Автор Тема: "Творенията" на Илон Мъск  (Прочетена 170110 пъти)

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: "Творенията" на Илон Мъск
« Отговор #75 -: Март 14, 2021, 12:02:07 am »
...Ами така е при положение че решите да си сменяте колата или батериите които биха загубили 65% то капацитета си,  всеки 8 години нали: https://www.caranddriver.com/news/a35203450/tesla-model-3-battery-capacity-loss-warranty/
Не загубили 65%, а останал 65% капацитет... превеждай по-внимателно. Тесла дава гаранция 8 години или 120 000 мили, до които батерията трябва да запази 70% от капацитета си.
Колко ли от оригиналните "коне" остават в един ДВГ на 200 000 км и 8 години...
И ако се зачетеш, ще видиш че момчетата доста изтезават батерията - тя има 842 зареждания за 40 000 км... зареждат я на всеки 50 км, което изобщо не способства за удължаване на живота й.

Така така, и то затова някой коли се самозапалват нали, понеже не е сложно :) Винаги когато сложиш толкова енергия по такъв начин, че да се изисква система за регулация, се появяват проблеми. Но нали казвате, нищо работа не е сложно.
Понеже коли с ДВГ не се палят изобщо... и в движение, и спрели... А па колко се палят на бензиностанциите докато ги зареждат... На практика и там няма нищо сложно - само към 1 км кабели са в една съвременна кола.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: "Творенията" на Илон Мъск
« Отговор #76 -: Март 14, 2021, 08:42:59 am »
Тука се получи малко странен спор между Юлиян и epwpixieq-1 защото виждам, че двамата говорят в същност за различни неща. Ама да се върна малко по назад:
epwpixieq-1  значи според мен Мъск прави нещата по най добрия начин ОТ ВСИЧКИ ОСТАНАЛИ. Може би има по добър начин, но никой друг не го е реализирал този начин и това е видно от резултатите на пазара. Това, че някой друг продава енергия която все още не е добита по достатъчно ефективен начин не е проблем на Мъск той купува такава енергия каквато има на пазара. А и нещата и в това отношение се променят лавинообразно. Примерно наскоро четох за БМВ:
От тази година всички алуминиеви детайли в колите им ще бъдат произведени от алуминий добит чрез слънчева енергия. Това е мултиплициращ ефект който е крайно неудобен за определени хора и се правят, че не го виждат. Смтат всичко като, че ли е направено само с енергия от въглища. Аз се топля на слънчева енергия а комшията гори по 10 тона въглища на година и ми заявяват, че "общо" сме изгорили средно по 5 тона на къща и за това мойте панели нанасяли вреда от 5 тона на година АРЕ БЕ  фанаха ни за боядисани врабчета "не, че някои не са такива де"

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: "Творенията" на Илон Мъск
« Отговор #77 -: Март 14, 2021, 09:35:43 am »
Пикси време е да се попреместиш от 18 век в 21 век, не е лошо да дръпнеш някой Ъпдейт.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: "Творенията" на Илон Мъск
« Отговор #78 -: Март 14, 2021, 05:49:52 pm »
Не загубили 65%, а останал 65% капацитет... превеждай по-внимателно. Тесла дава гаранция 8 години или 120 000 мили, до които батерията трябва да запази 70% от капацитета си.
Тук сте напълно прав, грешката беше моя.
Колко ли от оригиналните "коне" остават в един ДВГ на 200 000 км и 8 години...
Колкото и да остават, няма да и спадне пробега, при положение че се поддържа добре нали?
От друга страна, готов ли сте да  давате 15 000 -20 000 лева всеки 8 години, не говорим изобщо ако има тежки зими и вие трябва да карате електромобила доста понеже когато това стане пробега и ( този 8 годишен цикъл и 200 000 ) намаляват. 

Пак казвам, не защитавам ДВГ, а вие винаги отивате към ДВГ понеже имате двоично разбиране или ДВГ кола или това което виждате ( без да осъзнавате недостатъците ) като електробили. За съжаление представяте ограничено виждане за технологичния свят.
Тука се получи малко странен спор между Юлиян и epwpixieq-1 защото виждам, че двамата говорят в същност за различни неща.
Така е, juliang си спори за това което му е в представите, както всъщност и много колеги във форума, без да вниква в същността на това което коментира отсрещната страна. Това показва невъзможност за водена на аналитчинта дискусия.
epwpixieq-1  значи според мен Мъск прави нещата по най добрия начин ОТ ВСИЧКИ ОСТАНАЛИ. Може би има по добър начин, но никой друг не го е реализирал този начин и това е видно от резултатите на пазара.
Тук може и да сте прав, нямам лично мнение кои електромобили са "най-добри" от всички останали. Но както и най-добрите ДВГ са разхищение на енергия ( които Юлиян си мисли че защитавам, което показва абсолютно неразбиране на аргумента ) така и най-добрите електромобили (да кажем на Мъск, въпреки че няма никакво значение кой ги прави ) във вида си, си огромни батерии за складиране на цялата енергия, са също голямо разхищение.

В крайна сметка казах нещо което никой не реши да коментира, а то е най-важното, вижте колко енергия се складира във карбонатни горива на единица тегло и колко в батерии: https://en.wikipedia.org/wiki/Energy_density , сравнете Lithium-ion battery 0.36–0.875 MJ/kg с въглеродните горива, да кажем с бензина от 46.4 . Това е големия лимитиращ проблем! Колкото и да се напъва индустрията, има си физически лимитации които ( Thunderf00t има много добро видео на тази тематика https://www.youtube.com/watch?v=dMmaG_3NnGs&t=530s , надявам се някои хора да го разберат !) не могат да бъдат преодоляни. Въглердоните горива са природни енергиин батерии и това е най-важното да се разбере!

И пак да повторя за 100-тен  (та накрая и juliang да разбере) не защитавам използвано на въглеродните горива във ДВГ (което juliang погрешно разбира), защитавам използването им ВМЕСТО БАТЕРИИ. Ами само си помислете, горивата са натурални батерии и това върху което трябва да се насочват усилията е да се разработят ефективни термодинамични трансформатори, които на борда на колите да превръщат колкото се може повече от тази (еквивалентно) топлинна енергия във електрическа, без да се изхвърля във атмосферата, както при сегашните ДВГ автомобили. Тогава батериите, на електромобилите, ще бъдат 1/6-1/5 от сегашните и ще служат само за временен буфер а не за складиране на енергията на целия пробег на автомобила. В допълнение, при студени зими, все пак автомобила си има и много енергийно наситен топлинен източник, извличане на топлина от който няма да намали драстично пробега на електромобила, както става със сегашните.
« Последна редакция: Март 14, 2021, 06:18:22 pm от epwpixieq-1 »

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: "Творенията" на Илон Мъск
« Отговор #79 -: Март 14, 2021, 06:34:32 pm »
От друга страна, готов ли сте да  давате 15 000 -20 000 лева всеки 8 години, не говорим изобщо ако има тежки зими и вие трябва да карате електромобила доста понеже когато това стане пробега и ( този 8 годишен цикъл и 200 000 ) намаляват. 
200 000 км са около 15 000 литра гориво, или 30 000 лева по днешни цени. Това е само горивото. Още няколко хиляди са маслата, филтрите и свещите. На около 200-250 хиляди идва времето за някакъв ремонт по мотора. Една смяна на верига и водна помпа както си трябва на пикливия ми опел стигна 1000 лева. Съединителя и той ще гони тая цена. Няма да ти казвам колко струва двумасов съединител на БМВ-то, и как на всеки 10 000 км тоя гад иска 7.5 литра масло пълна синтетика. За разхода от 14/100 няма да обелвам дума изобщо...
Все пак говорим за Тесла модел S, а не за Нисан Лийф с неговата 20 киловатова батерия, която е няколко хиляди лева.

Пак казвам, не защитавам ДВГ, а вие винаги отивате към ДВГ понеже имате двоично разбиране или ДВГ кола или това което виждате ( без да осъзнавате недостатъците ) като електробили.

За съжаление няма друг избор в момента. Може и да доживеем за автомобили с водородни горивни клетки, но... няма да е това десетилетие. В момента на пазара има само ДВГ, класически електрокар и някакви хибриди между двете.
Разбирам че и двете са неефективни, но ... това има на разположение.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: "Творенията" на Илон Мъск
« Отговор #80 -: Март 14, 2021, 08:10:11 pm »
Цитат
  За съжаление няма друг избор в момента. Може и да доживеем за автомобили с водородни горивни клетки, но... няма да е това десетилетие. В момента на пазара има само ДВГ, класически електрокар и някакви хибриди между двете.
Разбирам че и двете са неефективни, но ... това има на разположение.
Да точно това исках и аз да му кажа на epwpixieq-1
Всичко друго е теоретични разработки в перспективни направления. Даже бих казал не толкова перспективни. Защото тъжното е, че единствената наистина сериозна перспектива е водорода. И рано или късно ще стигнат до него. А най удачния начин за съхранение на добития водород е като го свържеш със въглерод!!!!!  Обаче някакви истерични джендъри облечени във власт истерично не искат да чуят за въглерод. Но както се казва според въглерода те ше пофърчат пофърчат пък пак на моя ще кацнат. Това е то.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: "Творенията" на Илон Мъск
« Отговор #81 -: Март 15, 2021, 01:20:40 am »
За съжаление няма друг избор в момента. Може и да доживеем за автомобили с водородни горивни клетки, но... няма да е това десетилетие. В момента на пазара има само ДВГ, класически електрокар и някакви хибриди между двете.
Разбирам че и двете са неефективни, но ... това има на разположение.
Добре "автомобили с водородни горивни клетки" и какво от това, как ще трансформират енергията от водорода във върящ момен на ходовата част, нали пак ще бъде някакъв процес в който има окисление ( обикновено Redox ), надввам се не си мислите че промяната на горивото прави, само по себе си, трансформацията на енргията ефективна?
 Да не говорим че има толкова разтегливост по отношение на водородните горивни келетки и тяхната ефективност https://en.wikipedia.org/wiki/Fuel_cell че ще има явно ше много да чакаме (който чака разбира се). От друга страна водородните клетки не са панацея:
Цитат
Usually a fuel cell car consumes 2.4 times more energy than a battery electric car, because electrolysis and storage of hydrogen is much less efficient than using electricity to directly load a battery.[128]
Цитат
Сам си го преведете, ето ви и източника: https://en.wikipedia.org/wiki/Fuel_cell_vehicle

Няма значение какво е горивото, петрол, водород, ядрено, въглища, дърва, а при положение че желаете, и животинска мас може да използваме, не е върпроса в горивото, а във неговата енергиина плътност и процеса на трансформация на това как тази енергия стига до въртящ момент на ходовата част. И за уточнение, зреждането на батериите на електромобилите не е гориво, горивото е било някъде другаде транформирано до електричество и след това изпратено до контакта откъдето го взема и електромобила.

Но както казахте, понеже "това има на разположение", дайте да си затваряме очите за неефективнстите така ли? Ами че то при положение че хората мислеха по този начин те едва ли биха излезнали от пещерите, понеже и тогава само това е било на разположение.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: "Творенията" на Илон Мъск
« Отговор #82 -: Март 15, 2021, 10:35:19 am »
Добре де Пикси, човека като венец на творенията на природата как "работи"? Точно по същия начин - гориш вълехидрати за да се движиш. КПД-то ти е плачевно дори съотнесено към ДВГ.

Лесно ти е да кажеш "термодинамичен трансформатор", ма като как си го представяш това нещо? Все пак колата трябва да се придвижва, т.е. да е достатъчно лека. Аз имам идея включваща фреони, турбини, топлообменници... но това цялото нещо ако трябва да го влачиш със себе си при движение е абсолютно неефективно, да не говорим за цена и сигурност.
Отново опираме до цената на горивата и енергоносителите като цяло. Когато литър бензин стане 20 лева, вероятно ще се измисли или ще се премине на нещо, което да е по-ефективно или изгодно. Но за сега няма натиск това да става.

Пак да се върна към горелките с които си изкарвам хляба - преди 25 години когато почвах да се занимавам никой не обръщаше сериозно внимание на азотните окиси, и излишък на кислород при горенето от 3-4% беше идеално. В момента се борим за азотни окиси от под 100 части на милион и излишък на кислород под 1%. ОК, правим го вече. А по-нататък какво? Не ми е проблем с технологията която имам на разположение да пусна една горелка и на 0.5% кислород с СО под 100 части на милион и азотни окиси под 100 на милион. И после? Това е - постигнал съм максимума от горенето, няма какво повече да се оптимизира.

Не е проблем да се направи ДВГ с двойно по-висок КПД. Но няма да става за приложение в автомобил. Той ще може да работи с това КПД само при определени обороти, ще тежи двойно, ще струва тройно. Ще изисква специално гориво и масло. Обслужването му ще е един кошмар. Е кой ще си купи кола с такъв мотор?
Ти сам виждаш колко е усложнен един съвременен мотор спрямо такъв от преди 30 години. Да, дава двойно по-голяма мощност с половината от горивото. Но струва в пъти повече, и не става да се ремонтира на пътя с ключе 10 и плоска отверка. Двигател от Формула 1 вади от 2.5 литра обем 900 коня - повече от един ТИР. Гори под 100 литра за състезание от 400 километра, като тия 400 километра ги минава за под 2 часа. Ама колко струва тоя мотор? Колко издържа? 3-5 състезания...
Разликата между болида с пълен и с празен резервоар е над 2 секунди в една обиколка. Смяташ ли че ако имаш някакъв смислен начин да се вдигне КПД-то на тоя двигател, досега нямаше да го направят? Щото едно е да тръгнеш със 100 литра резервоар, другие да тръгнеш с 80 литра. Това са 1-2 десети от секундата на ВСЯКА обиколка. Лаборатории и инжинери с космически заплати мислят тези проблеми от години, и резултата е това което е в момента.

hristo

  • Гост
Re: "Творенията" на Илон Мъск
« Отговор #83 -: Март 15, 2021, 11:53:45 am »
Юлиян не сте чели мазето : https://mazeto.net/index.php/topic,225.0.html Автор administrator
за Стивен Марк още края на 70десетте е изобретил автомобил с ДВГ който гори 1-2литра гориво (бензин) на 100км. Като горивото е вместо батерия, но вие умишлено пропускате този факт оказва се че автомобилните производители още преди това са знаели как да намалят разхода на гориво но според преданието това ще провали икономиката затова автомобила хаби гориво за да върви икономиката и не е икономичен поне 10 пъти и повече по икономични могат да ги правят но това не се изисква от никоя държава или щат. Навремето са направили EV1 кой уби електрическата кола която трябвало да се справи със новите строги регулации в щата. 10 години след това ТЕСЛА провлече крак и затова има електромобили иначе още щяха всички коли да пушят отзад като вица коя е най - дългата кола Трабанта два три метра и 200 метра отзад пушека от ауспуха му

Цитат
====================================
Първото ми изобретение беше електромобилът Highbred през 1978 г. Знаех, че двигателят с вътрешно горене е много неефективен. Изчисленията ми показаха, че само 15 конски сили са нужни да поддръжат автомобила със 100 км/час на магистралата, но 40 и повече к.с. са нужни за неговото ускоряване. А за добро ускоряване са нужни около 100 к.с. Така че ние строим автомобили с огромни и неефективни двигатели, които са нужни само, когато те се ускоряват. А какъв е смисълът ако са нужни само 15 к.с. за да вървят със 100 км/час на магистралата.

Решението ми беше да намеря най-малкият и ефективен двигател и го съвместя със система, която да дава нужната акселерация. Идеята беше проста и в същото време елегантна. Първите ми експерименти бяха много окуражаващи. Взех 4 тактов бензинов двигател с 20 к.с. мощност свързан с 48 волтов генератор включен към 48 волтов самолетен стартер свързан към трансмисията на форд Fairmont. Форда вървеше добре. Не даваше зашеметяващо ускорение, но беше нормална кола. Можеше да си я караш из града цял ден а на магистралата, при 100 км/час гореше 3.6 л/100. Идеята ми се оказа добра, сега трябваше да я усъвършенствам. Трябваше ми по ефективно решение. Намерих преркасен двутактов бензинов двигател, който даваше 25 к.с. при разход 1 литър на час. Свързах го с 4бр. 12 волтови алтернатори, които зареждаха 4 броя 12 волтови акумулатори. Така имах супер ефективен бензинов двигател с много ефективна генераторна система. Сега автомобила ускоряваше много добре с помощта на допълнителна енергия от акумулаторите и вървеше със 120 км/час използвайки 18 к.с., оставяйки 5-7 к.с. изходящи от 25 к.с. бензинов двигател да поддържа батериите заредени за нужното ускорение. Добавих регулатор, който да регулира оборотите на бензиновия двигател, така че да спадат, когато не е нужна толкова мощност. Така можеше да се кара из града и по магистралата цял ден. Работеше чудесно и достигна разход 515 км с 3.7 л. бензин при пътуване от Лос Анжелос до Лас Вегас в Невада, разстояние окоо 1000 км.

Хибридът беше голям успех, получи доста гласност в пресата и тогава поканих Крайслер, Форд и Дженеръл Мотърс да дойдат и видят автомобила. Всички те изпратиха представители за демонстрация, но странно, те съвсем не изглеждаха изненадани. Аз смятах, че съм открил решение за енергийната криза а те дори не пожелаха да погледнат под капака на колата, която преработих. Да, бяха вежливи и ме попитаха дали не искам да работя за тях, но в никого не видях и искра на ентусиазъм или изненада.

Тази липса на интерес и хладно посрещане бе много непонятно за мен, докато не срещнах един впечатляващ господин на име Делроиан. Да, същият, бившият президент на компанията Форд, който се опита да въведе производство на моторната кола Делориан в Ирландия. След като го посетих и се срешнах с главния инженер на Форд, Зора Дунтоф, бащата на Corvette, аз разбрах, че автомобилните компании вече знаят как да правят супер ефективни хибридни автомобили и за това нямат нужда от моя дизайн. Напомням ви, това става пре 1970-та година, а те едва сега, 30 години по-късно започват да изкарват хибридни автомобили на пазара. И намирам за ужасно, че тези нови хибриди, въпреки цялата сложна електроника с която са натъпкани дават ефективност едва 4-5л/100 км.

Това беше първият ми урок по нещо, което сметнах за "откритието на века". Когато попитах г-н. Делориан защо тогава не правят автомобили, които да горят 2-3л /100 км. той ми отговори че в това би повлияло на много икономически интереси, включително на петролната индустрия и световната икономика.

И така до ден днешен... Очевидно нищо не се е променило. Разказах ти всичко това, за да имаш обща представа за опита ми в миналото.

С уважение, СМ.

====================================

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: "Творенията" на Илон Мъск
« Отговор #84 -: Март 15, 2021, 01:55:44 pm »
за Стивен Марк още края на 70десетте е изобретил автомобил с ДВГ който гори 1-2литра гориво (бензин) на 100км. Като горивото е вместо батерия, но вие умишлено пропускате този факт оказва се че автомобилните производители още преди това са знаели как да намалят разхода на гориво но според преданието това ще провали икономиката затова автомобила хаби гориво за да върви икономиката и не е икономичен поне 10 пъти и повече по икономични могат да ги правят но това не се изисква от никоя държава или щат. Навремето са направили EV1 кой уби електрическата кола която трябвало да се справи със новите строги регулации в щата. 10 години след това ТЕСЛА провлече крак и затова има електромобили иначе още щяха всички коли да пушят отзад като вица коя е най - дългата кола Трабанта два три метра и 200 метра отзад пушека от ауспуха му

Hristo, не за всеки икономичността е приоритет. Пак ще дам за пример служебното Пежо - то харчи под 5/100 и има 100 коня които са на разположение по всяко време като натиснеш педала. Но това е кола, която е взета да изкарва пари, не да ги харчи. Тя е за вършене на работа, не за кеф.
Сега се опитай да предложиш една 3 цилиндрова Корса 1.0 на сина ми... неговите доходи са само от стипендията за отличен успех в техникума, но ... пожела БМВ, което харчи 14/100 бензин. Сещаш се че и аз го карам, и ми повярвай, че си заслужава всеки от 25-те лева, които давам само за гориво за да премина 100 км с него.
Няма как да продаваш кола във високия, дори и в средния сегмент, рекламирайки я като икономична. Та човек който вади 100+ хиляди лева за нова кола, смяташ ли че го интересува дали харчи 5 или 10 на 100? Виж по улиците колко хора карат джипове по 2.5 тона, а вътре са сами... За чий мислиш че си е взел джип за града? Може би го интересува че може да се придвижи точно толкова бързо и с един Смарт или Тойота Айго? Смяташ ли че този, който е имал пари за S63 AMG се интересува колко харчи тя? Или оня, който спира Ламборджини-то пред всеки легнал полицай и си избира мола в който да отиде според наклона на рампата към подземния гараж го грее колко харчи то?

hristo

  • Гост
Re: "Творенията" на Илон Мъск
« Отговор #85 -: Март 15, 2021, 02:01:32 pm »
<a href="https://www.youtube.com/v/i6z0ld_5zT8" target="_blank" class="new_win">https://www.youtube.com/v/i6z0ld_5zT8</a>
ускорението Паура 100 киловата енергия за 10-16сек време може да се докара с една заредена суперкондензаторна батерия, ел.батерия 1/5 от размера на сегашните по 90-100 киловатчаса акумулаторна или механично с маховик, не е проблем с ТЕСЛА да ускоряваш от 0 до 100 за 2,6 сек и всички тея марки и модели, който изброи да ги сложиш в джобчето си.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: "Творенията" на Илон Мъск
« Отговор #86 -: Март 15, 2021, 02:49:50 pm »
Цитат
Стивен Марк още края на 70десетте е изобретил автомобил с ДВГ който гори 1-2литра гориво (бензин) на 100км 
Христо дали знаеш колко е официалният рекорд на Гинес за изминати километри със ЛИТЪР ГОРИВО. Ако си наясно с този рекорд това много ще промени възгледите ти по въпроса. Поне така се надявам де. Юлиян каза нещата изключително точно. Та провери колко е рекордния разход и после може да продължим дискусията.

hristo

  • Гост
Re: "Творенията" на Илон Мъск
« Отговор #87 -: Март 15, 2021, 02:58:07 pm »
<a href="https://www.youtube.com/v/Kn5P0K9kpIg" target="_blank" class="new_win">https://www.youtube.com/v/Kn5P0K9kpIg</a>
https://www.youtube.com/watch?v=Kn5P0K9kpIg
Добре докато търся вижте как измерва 12-15 сек от нула до 100
<a href="https://www.youtube.com/v/tBbtcMPV21o" target="_blank" class="new_win">https://www.youtube.com/v/tBbtcMPV21o</a>
https://www.youtube.com/watch?v=tBbtcMPV21o

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a

hristo

  • Гост
Re: "Творенията" на Илон Мъск
« Отговор #89 -: Март 15, 2021, 03:22:16 pm »
https://automedia.investor.bg/a/0-nachalo/3735-svetoven-rekord-za-nisko-potreblenie-na-gorivo-s-peugeot-308-hdi
Световен рекорд за ниско потребление на гориво с Peugeot 308 HDI

Peugeot 308 HDI подобри два от рекордите вписани в Книгата на Гинес за потребление на гориво.

 средният разход на гориво е бил 3.13 литра на 100 км.

Това намерих ама дизел е горивото и стандарно пежо 308  XS HDI  с най икономичен 1,6 литров дизел 80к.с. 240Nm. Производителят дава среден разход на гориво за този модел от 4.9 литра на 100 км.

а 12 май 2009г. на "Шел Еко-маратон Европа" 3771 километра с един литър гориво, резултат получен в категорията прототипи с двигател с вътрешно горене от колата на френското училище St Joseph La Joliverie.

 Индустриална гимназия „Свети Йосиф“> Микроджоул Полижул:

МИКРОЖУЛ

 
1985 - 2005

Проектът Microjoule е роден през януари 1985 г. със създаването на първото енергийно състезание във Франция: Shell Eco Marathon.

 
Резултатите

- 10 победи от 12 състезания в Le Castellet във Франция от 1987 до 1999 г.

- Световният рекорд е счупен 6 пъти, последният от които е 3794 км, покрит с 1 литър бензин.
- Ненадминат от 1992 г. в чужбина, Microjoule е единственото превозно средство с двигател с вътрешно горене, което е надвишило границата от 3500 км на литър.

Обикновено превозните средства имат:

Коефициент на челно съпротивление (Cd) под 0,1
Коефициент на съпротивление при търкаляне под 0,0015
Тегло без водач под 45 кг
Ефективност на двигателя под 200 специфичен разход на гориво (cc / bhp / hr)
« Последна редакция: Март 15, 2021, 03:50:00 pm от hristo »