Автор Тема: "Творенията" на Илон Мъск  (Прочетена 170133 пъти)

Неактивен ppipilica

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 414
  • говори на жаргон и пише на "старобългарски"
Re: "Творенията" на Илон Мъск
« Отговор #450 -: Януари 01, 2022, 06:27:59 am »
А подгряването на дърва ли е, нали харчи ток да ги грее тия батерии, ми вътре пак има някво отопление и то харчи ток.

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 487
  • Невежеството ражда химери...
Re: "Творенията" на Илон Мъск
« Отговор #451 -: Януари 01, 2022, 10:17:33 am »
Не бе гений, това подгряване не черпи енергия. Мъск се е ортачил с извънземните, които покривали разликата...

П.п.:
Tesla със сервизна акция и в Китай
Засегнати са около 55 000 автомобила от Model S и Model 3

П.п.2: ЧНГ на всички :) По-малко коронобесие и повече "ток и жица".  8)

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 503
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: "Творенията" на Илон Мъск
« Отговор #452 -: Януари 01, 2022, 11:04:22 am »
 juliang е прав. Батериите на Теслите се подгряват, иначе биха се разрушили на ниски температури, особено при заряд. Подгряването знам е направено с течност, предполагам антифриз и вероятно електрическо инфрачервено нагряване с графитни нагреватели. Топлината се взима от охлаждането на ел. двигателя.

Аз преди години откраднах идеята на Мъск с подгряването и си направих моите батерии с инфрачервен нагревател отдолу и отгоре, за да ги ползвам без страх и зимата. Сложил съм автоматичен термостат с хистерезис - нагрява до 25 гр. - изключва, после като падне до 10 гр. - включва, само с един ОУ. Харчи много малко енергия, за да поддържа акумулатора  в оптималните температурни стойности, все едно е на стайна температура. Отделно съм направил и кожух от фибран, да не бяга топлото.

При всички случаи в студено време няма да изкара акумулатора, като при нормално, но за сега това е решението с акумулаторите. Някой слънчев ден, като измислят с голям капацитет, студа няма да е проблем, пък може и акумулатора да поддържа капацитет при минусови температури.
« Последна редакция: Януари 01, 2022, 11:35:38 am от EDM electronics »

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: "Творенията" на Илон Мъск
« Отговор #453 -: Януари 01, 2022, 12:29:16 pm »
Не бе гений, това подгряване не черпи енергия. Мъск се е ортачил с извънземните, които покривали разликата...
Заряда в батериите на Тесла-та е достатъчен да поддържа колата в работоспособно състояние, подгрявайки неоходимите възли в продължение на около седмица. Ако се налага по-дълъг престой при отрицателни температури е препоръчително колата да се включи в контакта. Не че ще й стане нещо сериозно, просто няма да можеш да я закараш до станцията за зареждане или ако престоя е наистина дълъг няма да може да я отключиш. А тя няма ключалка, и се налага разглобяване на едно капаче под предната броня, под което има аварийно подаване на 12 волта за системите за отключване.

П.п.:
Tesla със сервизна акция и в Китай
Засегнати са около 55 000 автомобила от Model S и Model 3
Да, отказвали им камерите за заден ход, което можело да доведе до това, че водача нямало да види на дисплея някой зад колата и да го бутне. Направо се чудя как ги карат другите коли без камера за заден ход :) Да, без тази камера и системата за предупреждаване при престрояване не работи пълноценно, и ако си свикнал да разчиташ на нея вместо да си гледаш в огледалата може да забършеш някой, движещ се "мъртвата  ти зона" в съседната лента. Без нея колата няма да може и сама да се паркира. Вероятно и няма да може да дойде при повикване, т.е. да излезе от паркомястото и да се придвижи самостоятелно до теб.
А в други модели проблема бил по-сериозен - сензора който сигнализира за незатворен капак на предния багажник нямало да отчете че капака не е затворен и да предупреди водача преди тръгване. Това можело да доводе до отваряне на капака в движение с всички произтичащи последици.


И да - батерията на Тесла-та е със система за подгряване и най-вече охлаждане - клетките са в антифриз. При зареждане на бързи зарядни и при по-агресивна експлоатация се налага батерията да се охлажда, така че противно на очкванията Тесла има пълниценна система с антифриз, помпи, радиатори и т.н.
« Последна редакция: Януари 01, 2022, 12:45:20 pm от juliang »

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 503
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: "Творенията" на Илон Мъск
« Отговор #454 -: Януари 01, 2022, 01:47:56 pm »
Идват години, при които автомонтьорите ще гледат колите, като голям камък или като абориген лаптоп. Не става вече с килийно образование, с два ключа и един чук и хоп монтьор със самочувствие на професор и над професор.  :D

Хич ги няма тия по тоците, дори свързването на крушка е много трудна задача.

Скоро си бях оставил колата в автосервиз, да й сменят спирачните дискове. Връщат ми я с неработещ АБС. Правя рекламация, а те се чешат по главите. Почнали едно обикаляне по "специалисти" по софтуера, лаптопаджии, за които компютъра е само за престиж, но се бърникат пред клиента и се правят на програмисти, аз само им гледам сеира и селенията.  :D

След една седмица обикаляне по "спецове", автоморги и смяна на части, нито ми оправиха АБС-а, нито откриха къде е проблема. Викам им, измерихте ли, дали работят датчиците - биват индукционни и на хол при новите коли. Те викат ми то не можело. Отидох с малкия осцилоскоп в сервиза и викам вдигайте колата на 20 см във въздуха и гледайте. Свалих буксата на АБС-а, като предварително я бях снел от Интернет. Карам един шерп-монтьор, да върти колелото и показвам на собственика импулсите на осцилоскопа - той се хвана за главата - мислеше, че малкото екранче са ми го пратили извънземните.  :D Вика нищо не схващам. Изчетох му една лекция, но по тъпото изражение разбрах, че грам не е разбрал.

Датчиците бяха в ред, проблема го локализирах в електронния блок на АБС-а. Но тези блокове имат номера и са твърде различни, макар и за еднакви марки коли, в зависимост от екстрите. Казаха ми, че не могат да оправят блока, обиколили са де що има "компютърни спецове". Викам ясна работата - чокондури на чокондурите, пак ще трябва да съм всичко, вкл. и автомонтьор.

Свалих блока /което беше най-трудната задача в мероприятието/ и го поставих под микроскопа. Вътре една хибридна интеграла на BOSH, залята с прозрачен гел и тънки алуминиеви /косъм/ жички, заварени с точкова заварка за схемата и галетата. 3-жички бяха прекъснати от вибрациите на двигателя - работата, проблема вече беше крайно ясен.

Под микроскоп и с малко въображение и импровизация възстанових връзките, закачих и всичко стана ОК.

Та без четене, без практика, без творчество и импровизация, тия с килийното си образование, не ги виждам утре как ще си изкарват хляба. Освен да ме наемат да им давам акъл с едни бели ръкавици и една показалка, да се учат.

Иначе акъла най-скъпо струва, с ръце и крака не се изкарват много пари.  :D

Неактивен miromad

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 461
Re: "Творенията" на Илон Мъск
« Отговор #455 -: Януари 03, 2022, 05:04:31 pm »
Тест на електромобили при -20 градуса - https://4pda.to/2022/01/03/394919/bolshoj_test_elektromobilej_na_rabotosposobnost_v_moroz/

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 487
  • Невежеството ражда химери...
Re: "Творенията" на Илон Мъск
« Отговор #456 -: Януари 17, 2022, 05:37:15 pm »
Официално Мъск рече: Тесли под -15 градуса забравете...
Само "за протокола".
Пачове и подргявка - толкоз, няма повече.

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 487
  • Невежеството ражда химери...
Re: "Творенията" на Илон Мъск
« Отговор #457 -: Януари 18, 2022, 05:06:55 pm »
Някакъв индиец хакнал Тесла-та и започнал да копае т.н. криптовалута  8)

https://youtu.be/yzAOI18ba5I (към края)

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: "Творенията" на Илон Мъск
« Отговор #458 -: Януари 18, 2022, 05:47:39 pm »
Ама ич не върви тая кола, начи... :)

<a href="https://www.youtube.com/v/I-LI_jeytBI" target="_blank" class="new_win">https://www.youtube.com/v/I-LI_jeytBI</a>

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 487
  • Невежеството ражда химери...
Re: "Творенията" на Илон Мъск
« Отговор #459 -: Януари 18, 2022, 05:57:10 pm »
Ама ич не върви тая кола, начи... :)
Там е проблема. При тия скорости да те хакнат, заминаваш за отвъдното...

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 487
  • Невежеството ражда химери...
Re: "Творенията" на Илон Мъск
« Отговор #460 -: Февруари 02, 2022, 09:33:30 am »
Мъск, както Тесла не са велики експериментатори. Гении са. Единия инженерен, другия PR-ски.

Тесла моторс на борсата е надценена 170 пъти!

<a href="https://www.youtube.com/v/-bt9AcGrp6I" target="_blank" class="new_win">https://www.youtube.com/v/-bt9AcGrp6I</a>

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 487
  • Невежеството ражда химери...
Re: "Творенията" на Илон Мъск
« Отговор #461 -: Февруари 06, 2022, 04:47:51 pm »
Мдааа, май няма да ходим на Марс:

САЩ се готвят да отнемат империята на Илон Мъск (Руслан Осташко)

<a href="https://www.youtube.com/v/FADr0Yynf78" target="_blank" class="new_win">https://www.youtube.com/v/FADr0Yynf78</a>
Мъка, мъка...

P.s.: Бензиностанция, зима, хората пълнят и заминават. Хората с Тесла-та изключили печката на колата, за да не се зареди за 60 минути, а за 40 ...  8)

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: "Творенията" на Илон Мъск
« Отговор #462 -: Февруари 06, 2022, 05:32:27 pm »
Цитат
P.s.: Бензиностанция, зима, хората пълнят и заминават. Хората с Тесла-та изключили печката на колата, за да не се зареди за 60 минути, а за 40 
Баси печката!!!
И като знам че не е печка ами е климатик.
60-70 киловатлво зарядно за да му увеличи времето с 30% трябва да е поне 20 киловата мощност. Баси печката баси чудото. 
И накрая кат знам, че печката на Теслата използва топлината на батерията когато това е възможно, а при скоростно зареждане даже е необходимо.... Абе баси  аглите лъжци. За  боядисани врабчета ни хванаха странно че някой са си такива щом  вярват.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: "Творенията" на Илон Мъск
« Отговор #463 -: Февруари 06, 2022, 06:04:53 pm »
Мдааа, май няма да ходим на Марс:

САЩ се готвят да отнемат империята на Илон Мъск (Руслан Осташко)

В темата за лакардиите съм оставил едно видео преди седмица - много актуално е за отговор на тоя клип :)

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 487
  • Невежеството ражда химери...
Re: "Творенията" на Илон Мъск
« Отговор #464 -: Февруари 06, 2022, 06:10:00 pm »
И накрая кат знам, че печката на Теслата използва топлината на батерията когато това е възможно, ...
Няма батерия. Да кажем -20 градуса. Зареждаш с пуснат климатик. И колко бързо ще заредиш?
Тая зима бадева смених батерия на телефона в студовете. Още малко щеше да изкара, но започна да капва бързо и се подлъгах, че е заминала. А студовете бяха мизерни, на фона на тия в Канада да речем.