Автор Тема: Сканирани радиолюбителски списания и статии  (Прочетена 33523 пъти)

sheki

  • Гост
« Последна редакция: Април 15, 2010, 01:42:15 am от altium »


Неактивен lz1jer

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 166
Re: Сканирани радиолюбителски списания и статии
« Отговор #2 -: Февруари 22, 2016, 11:08:03 pm »
Линии передачи ЕМ волн СВЧ - глава 2

Снимано копие от книгата в PDF:

"Введение в технику дециметровых и сантиметровых волн", И.П.Жеребцов, изд. Энергия 1979

Засяга видовете вълни разпространяващи се в линиите за връзка, падаща, отразена, стояща и пр.

« Последна редакция: Февруари 22, 2016, 11:24:10 pm от lz1jer »

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Сканирани радиолюбителски списания и статии
« Отговор #3 -: Септември 17, 2017, 02:35:01 pm »
Привет колеги,

преди време попаднах на една книжка на английски "The Boy Electrician" ( "Момчето електротехник" ) от началото на 20-ти век, която е с много илюстрации и практически експерименти. В нея има цяла глава на това как да си построим регенериращ приемател. В google се търси с фразата "the boy electrician filetype:pdf", а това са две от препратките които излизат:

http://www.americanradiohistory.com/Archive-Bookshelf/A.P.Morgan/The-Boy-Electrician-2-Morgan.pdf
http://www.tayloredge.com/museum/museum/TheBoyElectrician.pdf

Надявам се да е интересна а може би и полезна на някои от колегите, пък може и на подрастващото поколение да се окаже интересна. Понеже, това е по скоро до мен, езиците ми бяха отвратителен предмет, и ако съм имал такава прекрасна книжка около мен, сигурно щях да имам интереса да ги науча по-отрано.

Поздрави,

Неактивен ndm

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 712
  • и има и ш извади ако трее - че даже ш и работи
Re: Сканирани радиолюбителски списания и статии
« Отговор #4 -: Септември 17, 2017, 09:19:57 pm »
Значи от началото на 20-ти е открито СЕ-то с построен регенериращ приемател и то от някъкъв си радиомъчител(кото мен  ::)),  а ние тука в 21-ви все още се .....мъчим. Ся тоя регенериращ на кво е работел на телеграф, на SSB, дай някави ТТ данни, приведи ни на нашите тюркски езици, че с техническия ингилийски бъркаме понянията.

Неактивен coke2k

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 583
  • Пол: Мъж
Re: Сканирани радиолюбителски списания и статии
« Отговор #5 -: Септември 17, 2017, 10:04:26 pm »
Ndm Как реши че регенериращ означава СЕ.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Сканирани радиолюбителски списания и статии
« Отговор #6 -: Септември 17, 2017, 11:32:59 pm »
ndm, coke2k е прав, регенериращ приемател не трябва да се отъждествява със СЕ ( както и да го дефинираме ), не че не може да има връзка, и според моето виждане даже е много вероятно, но в образователната книга, която е на доста основно ниво,
 и всъщност това и е хубавото, всичко е обяснено като в популярното списание в миналите години "Направи си сам".
На страниците 270-289 е инфото за регенериращите схеми. Според мен не е задължително да се знае английския, въпреки че познанието му е определено от полза, понеже илюстрациите са много полезни и интересни, особено за подрастващи с увлечение към тематиката.
« Последна редакция: Септември 18, 2017, 12:22:00 am от atos »