Автор Тема: Прост експеримент с магнити  (Прочетена 44506 пъти)

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Прост експеримент с магнити
« Отговор #90 -: Април 16, 2020, 09:05:33 pm »
Началото не най гоемите открития е поставено със някаква идейна скица върху салфетка в някое кафене. Примерно акваланга. Реших, че и аз мога да спазя традицията. По точно налага се.
Та ето ви една скица върху салфетка, че в момента нямам нищо друго под ръка.

Радико, ти казваш че два магнита се отлепят по лесно чрез приплъзване, тоест, действието на силите за отлепяне на магнитите, да не е перпендикулярна спрямо магнитите, а успоредна. Така ли е, но има и сили на триене в този случай,те могат и да бъдат избегнати. Пък и не съм убеден от опит с ръка, опитвах да разделям неодимови магнити така, и не забелязах кой знае каква разлика.

Неактивен Altium

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 172
  • Неведоми са пътищата на глупака.
Re: Прост експеримент с магнити
« Отговор #91 -: Април 16, 2020, 09:07:47 pm »
Ок ама ако това може да се нарече чертеж то аз съм космонавт! :)
И естествено нищо не му се разбира.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Прост експеримент с магнити
« Отговор #92 -: Април 17, 2020, 07:20:11 am »
Технократ, ти казваш:
Не забелязах кой знае каква разлика. Значи разлика все пак има. При такъв експеримент като твоя е нормално да се чудиш има ли разлика няма ли. Там субективния фактор има голяма роля. Обаче ако вземеш малко по слни магнити ще си проличи разликата дори и при твоя експеримент.  Магнити които въобще нямаш шанс да отлепиш с дърпане, с приплъзване ги отлепяш, не със лекота но ги отлепяш.  Относно триенето, то е ясно, че ще пречи, за това  на идейната  скица на салфетката по горе. Няма долепяне между магнита и другото "дали магнит, дали желязо"  остава някаква минимална междина. Детайла прикачен на биелата само прелита над долния детайл а не влиза в контакт с него.
Алтиум
Във врачанско имат една поговорка.
Видел се Влах у пу..а па се угледал, че не била рошава.
Та и ти така. Какъв чертежте гони. Чертежите се чертаят на Паус не на салфетки. Това е САЛФЕТКА.
Който иска да разбере ще разбере.

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Прост експеримент с магнити
« Отговор #93 -: Април 17, 2020, 09:43:17 am »
О кей, Радико. Чертежа от салфетката го разбрах като кинематична схема, за съжаление нямам нужният инструментариум за да направя постановката, трябва струг и стругова работа, та и фрезоване. Изисква прецизност на изработката на коляномотовилката, шайбите и т.н. Единственното което мога да те посъветвам е да направиш оригинален чертеж, такъв годен за разбиране от стругар, който е квалифициран. Та той да направи всичко стругово, после ако си шлосер, а аз съм точно такъв, ще се напасне всичко и трябва да се пробва. Без експерименти няма успехи. Дори и да не проработи прототипа, поне ще се разбере защо, и дали е желателно да се работи в тази насока, искам да кажа дали има плод в тази идея.

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Прост експеримент с магнити
« Отговор #94 -: Април 17, 2020, 10:43:36 am »
Радико като погледнах картинката от скицата на салфетката отново, и визуално си представих кинематиката, ми се струва че силите на отлепяне и залепяне на магнитите, ще действа и в двата случая диагонално, при движението което описва коляномотовилковият механизъм. На тебе не ти ли се струва същото.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Прост експеримент с магнити
« Отговор #95 -: Април 17, 2020, 11:07:43 am »
Радико като погледнах картинката от скицата на салфетката отново, и визуално си представих кинематиката, ми се струва че силите на отлепяне и залепяне на магнитите, ще действа и в двата случая диагонално, при движението което описва коляномотовилковият механизъм. На тебе не ти ли се струва същото.
Глей са хватката аз си я представям така:
Страничната биела, нека я наречем изтласквач, тя няма механична връзка с магнита. Изтласквача се движи свободно по някакъв улей, водач или нещо подобно "липсва на скицата" все пак това е само идеен проект. Когато магнита достигне ДМТ изтласквача го удря и го отмества странично и после се връща обратно. Има какво още доста да се мисли по тази кинематика преди да дойде време за прототип. Добре че беше дискусията в чата с  Иван Димов и Бат Ванко та стигнахме и до тук.

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Прост експеримент с магнити
« Отговор #96 -: Април 17, 2020, 12:46:26 pm »
Цитат
Когато магнита достигне ДМТ изтласквача го удря и го отмества странично и после се връща обратно. Има какво още доста да се мисли по тази кинематика преди да дойде време за прототип.

Мисля че това няма как да предотврати диагонала на векторите и в двата случая, когато имаме постъпателно възвратно движение на мотовилката, един път на отлепяне и втори път на залепяне т.е притегляне между магнитите. Вектора на придърпване трябва да е под 90 градуса, а вектора на издърпване, да е примерно 45 или по малко градуси. Тогава смятам че ще се получи нещо. Мисля че с тази кинематична схема няма да се получи, и ще е хвърлен труд на боклука.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Прост експеримент с магнити
« Отговор #97 -: Април 17, 2020, 01:17:12 pm »
Технократ вече казах тази кинематика е само идеина. Помисли как могат да бъдат избегнати проблемите които виждаш. Значи не говориме за идеален вариант. Смятам си чел поне веднъж вица за математика, инжинера и манекенката. Търси се нещо което в достатъчна степен удовлетворява всичките ни желания.  Просто мисли и предлагай подобрения.

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Прост експеримент с магнити
« Отговор #98 -: Април 17, 2020, 02:21:33 pm »
Радико ето и една схема от мен. Виждаш ли нещо по различно от твоята. Все пак мисля че трябва да работи, ако всичко е точно направено. Ако отлепящият маховик е с по голям диаметър то и инерционият момент ще е по голям, ъгълът на отлепяне т.е изтегляне, ще е по малък от ъгъла на залепяне т.е притегляне. Трябва да се получи нещо, но няма как да се установи без да се направи прототип и да се изпробва. Може със силомер да се измерят показателите на притегляне под 90 градуса и отлепяне при възможно по малък градус, ще се види така най добре и дали си заслужава труда да се прави прототип.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Прост експеримент с магнити
« Отговор #99 -: Април 17, 2020, 08:08:55 pm »
Технократ така както си го нарисувал няма да се получи. Иначе това за по големия диаметър на отлепящия маховик и на мен ми се въртеше в главата. За двойно по голям диаметър си мисля.

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Прост експеримент с магнити
« Отговор #100 -: Април 17, 2020, 09:27:42 pm »
Технократ така както си го нарисувал няма да се получи. Иначе това за по големия диаметър на отлепящия маховик и на мен ми се въртеше в главата. За двойно по голям диаметър си мисля.
Защо мислиш че няма да се получи.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Прост експеримент с магнити
« Отговор #101 -: Април 17, 2020, 09:35:15 pm »
Заради долния магнит който си нарисувал много дълъг. Горния трябва да се откъсне от ръба му а не да излита като самолет от писта. Има ли отдолу метал откъсването можеш да го смяташ като вертикално нагоре. И няма да има никакъв ефект.

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Прост експеримент с магнити
« Отговор #102 -: Април 18, 2020, 07:42:05 am »
Заради долния магнит който си нарисувал много дълъг. Горния трябва да се откъсне от ръба му а не да излита като самолет от писта. Има ли отдолу метал откъсването можеш да го смяташ като вертикално нагоре. И няма да има никакъв ефект.

Да, дълъг е долният, и аз забелязах че го нарисувах дълъг, ама нали е само скица не обърнах особено внимание. Това са скици не оригинални чертежи на кинематични системи. Едно време в СПТУМ ни учеха да разчитаме чертежи и да ги чертаем, но аз съм позабравил вече подробностите на чертежите. Както и да е, за нашата цел са достатъчни и общи схеми, пък после ще мислим кой може да направи и точен кинематичен чертеж, той е важен за зглобката. Отделно за изработката на всеки чарк, ще трябва пак оригинален чертеж, по който стругаря да работи. Абе не е проста работа :)

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Прост експеримент с магнити
« Отговор #103 -: Април 18, 2020, 08:24:11 am »
Така е не е проста работа нищо, че изглежда просто на картинка въпроса е, че тези картинки много помагат човек да си представи по добре движението на нещата. Ще се пробвам сега да нарисувам още нещо. В смисъл не нещо различно, някои идеи за подобрение на механизма.

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Прост експеримент с магнити
« Отговор #104 -: Април 18, 2020, 08:40:00 am »
Така е не е проста работа нищо, че изглежда просто на картинка въпроса е, че тези картинки много помагат човек да си представи по добре движението на нещата. Ще се пробвам сега да нарисувам още нещо. В смисъл не нещо различно, някои идеи за подобрение на механизма.

Коляномотовилковият механизъм, си остава един добър начин за реализиране на идеята, за други кинематични системи не се сещам, ти ако се сетиш не е лошо да бъдат обсъдени. Нещо да се измисли, например с електромагнит, вместо обикновен магнит.