Начало > Новини от света на технологиите

Шели

<< < (6/6)

filchef:

--- Цитат на: EDM electronics в Май 07, 2020, 08:49:49 am ---Подобни схеми на включване на датчик на мястото на ключа само по 2-проводна линия са известни и работят от бълдър-години  ;).
Има съдя  ;) ПИР датчици, които се монтират на мястото на ключа и работят без ТОКОВИ трансформатори. Въобще дума де не става за токови трансформатори.

--- Край на цитат ---
Е аз не казах, че трябва да е точно с токов трансформатор просто дадох принципа още в самото начало но колегите почнаха да търсят под вола теле та затова дадох това примерно решение.

--- Цитат на: EDM electronics в Май 07, 2020, 08:49:49 am ---Работата е следната:
Задължителна е комутацията със симистор, не с реле. Симистора затваря товара в захранването, но се образува делител на напрежение. Условно приемаме, че симистора комутира импулсно поради лавинообразния му ефект на отпушване. Управлява се обаче през нисковолтов денистор вграден в оптрон или външен DB3.
Денистора мисля беше за 30-33 В. Целта е да се раздалечи времето на отпушване и запушване, като се има предвид инерцията на запушването. Дори само денистор не е достатъчно за този процес и задължително се поставя снабер анод-катод. Без този снабер рано или късно симистора ще изгори, да не говрим, че ще има погрешни включвания от смущения в мрежата, които са твърде много.

Та, през симистора напрежението в товара никога не може да бъде равно на захранващото. Симистора се отпушва при мин. напрежение 30 В в мрежата, при отпушване на денистора, като ще се запуши вече при по-малко напрежение поради инерцията. Винаги върху симистора остават едни 10-тина волта, като можем и да ги увеличим с регулиране на тока на управляващия електрод.

При тия десет волта няма голям ток и това напрежение не съответства на тока, като през токов трансформатор - просто делител на напрежение.

--- Край на цитат ---
Ако токовия трансформатор се изчисли за номинална индукция при минималния товар за импеданса на токовата намотка, то при увеличаване на товара тока и съответно индукцията ще нараства до момента на насищане на токовия трансформатор.
Съответно при два пъти над минималния товар ядрото се намагнитва и магнитната проницаемост стига до тая на въздуха и съответно се получава ограничаване на изходното напрежение на токовия трансформатор до 2 пъти над този при минимален товар - това напрежение може да се ползва за захранване на устройството.
В случая токовия трансформатор може да е миниатюрен пермалоен пръстен или Ш образен трансформатор с няколко навивки на токовата страна и с импеданс примерно 1 ом при товар 10 вата - пада върху него ще е 0.045V а при максимален товар 300 вата с отчитане на насищането (импеданс 2 ома) пада върху него ще е 2.7 волта тоест използва се практически цялото напрежение

--- Цитат на: EDM electronics в Май 07, 2020, 08:49:49 am ---Та проблема е никакъв да се направи датчик само с два извода и от тях да се и захранва.

--- Край на цитат ---
Именно това казах и аз още в първия си пост в тая тема - въпрос на конструктивно решение.

Радико:
Относно липсата на нулев проводник решението, лесното решение е със така наречените кинетични бутони. Те нямат въобще нужда от захранване.
Иначе ето ви тук долу една схема на умна къща.

hristo:

--- Цитат на: juliang в Май 06, 2020, 10:04:03 am ---Много ми е интересно как се включва тая шитня зад съществуващ ключ за осветлението... Така само, за размисъл една схемичка, по която са вързани 90% от ключовете в домовете:


--- Край на цитат ---



https://shelly.cloud/ има Шели 1L което може да работи така:

Много ключове за светлина са свързани без нулa, което ги прави трудни за автоматизация. Shelly1L се справя с този проблем, защото се нуждае само от фаза.

Характеристика

     Не е необходим HUB.
     Широк обхват на напрежение.
     Не се изисква нулев проводник
     Голямо разнообразие от видове товари и светлина
     Проектиран да се побере в повечето стандартни електрически кутии и ключове.
     Може да се интегрира за работа с всички други устройства на Shelly.
     Съвместим с Android, iOS, Amazon Alexa, Google Assistant и сървъри за домашна автоматизация, използващи MQTT, CoAP и REST API.
     Лесно направете своя проект Arduino жив и използваем във вашия проект за автоматизация.


Когато използвате устройството свързано без нулев проводник, Shelly 1L или Shelly Dimmer 2 изисква поне 20W консумация на енергия от товара лампата, за да работи. Ако свързаната лампа има по-малка консумация на енергия, тогава Shelly Bypass е необходим, за да работи устройството.
https://www.youtube.com/v/6x7_2efDNNc
https://www.youtube.com/v/o2PD0Tat8ts

hristo:
Shelly Bypass

Навигация

[0] Списък на темите

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия