Автор Тема: Немагнитни стомани...  (Прочетена 25447 пъти)

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 488
  • Невежеството ражда химери...
Немагнитни стомани...
« -: Април 14, 2020, 07:35:12 pm »
Гледам форума бъка от разбиратели, викам си, чакай някой да свърши нещо полезно  8)
Обмислям дали да правя нови електроди за райф-лампа. Изработката - нататък.

Трябват ми свойствата на това:
Ni Cr Mo Cu Si alloy B
Намира ли се изобщо?
Задачата не е от лесните, но аз с такива се занимавам.

Става дума за материал за катода. Въобще всяка немагнитна хром-никелова стомана би ми свършила работа (като за начало),
ако има невъзможност за доставка на горната сплав.
Понеже havy metal-а не ми е сила, очаквам "включване".

Ако ще е хром-никел: някакъв каталог с параметри температура на топене и магнетизъм ?  ???

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Немагнитни стомани...
« Отговор #1 -: Април 14, 2020, 07:49:48 pm »
Ni Cr Mo Cu Si alloy или на български "сплав от никел, хром, молибден, мед и силиций". На мен ми прилича на сплав, от която се правят лагери... обаче от къде можеш да намериш лист ... идея си нямам. А и не си представям как ще я обработваш... аре, на шмиргел ще можеш да я изтъркаш, с флекс може и да изрежеш нещо (със зор), но да я топиш, да я лееш, да я кривиш ... забрави.

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 488
  • Невежеството ражда химери...
Re: Немагнитни стомани...
« Отговор #2 -: Април 14, 2020, 07:56:07 pm »
Alloy B, що има сплав А има и С...

Трябва ми лист (за електрода) и ос (няколко милиметра диаметър)- щом волфрам изнамерих как се работи, и това ще стане.
Мат'ряла е проблема.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Немагнитни стомани...
« Отговор #3 -: Април 14, 2020, 08:10:21 pm »
Това не е спецификация на определен продукт, а по-скоро клас материал, както примерно "неръждаема стомана 316L". Предполагам от производител до производител параметрите ще се различават.

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 488
  • Невежеството ражда химери...
Re: Немагнитни стомани...
« Отговор #4 -: Април 14, 2020, 08:13:23 pm »
Принципно нещата са ми ясни, конкретика ми трява  :)

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Немагнитни стомани...
« Отговор #5 -: Април 14, 2020, 08:17:18 pm »
Може да се намери нещо. Въпроса е, че това което си написал не стига като обяснение. Тези букви които си написал трябва да са разделени от числа, процентите на всеки един елемент. Примерно:
Ni18 Cr10 Mo3 Cu0,5 Si0,1 нещо такова. Ако те интересува само това да е с немагнитни качества, то всяка аустенитна неръждавейка ти върши работа. И не на последно място. Във кой регион търсиш въпросния материал.

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 488
  • Невежеството ражда химери...
Re: Немагнитни стомани...
« Отговор #6 -: Април 14, 2020, 08:22:18 pm »
Знам, но в научната документация не се посочваше % на съставките. Предположих, че е някакъв стандарт, поне локален или заводски такъв.
Региона няма значение, ако ще и Австралия да е, стига да е това, което търся.

Ако няма идея за сплавта, коя неръждавейка като стандартна марка има най-голяма температура на топене?

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Немагнитни стомани...
« Отговор #7 -: Април 14, 2020, 08:23:02 pm »
Това е корозионно устойчива никелова сплав по американски стандарт ASTM B 425. Използва се за тръби в химическата индустрия, трудно ще намериш в България, освен тръби или тръбички, които не ти вършат работа.

http://www.bealloy.com/incoloy-825-15380118185933143.html?gclid=CjwKCAjwvtX0BRAFEiwAGWJyZFiMTRNR5HMCUknMKPdeq0ur3Ae5Ehm4qfUZnU9EtW_Qr6RTsL6HQhoCok8QAvD_BwE

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 488
  • Невежеството ражда химери...
Re: Немагнитни стомани...
« Отговор #8 -: Април 14, 2020, 08:24:07 pm »
Благодарско  :D  8)

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Немагнитни стомани...
« Отговор #9 -: Април 14, 2020, 08:38:20 pm »
Във "Интерметал"  намира се в Орландовци в София ще намериш ламарината. За осичките можеш да ползваш електроди за заваряване примерно "ОК 61.30" или други на "ОК" със първо число 61

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 504
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Немагнитни стомани...
« Отговор #10 -: Април 14, 2020, 08:47:37 pm »
Неръждаемата стомана я обработвам, като пластелин  ;). С голи ръце...  ;), малък флекс, пулс-аргон и полир.
Това е основния материал с който работя. И не е немагнитен, просто е по-малко магнитен. Основно са два вида техническите стомани. Но щом има стомана, ще има и винаги магнит.

Волфрама е в пъти по немагнитен, въобще не е магнитен. И доста по химически устойчив и на окис също.
Вземи неръждавейка от по-бялата, по-жилава, не я лови магнит, но за твоите цели все едно я лови.




Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 488
  • Невежеството ражда химери...
Re: Немагнитни стомани...
« Отговор #11 -: Април 14, 2020, 08:50:11 pm »
Благодаря на всички  :D 8)

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Немагнитни стомани...
« Отговор #12 -: Април 14, 2020, 09:49:53 pm »
... И не е немагнитен, просто е по-малко магнитен. Основно са два вида техническите стомани. Но щом има стомана, ще има и винаги магнит.

Изби рибата ... ако една "неръждаема" стомана я хваща магнита ... все някога ще ръждяса, бъди сигурен. Затуй и като се пазарува такава стоман винаги се ходи с един малък силен магнит в джоба. Ако тръгне да лепне магнита - бягай надалеч.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 504
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Немагнитни стомани...
« Отговор #13 -: Април 14, 2020, 09:55:01 pm »
Тази която е с по-ниско съдържание на хром и никел си ръждясва. Другата не ръждясва, но факта, че съдържа желязо винаги ще лови малко магнит.

Другата с ниско съдържание на хром и никел си я лови магнита гьотере, а лагерната неръждавейка още повече.
На него му трябва, да не се намагнитва електрода, защото бяга плазмата. Дори леко намагнитване влошава работата на висока честота. Не му трябва да не се задържа магнита, не това е критерия му.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Немагнитни стомани...
« Отговор #14 -: Април 14, 2020, 11:50:36 pm »
Е щом има желязо винаги ще ръждясва и винаги ще образува някакво магнитно поле около себе си.
Да, ако не ръждясва може пак да е магнитна... но ако условието е да не виляе на полето, то със сигурност трябва да не я лови магнит.