Форум > Филми, видео лекции

Космическа надпревара

(1/7) > >>

van:


Космическа надпревара

4-сериен документален филм • Великобритания • 2005 г. • 60 минути

филмът на БиБиСи 2 представя шпионската война за овладяване на Космоса или за пренасяне на световната война между "земните сили" на друго място.

Агентите от всички участващи страни нямат право на име и личен живот, докато са живи и свързани с Програмата за Космическа надпревара.

Филмът не претендира за точно историческо и техническо съдържание и създава само обща образна представа за основните моменти и герои в съветско-американското съревнование за "стъпки" в Космоса - от първия космически полет до човек на Луната...

"Космическата надпревара започна през 1957 г., когато СССР изведе в орбита първия "спутник". През 1961 Юри Гагарин стана първият човек в космоса. След месец президентът Джон Кенеди възвести пред нацията "новото велико американско начинание - до 10 години човек да стъпи на Луната и да се върне."

Състезанието за Космоса продължава...
https://www.bnt.bg/bg/a/kosmicheska-nadprevara#episodes%20

1 епизод "Надпреварата за ракетите" • Векове наред хората смятали за невъзможно да напуснат Земята, докато не се родили двама учени с една и съща страст - да полетят в Космоса. Спасен от концлагер, Сергей Корольов се заема да поведе СССР в космическата надпревара. Негов конкурент е романтичният Вернер фон Браун - рожба на нацистката наука, чийто екип работи в САЩ.

Епизод 2 "Надпреварата за спътник" • В края на Втората световна война Съветският съюз и Америка се впускат в гонитба за ракетните тайни на Германия. Вернер фон Браун е гениален конструктор, изпреварил своето време. Когато се предава на американците, той го прави с надеждата, те да осъществят мечтата му за космически полет. Сергей Корольов е осъден и е в лагер за престъпления, които не е извършил. Пуснат на свобода, той става "архитект" на съветската ракетно-космическа програма, името му е свързано с рекордни ракетни проекти , а самото му съществуване се превръща в тайна.

Епизод 3 "Надпревара за оцеляване" • Сергей Корольов и Вернер фон Браун отново се състезават. След изстрелването на сателит Корольов работи по изпращането на човек в Космоса. Той подбира кандидати. Политбюро решава това да бъде Юрий Гагарин. Той осъществява полета си на 12 април 1961 година. НАСА и Фон Браун претърпяват няколко неуспеха, но накрая и американците имат астронавт.

Епизод 4 "​Надпревара за Луната​" • Надпреварата между Корольов и Вернер фон Браун продължава. Сергей обаче има трудности със съветското ръководство за финансирането на полет до Луната. Той получава сърдечна криза и въпреки операцията умира. Корольов е погребан с почести и светът узнава най-сетне на кого се дължат успехите в космическата област на СССР. Вернер също узнава името на съперника си. Фон Браун продължава работа по проекта "Аполо" и най-сетне двама астронавти стъпват на Луната през 1969 година. Впоследствие Фон Браун напуска НАСА заради липсата на значими проекти. Ракетата Р-7 и корабът "Союз" на Корольов се използват и днес…

Pegas:
Сегашната физика казва:"Да не излизат ракети в космоса"щот няма как да се достигне,освен да се затаява някаква по ефективна физика ,и да ни лъжат...хмм,възможно ли е-да ни правят на балъци,някой вещ да СЕ изкаже,моля!!?

juliang:

VITAN:

--- Цитат на: Pegas в Април 01, 2020, 08:03:25 pm ---"Да не излизат ракети в космоса"щот няма как да се достигне,освен да се затаява някаква по ефективна физика ,и да ни лъжат...хмм,възможно ли е-да ни правят на балъци,някой вещ да СЕ изкаже,моля!!?
--- Край на цитат ---
Има ве, но е все още за военни цели.
Буревестник му се вика.
Иначе, ако има излишни паре: до Уран-Нептун за 12 дена...

Буревестник (крылатая ракета)
https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D1%83%D1%80%D0%B5%D0%B2%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%BD%D0%B8%D0%BA_(%D0%BA%D1%80%D1%8B%D0%BB%D0%B0%D1%82%D0%B0%D1%8F_%D1%80%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D1%82%D0%B0)

Ядерная силовая установка

3 марта 2018 года агентство ТАСС со ссылкой на военно-дипломатический источник сообщило о завершении испытаний малогабаритной ядерной энергетической установки, которая может использоваться при производстве крылатых ракет и подводных аппаратов[12].

Джефф Терри, профессор физики Технологического института Иллинойса, используя аналогии с крылатой ракетой «Томагавк», оценил полезную (нетепловую) мощность двигателя «Буревестника» приблизительно в 766 кВт. Из этого он делает вывод, что это вполне вписывается в потенциальный диапазон мощностей компактного ядерного реактора современного поколения[13].

Радико:
Витане дали си задаваш въпроса:
 Защо "Буревестник" е крилата ракета а не "конвекционална" демек балистична. Отговора е много прост:
Защото за да работи този тип ядрен двигател му е нужно колкото се може по гъста атмосфера. А във космоса нанай си атмосфера. Няма как да се ползва там.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия