Автор Тема: Помощ при събиране на нужните документи за продаване на ток.  (Прочетена 12367 пъти)

Неактивен sasma

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 186
Здравейте,
след увеличаване на панелите и инверторите енергията ми е в доста излишък, и миля вече за продажба на ел. енергия към енергото. Моля, за помощ от къде трябва да започна с документацията, всякаква информация ще ми е от полза. Ако, има някой който продава към енергото да опише как става цялата философия.

Благодаря предварително.

Неактивен filchef

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 158
  • Пол: Мъж
  • Скайп: vfilchef
Здравейте,
след увеличаване на панелите и инверторите енергията ми е в доста излишък, и миля вече за продажба на ел. енергия към енергото. Моля, за помощ от къде трябва да започна с документацията, всякаква информация ще ми е от полза. Ако, има някой който продава към енергото да опише как става цялата философия.

Благодаря предварително.

Аз доколкото знам тая далавера е за "свои хора" и е много трудно да се влезе в тия кръгове даже мисля, че от няколко години има "временен" мораториум за вкарване на нови мощности от зелена енергия.
Те тарикатите се оправиха вече.
Има още по голяма далавера - теглят мощности от енергото, а я продават за "зелена" енергия и прибират разликата в цената - само да имат узаконени панели или перки.

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 487
  • Невежеството ражда химери...
Мога да добавя само, че много наши депутати са чорбаджии на паркове за зелена енергия.
Смятай колко връзки трябват (както едно време през соц-а: връзки, доноси...)

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 487
  • Невежеството ражда химери...
...... за триене .......

Неактивен Иван БГ

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 404
Г-н Sasma,
ако мога да Ви помогна искам да Ви информирам, че има прект за закон от 01.07. 2019 год. който задължава ЧЕЗ да икупува излишната ел. енергия създадена от иновативни източници като цената е за две позиции. Първата е до 5кв. 0.189, втората е до 30 кв. -0.15., за да бъде инсталирана системата трябва да имате архитектурен проект за инсталиране и ел.проект.  Сключвате договор с ЧЕЗ и те ви поставят обратен електромер. Законът е от ДЕКЕВР.
Бъдете!
Иван

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
след увеличаване на панелите и инверторите енергията ми е в доста излишък,
sasma, малко по различна, и надявам се да не натрапчива, идея за вашия излишък ( макар че много зависи колко в KWh е той).  Защо не осветите района нощно време или не направите процес с който образно казано да правите нещо  (пък каквото и да ви хрумне). Връщането на тази енергия към електроразпределителните дружества е най-неефективния начин да се избавите от "излишъка". Ако погледнем в природата няма да видим "излишъци" всяко нещо си намира мястото и ролята и се използва, но за съжаление, дълго време ще трябва да мине докато ние хората свикнем да виждаме решенията, на проблемите които създаваме, по този оптимален начин.

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
sasma - epwpixieq-1 е напълно прав - намери приложение на излишната енергия - тая глупост с ЧЕЗ на тоя етап е само за пред европа и до нея обикновения човек няма достъп ......

Неактивен sasma

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 186
Преди да напиша темата се поразрових малко и събрах не малка информация, писах даже и на енерго про получих и цени от тях до 5 кв цената е малко над 25ст. над 5-30 кв. цента е малко над 20ст (това е ако продавам цялата енергия и се включва някакв договор, а за излишъка което няма да може да ползва домакинството ми дадоха цена под 10ст. на киловат. И затова мислех да обурудвам 5кв за енергото изцяло за тях на цена 25.ст, а другите панели и инвертори да останат за нуждите на домакинтвото.
Разпитах няколко фирми които предлагат такива услуги за помагане за включване към енергото, едната обеща че ще ми помогне но се оказа че иска да си продава своите панели и инвертори защото моите са на няколко инветора и различни видове панели и нямало как да стане. Говорих и с друг които ми каза, че нямало значение какви панели имаш енергото ги интересувало инверторите защото те дават тока и преди инвертара не ги интересували какви панели съм сложил, но и този човек ми каза 1300 лв. ще ми излезе всичко т.е. само документацията и неговата услуга.
За това се интересувах дали някой има информация как мога да нямаля тази сума от 1300 лв. да опише нужните документи ( ако мога аз да ги събера), таксите за енергото ще се плащат това е ясно.

Неактивен filchef

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 158
  • Пол: Мъж
  • Скайп: vfilchef
но и този човек ми каза 1300 лв. ще ми излезе всичко т.е. само документацията и неговата услуга.
За това се интересувах дали някой има информация как мога да нямаля тази сума от 1300 лв. да опише нужните документи ( ако мога аз да ги събера), таксите за енергото ще се плащат това е ясно.
Не ми се вярва ако сам почнеш да събираш документи и уреждаш проекта за установката да ти излезе много по евтино от тази сума но ти сам си знаеш.

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 352
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Дололкото помня, това трябва да е построено от лицензирана фирма.
Утре ще попитам и ще пиша.

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Разбира се, че всичко трябва да е направено от правоспособни лица и лицензирани фирми. Нещо повече, трябва да има проект преди изпълнението му. Постфактум включване е съмнително упражнение. Все едно да построиш къща и после да се опиташ да я узакониш, почва ходене по-мъките и плащане за какво ли не, накрая излиза, че си направил втора къща, а изхода е съмнителен.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Цитат
  За това се интересувах дали някой има информация как мога да нямаля тази сума от 1300 лв. да опише нужните документи ( ако мога аз да ги събера), таксите за енергото ще се плащат това е ясно.
Тази оферта най малката ли е която са ти дали или е ЕДИНСТВЕНАТА. Като гледам какво пишеш май е второто. Може този който ти е дал оферта от 1300 лв. Просто в момента да не му се е занимавало защото има друга работа и да ти е дал отказваща оферта. Имаш интернет "щом пишеш тука" имаш Гугъл. Потърси и други. Повярвай ми идеята да си узакониш нещата сам е абсолютна донкихотовщина. Не си струва да се опитваш да събаряш тази бюрократична стена.

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Съответното Енерго е задължено да ви включи фотоволтаичния изсточник при съответни изрядни проекти, документи и други изисквания. Задъжени са заради синнхронизацията с европейското законодателство.
НО никой не е задължен да изкупува произведената електроенергия. Просто ще кажат, че има свръхпроизводство и няма нужда от твоята електроенергия.

Неактивен filchef

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 158
  • Пол: Мъж
  • Скайп: vfilchef
НО никой не е задължен да изкупува произведената електроенергия. Просто ще кажат, че има свръхпроизводство и няма нужда от твоята електроенергия.
Аз до колкото знам все още не е влязъл закона за свободния пазар на тока и все още всичко се регулира от ДЕКЕВР - отложиха влизането му до края на кризата с К19.

Неактивен filchef

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 158
  • Пол: Мъж
  • Скайп: vfilchef
А не може ли да копаш койни с излишъка ?
Не е ли по лесно?
То може ама му трябва помещение и не малка инвестиция в карти или асици.