Автор Тема: Стирлинг с фреон  (Прочетена 4031 пъти)

Неактивен scarface

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 51
Стирлинг с фреон
« -: Март 29, 2020, 07:51:37 pm »
Здравейте! Сетих се днеска за "мотора" на Никола Цеков. Човека ползва фреон и четирипътни вентили за неговия мотор. Дали е възможно да се направи подобно нещо но без вентилите и да си е като нормалния стърлинг мотор?

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Стирлинг с фреон
« Отговор #1 -: Март 29, 2020, 08:12:38 pm »
Коя е причината която би ни накарала да изберем фреон пред толкова много други газове. Със какво демек фреона е по добър от въздуха за един Стърлинг мотор?

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Стирлинг с фреон
« Отговор #2 -: Март 29, 2020, 08:28:40 pm »
За стирлинг ако не се правят някакви изпълнения с фазови преходи най удачен е водорода - за сериозни машини се прилага водород и двигателите са при повишено налягане - над 20атм.

Отделно е че водорода е големо копеленце и ебава мамата на на металите ма това е друга тема .....

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Стирлинг с фреон
« Отговор #3 -: Март 29, 2020, 08:57:27 pm »
За стирлинг ако не се правят някакви изпълнения с фазови преходи най удачен е водорода - за сериозни машини се прилага водород и двигателите са при повишено налягане - над 20атм.

Отделно е че водорода е големо копеленце и ебава мамата на на металите ма това е друга тема .....
Точно това е, че при Стърлинга няма фазови преходи. Той работи точно по цикъла на Карно не по Ренкин.

Неактивен scarface

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 51
Re: Стирлинг с фреон
« Отговор #4 -: Март 29, 2020, 09:04:05 pm »
Ами идеята ми дойде понеже съм останал с впечатлението че фреоните имат по голямо разширение спрямо въздуха. Мисля че ако нагрееш затворена бутилка с въздух и друга с фреон на 0 и на 20 градуса, налягането което ще се получи в тях ще е различно. Или се бъркам? Сетих се за хискотемпературния двигател на тоя инженер от Видин и от там...

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Стирлинг с фреон
« Отговор #5 -: Март 29, 2020, 10:10:05 pm »
Тоя показател доколкото знам се определя от плътността и тройната точка - различно налягане ще образуват вода и фреон - но фреона ш е с по-малко налягане при аналогични обемни количества.

По понятно обяснено ще е нещо от сорта че в еднакъв обем ако затворим вода и фреон и ги накараме да парообразуват но при еднакви градуси парата ш образува по-голямо налягане защото енергоемкостта на водата е по-голяма от тази на фреона - също така и плътността следователно и масата. (но зависи и от фреона)