Форум > Филми, видео лекции
"Творенията" на Илон Мъск
tobo1:
проф. Филипов за Луната
https://www.youtube.com/watch?v=IBnNuoVfD1I
tobo1:
Атос, не ти разбирам предния пост. Точно с "кораба майка" се скачва лунния модул.
Технологично е така:
Кораба достига лунна орбита, от него се отделя лунния модул и каца на Луната, след завършване на мисията една част от лунния модул се изоставя на Луната, а друга служи за излитане обратно към "кораба майка". След скачването и този модул се изхвърля и се разбива в луната, кораба майка се връща на земята. Във всяка една част (модул) има гориво: за смекчаване на кацането, за обратно изстрелване към орбиталния модул и вс. маневри.
Михаил Кузмов:
Не ви ли е достатъчно че Русия не оспорва? Значи в Русия не могат да мислят, но видите ли в мазето....?!
Радико:
Атос в случая с излитането става дума за кацане със луномобил и за излитане без него. Освен това скоростта не е 11 километра в секунда както е писал Бат Ванко ами е седем пъти по малка заради седем пъъи пи слабата гравитация. Като добавиме и седем пъти по малко луно ускорение което трябва да преодолее двигателя то излиза че е необходима горе долу 49 пъти помалко енергия отколкото ако си на земята. От горе на всичко понеже в напалният старт е нужно гориво за ускоряване на масата на горивото което ще изгори на по късен етап и се получава една квадратична зависимост която не ми се хваща да пресмятам заради когото и да било. Просто нещата въобще не са такива каквито ги представяте.
Bat_Vanko:
Бат Мишо, гледах кьорих са, но така и не видях къде пише че тези следи са от Аполо 12 а не от руският луноход или някоя по късна мисия. За картографирането - то не може да стане само от една точка, трябва по широк поглед върху нещата. Т,е прелитане над повърхността. Лунните камъни също нямат дата на изземване. Никой не оспорва възможността за кацане на луната (съвременната възможност а не онази от прохождащите мисии). Не забравяйте че става въпрос не само за кацане а и за излитане от Луната.
Радико дори да предположим че скоростта е била 2 км /сек, това малко ли ти се вижда. Стиковане на орбита, скорост и положение на люковете при това на ръчен режим. Дори при съвременните мисии на скачване ( при целият опит и наличието на компютри) са необходими 48 часа от изстрелването до скачването. За да не те затруднявам допълнително кажи ми само как би стиковал скоростите до 10 см/сек. При по големи не би могъл да стиковаш люковете. Или пък при удар ако не се счупи нещо, модулите ще отскочат един от друг.
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия