Автор Тема: Прост експеримент с магнити  (Прочетена 44641 пъти)

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Прост експеримент с магнити
« Отговор #75 -: Април 15, 2020, 06:48:35 pm »
Технократ имам някава  необработена идея по въпроса на кинематиката. Но това е само идеен проект. Нужно е много мислене и доработване на хартия докато стане годен за експериментален прототип. Триенето въобще не е проблем защото няма нито една причина която да изисква магнита да влиза в механичен контакт със винкела отдолу. Ако той спре на 0,1 - 0,2 милиметр от него няма загуба а печалба много.

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Прост експеримент с магнити
« Отговор #76 -: Април 15, 2020, 06:55:05 pm »
технократ, за да измислиш нещо, трябва поне магнити да имаш. Успя ли да изпълниш онази си закана от преди 2 години да си купиш два броя. Ако продължава да търсиш вектор може да ти продаде някой друг излишен по 50 ст бройката.

Магнити да искаш в гаража, винкели също, важното е прототипът да се измисли, за съжаление за сега не съм измислил, но се надявам да измисля нещо. Притеснява ме обаче нещо друго, да речем два магнита се привличат със силните си страни и така извършват работа, но въпроса е как може после със по малка сила да им се въздейства така че те да се отлепят???, трябва някак магнитите да се извъртят и да станат със фиксирани страни един към друг, но тези страни вече да са със по слабо магнитно поле. Така поне схванах нещата от обясненията на Радико. Да но когато магнитите се допрат или да речем са близко един до друг със силните си страни, като речем да ги извъртим, трябва пак да вложим допълнителна сила, така че да застанат със слабите си страни привличайки се, и да разходваме по малко енергия за раздалечаването им, отколкото сме получили при първият ход, когато те се привличат със силните си страни. Може да се измислят конструкции със ехцентрик, като тръгне магнита към другият със силно привличане, по пътя си да се извърти от препятствие така че в последствие да застане със слабата си страна, и така енергията за отлепяне да е по малка от енергията на залепянето. Честно да си кажа не знам, просто обсъждам, някой ако има забележки, моля.

Неактивен MTM

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 420
Re: Прост експеримент с магнити
« Отговор #77 -: Април 15, 2020, 07:16:20 pm »
Радико слагаш 1пружина между 2та магнита, където трябва да се срещнат.И по 1пружина в крайщата на магнитите. Е пружините, не от желязо..
 Малко настройка ще искат и тва е

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Прост експеримент с магнити
« Отговор #78 -: Април 15, 2020, 07:54:49 pm »
Радико слагаш 1пружина между 2та магнита, където трябва да се срещнат.И по 1пружина в крайщата на магнитите. Е пружините, не от желязо..
 Малко настройка ще искат и тва е
Пружините ще амортизират силите на залепване и отлепване. В случая нищо не правим.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Прост експеримент с магнити
« Отговор #79 -: Април 15, 2020, 08:03:07 pm »
Във момента съм в командировка и съм в един хотел в Плевен та не мога да рисувам но:
Два диска зацепени един за друг със зъбни колела. Единият от тях магнита го завърта чрез коляномотовилков механизъм другият диск придвижва един стержен който избутва магнита странично. След което магнита поема отново нагоре по пътя си определен от коляномотовилковия механизъм. Като мога ще го нарисувам за обсъждане. Нямам претенции, че идеята е перфектна. Просто е достойна за обсъждане. Ако някой е разбрал идеята и има желание да драсне една скица и да публикува вместо мен.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Прост експеримент с магнити
« Отговор #80 -: Април 15, 2020, 08:12:46 pm »
Забравих да добавя:
В идеята за тази кинематика се ползва само един магнит които се привлича към метал и изхвърля сам себе си чрез енергията акумулирана в маховика.

Неактивен MTM

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 420
Re: Прост експеримент с магнити
« Отговор #81 -: Април 15, 2020, 08:23:04 pm »
Радико ми ти най важното не каза. Така съм съгласен.
 Технократ подменяш пружините,ако трябва магнитите Важно е да работи.
 Все пак е модел за доказване на СЕ

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Прост експеримент с магнити
« Отговор #82 -: Април 15, 2020, 09:04:40 pm »
Радико ми ти най важното не каза. Така съм съгласен.
 Технократ подменяш пружините,ако трябва магнитите Важно е да работи.
 Все пак е модел за доказване на СЕ

Ако можеш да го скицираш, как да се подменят магнитите и пружините.

Неактивен MTM

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 420
Re: Прост експеримент с магнити
« Отговор #83 -: Април 15, 2020, 09:09:47 pm »
 технократ не съм Автора на темата.
 Това го давам, като пример.
 Пък ако, не можеш 2магнита и 3 пружини да смениш, виж някое дете, ще се справи с твоя проблем..

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Прост експеримент с магнити
« Отговор #84 -: Април 15, 2020, 09:14:30 pm »
Ако се направи така че единият магнит е закачен на колело ексцентрично, и се извърта около оста си, демек с две оси на въртене, а другият е стационарно закрепен, така че когато са с разноименни полюси се привличат и завъртат колелото, и в момента когато ексцентричният магнит застане със едноименен полюс до другият, така че силите стават на отблъскване и бутат надолу. Един път колелото се завърта за половин оборот от силите на привличане, после се завърта за половин оборот от силите на отблъскване. Ама пак има разход на енергия за обръщане на ексцентричният магнит, така че едва ли ще се получи задвижване със излишък от енергия.

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Прост експеримент с магнити
« Отговор #85 -: Април 15, 2020, 09:16:24 pm »
технократ не съм Автора на темата.
 Това го давам, като пример.
 Пък ако, не можеш 2магнита и 3 пружини да смениш, виж някое дете, ще се справи с твоя проблем..

Не отговори по същество, как става подменянето в момента на работа на системата.

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 193
Re: Прост експеримент с магнити
« Отговор #86 -: Април 15, 2020, 09:30:08 pm »
Значи, простият експеримент скоро ще стане двигател?! Горе долу, кога да чакаме прототипа?

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Прост експеримент с магнити
« Отговор #87 -: Април 15, 2020, 09:50:14 pm »
Когато някой го реализира. За сега се търси само доброволец да рисува вместо мен.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Прост експеримент с магнити
« Отговор #88 -: Април 15, 2020, 10:01:54 pm »
Нарисувайте един правоъгълник в средата на бял лист примерно един см. висок и два см. широк върху него, почти плътно долепен нарисувайте още един такъв правоъгълник. Долния отбележете като парче метал горния като магнит. Сега на пет сантиметра над тях начертайте кръг с диаметър три сантиметра. Със отбелязана по средата ос на въртене и на два см от центъра право надолу ос на мотовилка. Демек мотовилката е в долна мъртва точка сега нарисувайте и самата мотовилка която държи магнита. Това е първата част от "чертежа"

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Прост експеримент с магнити
« Отговор #89 -: Април 16, 2020, 07:57:55 pm »
Началото не най гоемите открития е поставено със някаква идейна скица върху салфетка в някое кафене. Примерно акваланга. Реших, че и аз мога да спазя традицията. По точно налага се.
Та ето ви една скица върху салфетка, че в момента нямам нищо друго под ръка.