Форум > Филми, видео лекции
"Творенията" на Илон Мъск
epwpixieq-1:
--- Цитат на: Радико в Май 28, 2025, 08:15:02 pm ---Знаеш ли? Имам подозрения, че Мъск ще бъде следващият американски президент
--- Край на цитат ---
Прекалено е интелигентен за Американския избирател (и това не е похвала за Мъск ;D ;D ;D, въпреки че той е голям "bullshitter"), а даже и да имаше такова настроение сред електората, няма как технически да стане понеже, за да може да се кандидатира за президент, трябва да е роден в САЩ (а не само да има US паспорт) а Мъск е роедн в Южна Африка, и поне докато Тръмп не е проявил интерес Южна Африка да стане северно-американски щат ;D ;D ;D, конституцията не го позволява. От друга страна конституцията на САЩ също може да се променя (допълва), с 67% от вот на парламента, но шанса това да стане е по-малкът от това щатите да се разпаднат първо, на 4-5 локални региона
--- Цитат на: juliang в Май 28, 2025, 08:51:48 pm ---За първи път бустер на Старшип-а беше използван ПОВТОРНО. Тоест нещо, което при другите ракети по дефиниция е загуба, тук беше използвано да се съберат още данни на практика без някакви съществени инвестиции.
Имаше още някои нещица, дет не ги казват в твоите източници.
--- Край на цитат ---
Така е бустера беше използван повоторно, след като мина дълго 4-месечно повторно тестване, преглеждане и заменяне на компоненти, за следващия полет и си гръмна както подбвала, в това няма спор ;D. Едно е да се върне нещо а съвсем друго е да се използва повторно или потретно, да не говорим за десеторно и то бързо ( дори в рамиките на седмица) използване. Та Мъск продължава събира мнооооого данни за сметка на данъкоплатците това е ясно ;D ;D ;D, само нещо не се вижда покрай толкова много (скъпи) данни как ще изпрати нещо до Марс в следващите 2 години, което е типичното Мъсково изказване в областта на научната фатаскита.
Относно новите нещица обикновеено, в компексни системи (независимо храдуерни или софтуерни), промените се правят една по една, най-вече понеже първо трябва да се намери стабилна конфигурация която работи с определени характеристики ( особенно когато се интегрират толкова много компоненти които трябва да работят в екстримни условия ) и след това да се правят промени. Това със "успешното събиране на данни" ( за сметка на данъкоплатците) ще се изтрие мноооого бързо когато има още 2-3 бързо дисинтегриращи се ракети.
juliang:
--- Цитат на: epwpixieq-1 в Май 29, 2025, 01:33:57 pm ---...Това със "успешното събиране на данни" ( за сметка на данъкоплатците) ще се изтрие мноооого бързо когато има още 2-3 бързо дисинтегриращи се ракети.
--- Край на цитат ---
Практиката показа че не е така. Ама изобщо:
https://www.youtube.com/v/bvim4rsNHkQ
7 години след тоя клип тази ракета изкарва в космоса повече товари отколкото ВСИЧКИ останали ракети на всички държави ВЗЕТИ ЗАЕДНО :)
epwpixieq-1:
--- Цитат на: juliang в Май 29, 2025, 03:27:19 pm ---Практиката показа че не е така. Ама изобщо:
7 години след тоя клип тази ракета изкарва в космоса повече товари отколкото ВСИЧКИ останали ракети на всички държави ВЗЕТИ ЗАЕДНО :)
--- Край на цитат ---
Явно всичкия този опит, години изпитания и избухвания, нещо не се траслира успешно към решаване на проблемите при голямата ракета, помислете си защо 8) . Малки ракети, малки избухвания, малки загуби. Големи ракети, големи избухвания, големи загуби (за данъкоплатците разбира се, то иначе на Мъск му е все едно, стига да се говори за Марс ;D). Има един закон за големите числа, ще ви посъветвам да го проучите.
juliang:
--- Цитат на: epwpixieq-1 в Май 29, 2025, 08:16:01 pm ---Явно всичкия този опит, години изпитания и избухвания, нещо не се траслира успешно към решаване на проблемите при голямата ракета, помислете си защо 8) .
--- Край на цитат ---
Имам чувството че изобщо не ти е ясно какво се опитва да изстреля Мъск.
Кораба е най-големия построяван някога. Двигателите са със съвсем различна конструкция от използваните досега от който и да е - с т.нар full-flow staged combustion fuel cycle. Горивото е съвсем различно от използваното досега от който и да е - метан. Материала на кораба е такъв, който никой не е ползвал досега - неръждаема стомана. Дори концепцията за връщане на бустера е само на 10-тина години. Разликата е като между картинг количка и болид от Формула 1.
--- Цитат на: epwpixieq-1 в Май 29, 2025, 08:16:01 pm ---... големи загуби (за данъкоплатците разбира се, то иначе на Мъск му е все едно, стига да се говори за Марс ;D).
--- Край на цитат ---
За разлика от всички други космически програми Мъск влага немалко собствени пари в това начинание. Не казвам че е 100% финансирано от джоба му, но не е и 100% финансирано от бюджета на САЩ. Да ми кажеш поне една космическа компания, която не е 100% финансирана от данъкоплатците? Може би Ариана, или Союз? :)
--- Цитат на: epwpixieq-1 в Май 29, 2025, 08:16:01 pm ---... Има един закон за големите числа, ще ви посъветвам да го проучите.
--- Край на цитат ---
А аз ще те посъветвам да проучиш какво изобщо е Старшип-а преди да се изказваш толкоз неподготвен.
VITAN:
Пикси, не ги разбираме ние тия хай-тек лидери.
Но пък е казано, по плодовете им ще ги познаете. Цитат:
"Кофтито обаче е, че вторият F-16 лети насам вече от цял месец, а първият пък полетя днес за едва 10 минути. Може би пък толкова му издържа батерията, знае ли човек? Като на Киро – 10 минути. Exactly."
П.п. Колко Мъск всеки месец ще обеднява няма да обяснявам.
Данните и тенденциите са публични.
И той като дедо Дони са перестройчици!
Само започват неща, без да ги завършват...
Е, за бай Илон не важи на 100% (а към 80%),
но след всяка Перестройка, следва Перестрелка.
Ние ли не знаем?!
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия