Автор Тема: Какво ни трябва за да сме независими от монополите?  (Прочетена 39115 пъти)

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Защото много се загрижихте за интернета, та да попитам доставчика на интернет минава ли за монополист?

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 488
  • Невежеството ражда химери...
Ако в селото си изградите LAN и някой да ви дава от града през VPN гювеч - не :)

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Защото много се загрижихте за интернета, та да попитам доставчика на интернет минава ли за монополист?
Слава богу България е една от малкото страни в света където интернета не е монопплизиран от два три големи доставчика. Това разбира се е временно явление. И тук малко по малко това ще се случи. Рано или късно. Дано да е по късно.

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
В такъв случай дори и да се отървете от монополистите, няма как да се отървете от зависимостта от други хора. Човек винага се е справял по-добре в общност от колкото като единак, а в една общност няма как да си независим. Оцеляването по единично не е опция, защото група от хора винаги са по силни във всяко едно начинание от сам човек или от едно семейство. Погледнете какво става с големи престъпни кланове с течение на времето и ще видите, че всеки опит за независимост от обществото в, което живеете е обречен, а монополите са част от това общество те не са нещо отвън внесени. Ето вече пазара на електроенергия е свободен възползвайте се от него, и един монопол по-малко, но с това сметките за енергия няма да намалеят, защото си оставаш зависим от общността в, която живееш. Развитието на човека води не към независимост а към строго раздление и специализиране на труда, така че всеки със своите способностти да даде каквото може към взаимосвързаността в едно общество и в целият свят като цяло и да получи спрямо даденото от него. Ако се чустваш ограбен, смени си специализацията та да станеш част от ограбващите, а не ограбен. Ако си чустваш поробен, грабни пушката и започвай своята борба, успех със самоизолация не се постига.

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 488
  • Невежеството ражда химери...
Ако си чустваш поробен, грабни пушката и започвай своята борба, успех със самоизолация не се постига.
И ще бъдеш обявен за терорист. Системата се е погрижила за "правилните" понятия.
А и да избиваш братята си по кръв като цяло не е решение.

Неактивен geordgeo

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 63
Мдааа... Мислил съм да сменям жената (от време на време ме спохождат такива "еретични" мисли), ама пък трябва да хвана нова, пък вече не съм първа младост, а имам и дете от моята си сегашна, та и за него ми е. А тя все още се дърпа за селото заради детето, заради медицинската помощ и т.н. благинки на по-големите  населени места. Иначе за сам човек там се оправям добре, когато съм там, интернета, който ползвам е мобилния от телефона (теленор, също монопол), имаше едно време опция за кабелен от БТК - няма такъв та*ак - за 27 лева на месец трудно можех да заредя една страница на "мазето" и да напиша нещо, отбих ги възможно най-бързо... И хайде да кажем, че нета (все още) не ми е жизнено важен, може и без него, ама за всичко останало, с което си свикнал в града си го търсиш, макар и по-помалко. И понеже съм от малък град и съм живял вибаги като аскет, за мен няма проблеми почти никакви да живея скромно, ама останалите около мен не са такива. Е, с времето всичко се променя, узрява се в мисленето и някои неща си идват на мястото, но поне засега все още не съм се изселил от града, това предстои за в бъдеще, живот и здраве да е само... ;)

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Georgeo
Въобще няма смисъл да се местиш от града на село просто е необходимо човек да има някакъв такъв резервен вариант за извънредни ситуации.
Димитре  напълно споделям мнението ти обаче тогава когато нещата вървят гладко и безоблачно. Ако в такъв момент някой човек се дели насаме и всичко останало което си описал, това си е диагноза. Нарича се "социопат"  не така стоят нещата със извънредните ситуации. Ето презапасяването с лекарства е признак на хопохондрия, но във всеки автомобил е задължително да има аптечка нали така. Значи ли това, че щом си шофьор си и хопохондрик?

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Ако се чустваш ограбен, смени си специализацията та да станеш част от ограбващите, а не ограбен.
Тук ще си позволя рязко да не се съглася с вас. Това не е решение на проблема а прехвърлянето му на чужд гръб. Чувството за "ограбване" идва от усещането за неравноправие във икономическите отношения и "ставане част от ограбващите", или поне разсъждавайки като тях, не е решение за подобряване на живота на хората и средата в която човек съществува (оставям моралния проблем с това решение). Помислете какво ще стане когато повечето хора станат "ограбващи". Нали останалите хора които произвеждат и стоки и услуги, със време, ще спрат да го правят понеже чувството за ограбенност при тях ще нарасне, и в един момент ще се се изолират вместо да бъдат изсмуквани така от системата.

Ако си чустваш поробен, грабни пушката и започвай своята борба, успех със самоизолация не се постига.
Въпреки че това става по света, и има доста примери за това от историята, и това не е решение ( въпреки че в определени крайности съм съгласен, но тава води до голям хаос, а не до организирано морфиране на системата ). Има много по-интелигентни начини за борба, с несправедливостта ( идеята на този форум е един  от тях). Изолацията, или задоволяване на собствените си нужди, също е такъв начин, когато много хора го направят, тоест, основно могат сами да си обслужват нуждите (както когато си произвеждаш или си правиш сам  много неща), "ограбниците" остават без лесен начин за извличане средства от системата. Най-лесния начин за ограбване, колкото и странно да звучи, е да се заделят част от паричните потоци които се движат в икономиката понеже те не се виждат лесно, а и тези които ограбват имат лесен достъп до тях. Няма ли движение на парични потоци, или това движение се ограничи неимоверно, идеята за ограбване става много по-трудна (въпреки че трябва да се отбележи не невъзможна).

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Тук ще си позволя рязко да не се съглася с вас. Това не е решение на проблема а прехвърлянето му на чужд гръб. Чувството за "ограбване" идва от усещането за неравноправие във икономическите отношения и "ставане част от ограбващите", или поне разсъждавайки като тях, не е решение за подобряване на живота на хората и средата в която човек съществува (оставям моралния проблем с това решение). Помислете какво ще стане когато повечето хора станат "ограбващи". Нали останалите хора които произвеждат и стоки и услуги, със време, ще спрат да го правят понеже чувството за ограбенност при тях ще нарасне, и в един момент ще се се изолират вместо да бъдат изсмуквани така от системата.
Виж какво стана с твоята втора родина, прочети пак това което си написал и се огледай в огледалото.

Неактивен tranteev

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 65
малко материал за размисъл за умниците....

Неактивен svetlio760

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 369
  • Пол: Мъж
  • винаги има начин
  • Скайп: svetlio760
Re: Какво ни трябва за да сме независими от монополите?
« Отговор #70 -: Ноември 20, 2020, 05:22:53 pm »
Тоя въпрос, ако трябва да дам директен отговор е, два декара двор, мотика, лопата и ентусиазъм. Предните се набавят, последното го няма. Нито електричеството е проблем, нито водата, а пустеещи села, дал Господ.