обща мощност 5кв които ще са за енергото, а другите панели и инвертори за лично ползване, имам един 2кв много хубав с лимитер ще си го оства за лияно позлване и панелите които са закачени на нея. Чувал съм, че в другите държави като Германия тази процедура с подаването на излишъка към енергото е било доста опростено и даже подпомагали за осъществяването му. Тука направо ти убиват желанието.....

Неактивен filchef

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 158
  • Пол: Мъж
  • Скайп: vfilchef
Чувал съм, че в другите държави като Германия тази процедура с подаването на излишъка към енергото е било доста опростено и даже подпомагали за осъществяването му. Тука направо ти убиват желанието.....
Така е но няма смисъл да го правиш занятието, защото като влезе свободния пазар на ток първо ще удари малките производители като теб и големите търговци ще ви изнудват с цената.
Копай си коините - в момента не е изгодно но в перспектива може да се окаже по изгодно отколкото директното продаване на свободния пазар,което рано или късно ще влезе у нас при положение, че закона е вече гласуван в парламента.

Неактивен sasma

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 186
Така е но няма смисъл да го правиш занятието, защото като влезе свободния пазар на ток първо ще удари малките производители като теб и големите търговци ще ви изнудват с цената.
Копай си коините - в момента не е изгодно но в перспектива може да се окаже по изгодно отколкото директното продаване на свободния пазар,което рано или късно ще влезе у нас при положение, че закона е вече гласуван в парламента.
Не съм много наясно с тия закони, но според вас да изчакам малко да видим какво ще стане. Какво имахте впредвид
Цитат
като влезе свободния пазар на ток първо ще удари малките производители като теб и големите търговци ще ви изнудват с цената.
Не ми стана ясно това чесно казано.
Цитат
рано или късно ще влезе у нас при положение, че закона е вече гласуван в парламента.
Какво се очаква да стане?

Неактивен filchef

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 158
  • Пол: Мъж
  • Скайп: vfilchef
Не съм юрист и не мога да ти кажа точно къде го измениха закона за енергетиката ,но това се направи под давление на евросъюза да се освободи пазара на ток - доколкото съм чувал от медиите , след освобождаването на пазара всяко домакинство трябва да си избере търговец на ток, с който се договаря за цената и потреблението като отделно си плаща за преноса - тия търговци на ток съответно имат интерес да купуват евтино и да продават скъпо като се разчита на конкуренцията между тях съответно за търговците се определя и % от тока доставян от зелена енергия така че потребление на зелена енергия ще има но цените няма да са гарантирани.
Ето го изменението на закона за енергетиката но не съм юрист да го тълкувам - https://www.parliament.bg/bg/laws/ID/156912

Неактивен sasma

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 186
Не съм юрист и не мога да ти кажа точно къде го измениха закона за енергетиката ,но това се направи под давление на евросъюза да се освободи пазара на ток - доколкото съм чувал от медиите , след освобождаването на пазара всяко домакинство трябва да си избере търговец на ток, с който се договаря за цената и потреблението като отделно си плаща за преноса - тия търговци на ток съответно имат интерес да купуват евтино и да продават скъпо като се разчита на конкуренцията между тях съответно за търговците се определя и % от тока доставян от зелена енергия така че потребление на зелена енергия ще има но цените няма да са гарантирани.
Ето го изменението на закона за енергетиката но не съм юрист да го тълкувам - https://www.parliament.bg/bg/laws/ID/156912

Като видя тия членове и алинеии тотално мисля да се откажа, иначе щеше да се супер да искарам някои лев от панелите си и мислех да монтирам и още градината и къщата си го позволява. :(

Неактивен filchef

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 158
  • Пол: Мъж
  • Скайп: vfilchef
Като видя тия членове и алинеии тотално мисля да се откажа, иначе щеше да се супер да искарам някои лев от панелите си и мислех да монтирам и още градината и къщата си го позволява. :(

Ми щом ти позволява мястото направо хващай тая фирма дето каза, че искала да си продава панелите и инверторите направи още 5 киловата и им кажи да ти узаконят направо 30 киловата като им обещаеш, че като събереш пари ще им се обадиш за останалите до 30 пък то като те узаконят и ти сложат електромера пътища много. - те щом се занимават с това значи имат връзките.
После като влезе закона в сила и пуснат свободния пазар все ще си намериш някоя фирмичка да ти изкупува тока щото 30 киловата са си една добра мощност-срещу тия 30 киловата фирмата която ти го изкупува ще може да продава 100 киловата от други източници не зелена енергия.Ако е само за 5 киловата никой няма да си мръдне пръста да ти ги изкупува или пък ще те бие в цената.