Автор Тема: Отопление + топла вода от соларни панели  (Прочетена 5580 пъти)

Неактивен scarface

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 51
Здравейте! Като типичен българин и аз се гледам как да спестя някой лев от сметки и реших да си направя слънчеви колектори с концентрирана светлина за загряване на вода. Ще съм благодарен на малко помощ. За сега съм решил отразяващите повърхности да са от огледала. По-скъпо, но по-лесно за поддръжка. За система която да следва слънцето се чудя още. Верно е че има по голяма производителност, но пък и инвестицията е по-голяма. Вие как бихте го направили? За абсорбатор на светлината съм решил да е алуминиева или медна ламарина, но не знам с какво да я боядисам за да абсорбира по-добре светлината. Все пак температурата ще е значително по висока. Ако трябва да правите такави система как бихте я направили? Причината да се спра колектори с концентрирана светлина, е че ако имате нормални слънчеви панели зимата се охлаждат много бързо, вакумните са скъпи, и затова според мен е най-добре с  концентрирана светлина

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Отопление + топла вода от соларни панели
« Отговор #1 -: Април 27, 2020, 04:24:35 pm »
Щом като е за концетриране на слънчевата светлина системата е задължително да има, поне по едната ос система за следене на слънцето(тракер). Най-добре е да параболично огледало ( подобно на сателитна антена) и тогава приемника е точка, разположена на фокусното разтояние, по важна е геометрията на приемника от колкото неговия цвят. Приемника е под формата на колба, като отвора е насочен към лъчите на концентрираните слънчеви лъчи и възможно най малък диаметър, по този начин светлината като навлезе, навътре дори и да се отразява от вътрешните стени, няма как да излезе. Такава система се нуждае от тракер по двете оси.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Отопление + топла вода от соларни панели
« Отговор #2 -: Април 27, 2020, 08:09:54 pm »
Публикувал съм по въпроса данни и снимки. Огледалото се реализира най лесно със огледално фолио аз ползвах на "Оракал" за предпочитане е рефлектора да е  офсетов за да бъде по изправен и да се цапа по малко.

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
Re: Отопление + топла вода от соларни панели
« Отговор #3 -: Април 27, 2020, 08:42:31 pm »
Проблема с концентраторите е че изисква точно насочване по посока на слънцето а не към най светлият облак на небето. Това означава координатите на най добрата позиция да бъдат зададени предварително в паметта по дни и часове. От друга страна 10% запрашяване на огледалото означава 100% разсейване на светлината. Самите огледала трябва да бъдат полирани а не шлифовани. Пробвал съм с шлифован алуминиев лист - лъча от лазера се разсейва във формата на линия а не на петно.
Пробвай възможността да направиш панела с двоен (или троен) стъклопакет. Троен стъклопакет с газ аргон като топлопроводност се равнява на вакуумна тръба, но аз бих ти препоръчал двоен. В момента се подменят на много места дограмите на сградите по новите изисквания за енергийна ефективност и старите стъклопакети остават. Лесно могат да се намерят такива на по ниски цени. Самите водосъдържатели се правят много лесно от поцинкована ламарина 0.6 мм и полиуретаново лепило.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Отопление + топла вода от соларни панели
« Отговор #4 -: Април 28, 2020, 01:19:39 am »
Преди 7 години, малко след появата на първото посочено видео, което ми открехна идеята, направих аналогов следяч на слънцето. Беше за малка инсталация, но си вършеше работата идеално, оперирах я в продължение на 2 години.  За човек които иска да мине без никаква електроника а само с един (или оптимално два) постоянно токов(и) мотор(и), малко зъбни колелца и допълнителни (малки) слънчеви панели (моите буквално бяха колкото дланта ми) това е много опростено, надежно, и доста оптимално решение. Ето два примера и на нито един от тях няма електроника:
https://www.youtube.com/watch?v=rjgwjKiSXWo
https://www.youtube.com/watch?v=wL9PcGu_xrA

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Отопление + топла вода от соларни панели
« Отговор #6 -: Юни 25, 2020, 09:53:14 am »
Ето още един интересен аналогов solar tracker ( соларен следач ), интересното е че изобщо няма моторчета ( или нещо електрическо за задвижването ):
https://www.youtube.com/watch?v=0AZuteYr46s
Това което е всъщност е най-забележителното е колко малък концентратор на слънчеви лъчи може да повдигне 1 тон (бетонни блокове) на определена височина, което е много показателно за използването на топлинната енергия, дискутира нашироко и в други теми.