Форум > Филми, видео лекции

"Творенията" на Илон Мъск

<< < (62/196) > >>

Радико:

--- Цитат на: Аtos в Юни 27, 2021, 10:32:58 pm ---" По този начин значително се ограничава масата на излитащата част, с което се реализира голяма икономия на гориво. Със завръщащата се степен на LM астронавтите се скачват с CSM и се завръщат на орбита около Земята. "

И това - с навигиране от Хюстън? Или ръчно?

Или компютрите от 1968-ма година са извършили автоматичното скачване? Когато един компютър е бил с размерите на жилищна сграда?

--- Край на цитат ---
"Компютрите" ползвани за целта по онова време не са били точно компютри, били са аналогови.
И между другото първият опит за такова дистанционно управляване на полет е направено със самолет през 1944та година. Целта е била да се атакуват бункери на Хитлер. При което загива по големият брат на президента Кенеди. Въпреки, че опита е на практика неуспешен системата е работила успешно дори тогава.

Аtos:
????????????
И сравняваш разстоянието до бункера на Хитлер с това до Луната?
Евалла, Радико :D

Бях поставил "задачка-закачка" в по-преден пост...без отговор!

juliang:
Атос, горивото за обратния полет не е кацало на Луната. Чакало е в орбита около Луната заедно със спускаемия апарат с който са кацнали на Земята.
За отлитане от орбита около Луната в посока Земята необходимото гориво изобщо не е много, особено ако не бързаш много.
За компютрите - сметките необходими за изчисляване на траекторията на една ракета изобщо не изискват някакви компютри. Само преди 100 години са смятали изключително точно лунните и слънчевите затъмнения дори без калкулатори. А ракетата винаги можеш да й коригираш курса, ако видиш че първоначалните сметки не са били съвсем точни. При условие че имаш ив ръзка със Земята, където работят значително по-големи изчислителни машини проблема е никакъв. Дори и на ръчен режим ако се е правило, това не е проблем. Достатъчно е да изпълниш иинструкция от рода "насочи носа към Проксима Кентавър и включи двигателя за 7 секунди".

Аtos:

--- Цитат на: juliang в Юни 27, 2021, 10:58:50 pm ---Атос, горивото за обратния полет не е кацало на Луната. Чакало е в орбита около Луната заедно със спускаемия апарат с който са кацнали на Земята.
За отлитане от орбита около Луната в посока Земята необходимото гориво изобщо не е много, особено ако не бързаш много.

--- Край на цитат ---
За това не става дума, говоря за извеждането от лунната повърхност в лунна орбита!


--- Цитат на: juliang в Юни 27, 2021, 10:58:50 pm --- При условие че имаш ив ръзка със Земята, където работят значително по-големи изчислителни машини проблема е никакъв. Дори и на ръчен режим ако се е правило, това не е проблем. Достатъчно е да изпълниш иинструкция от рода "насочи носа към Проксима Кентавър и включи двигателя за 7 секунди".

--- Край на цитат ---
Да бе...я пробвай да караш кола със завързани очи, пък аз ще ти подавам от дистанция команди с 20 секундно закъснение?
Айде, от мен да мине - карай само с 500 км/ч.

Викаш - лесна работа, а? Затова вече повече от 50 години, никой в света не е успял да "повтори" този подвиг - стъпването на Луната? Като сравниш сегашните технологии с тогавашните?

VITAN:
Аtos, да се бориш с Холивуд не е особено печелившо занятие.
Виж Аполо 13 е приличен филм. Става за гледане.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия