Автор Тема: Какво ни трябва за да сме независими от монополите?  (Прочетена 39073 пъти)

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Van
Хайде да сравняваме, по цена, по мощност по удобство на експлоатация сега е по модерно, по потренителско изживяване:
https://m.olx.bg/ad/new-chetiritaktov-agregat-nov-generator-za-tok-honda-3-5-kilovata-CID1012-ID7abqn.html#position=1&page=1 

Неактивен бай Теню

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 473
  • Чем больше узнаю людей, тем больше нравятся собаки
А 1200 кила камъни или вода или пръс и пясък колко струват и да въртят постоанно?

Неактивен svetlio760

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 369
  • Пол: Мъж
  • винаги има начин
  • Скайп: svetlio760
Отговарям директно на въпроса на публикацията! Трябват ни жени! Жени да раждат деца. СЕ все ще намерим отнякъде! ;D Освен жени ни е нужно място за живеене- кър голям, имаме в изобилие. Изоставени села- дал Господ(Е може би не Господ, а глупостта на повечето хора) Така или иначе са факт. Аз имам две такива села! Кой е с мен?

Неактивен geordgeo

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 63
То за села и аз имам две, ама жена ми е градско чедо и засега, най-вече заради децата предпочита да е в града. Иначе за такъв живот си трябва съмишленик, демек - тая жена да си я намерил вече и да е на твоя акъл.

А по темата да добава - ползвам 600 вата соларини панели да ми греят водата, без специални стойки, без контролери (аз съм си направил една електроника да следи положението) - изкарвам между 30 и 90 кВ/ч на месец, засега толкова ми е СЕ...

Неактивен ppipilica

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 414
  • говори на жаргон и пише на "старобългарски"
Като ви чета и ми е много весело, бе вие живяли ли сте на село, че и жени деца ще раждат там. Да спор няма едно време така е било и на много места още е така, живеят хора по махалии в планината, ма никак не ви виждам вас градските чада на село. Ми то не е само ток и топла вода, много неща са за които дори не сте и помислили даже, ма айде да помечтаете малко за живота на село.
И Радико тоя генератор дето си го дал е толкова фалшив че няма на къде повече, имам го същия и за това ти го казвам от опит. Да намотките на ротора и статора имат вид на медни, колкоо мед има е друг въпрос, колектора е едни жълти ламаринки, нямащи нищо общо с истински меден колектор, хванати с по три ушички към пластмасата.
Като въртиш бавно вала и се чува как се изсъсква компресията през клапаните, кобилиците на клапаните са сгънати от тенеке за консерви, клапаните едни нежни направо часовникарска изработка, абе целия двигател е пълно менте, тва че има 2-3мм аксиален луфт на коляновия вал на нов мотор е последно нещо което трябва да те притеснява.  Да взех го въпреки че знам че е менте, и ме е страх да разчитам на него повече от два часа работа, слава Богу до тука е работил общо към десетина часа и няма издънка. Паленето и истинско приключение и за това съм го преправил моя с електро стартер от АТВ.
За слънчеви батерии, разни перки и акумулатори и дума няма да отварям, за отопление зимата също. Колко от вас са произвели достатъчно зеленчук че и да продават, мога да ви пусна снимки от оранжера да видите в момента колко са големи доматите, ми ако си на село на слънчевите батерии как се топли оранжер щото за продаване не става с 10 корена в стаята на прозореца.
Айде стига ви толкова песимизъм.
Приемам критика ако с нещо не съм прав.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
ppipilica
Благодаря за споделената информация относно генератора. Подозирах, че е нещо такова за тия пари. Ако човек се разтърси обаче може да се намери нелош генератор втора употреба на добри пари. Аз този го дадох само за пример.
Ако ще купувам ще е дизелов не бензинов.
Van
Това със биогаза има смисъл само ако преди това си си монтирал агрегат. Иначе готвене на котлон или фурна с биогаз!!! Пази боже.

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Радико, що ти е дизел, най доброто за сега са инверторните генератори. Те се управляват с електроника и двигателя работи според товара който си задал, на изхода имаш инвертор който ти държи честотата и напрежението и управлява двигателя.

Активен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Радико, що ти е дизел, най доброто за сега са инверторните генератори. Те се управляват с електроника и двигателя работи според товара който си задал, на изхода имаш инвертор който ти държи честотата и напрежението и управлява двигателя.
Не мислите ли че темата е с идея да сме "независими", като тук (предполагам) не става въпрос за 1-2 месеца докато премине пукотевицата, и после пак да се върнем по начина по който икономката се развиваше преди.  Така колкото една система е по-простичка и можем сами да си я поправяме, толкова сме по-независими от някой друг, а дали зависимостта е от монополи, олигополи, правителства и или други хора това е съвсем различно.  Електрониката е най-лошото нещо да имаш в една система когато търсиш от нея надеждност. Така, даже рефлективността на една динамична система, тоест функцията и да дърпа повече енергия, от източника, и да я превръща във въртящ момент, при повече натоварване върху вала, може да се конструира на физични принципи без каквато и да е електроника.

На малко по друга тематика но точно по темата, ето интересни начини да се готви с по-малко разхишения на BTU-та (а по-малко разхищения предполага по-малка консумация и дава възможност за, но непременно предполага, по-висока независимост): https://www.lowtechmagazine.com/2014/07/cooking-pot-insulation-key-to-sustainable-cooking.html (самия портал има някой доста интерсни публикации, както самото име предполага).

Неактивен Pegas

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 136
  • Пол: Мъж
  • Всичко е една голяма лъжа!!!
На село ще трябва и храна-зеленчуци,плодове,ядки ..
Има с-ми като Аеропоника и хидропоника които намалят вегетативния период и дават по бързо продукция!


Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Радико, що ти е дизел, най доброто за сега са инверторните генератори. Те се управляват с електроника и двигателя работи според товара който си задал, на изхода имаш инвертор който ти държи честотата и напрежението и управлява двигателя.
Заради горивото ми е. На дизела  много лесно може да му се подадат най различни горива и той пак да работи ефективно дори и бензин. Имаш газ ползваш газ, имаш биогаз ползваш го, имаш пиролизен газ ползваш него. Правиш си олио от нещо работи и с него. Е те за това искам да е дизел.

Неактивен svetlio760

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 369
  • Пол: Мъж
  • винаги има начин
  • Скайп: svetlio760
Бензин- метан е най- добре! Добива на метан е лесен, а и по принцип е евтин. Другото е въглищен прах от складовете за продаване на въглища. Ще са доволни, че чистиш след тях! Само че ти трябва система за горенето му! За другото: Жените са нещо глезено и капризно. Повечето мъже са същото нещо. От там проблема с намирането на съмишленици. Работа на село и покрай това и живот! Преди е било доста по- трудно! 17-18 век- предеш, тъчеш, доиш, пасеш, копаеш, строиш, ореш..... Накрая отиваш при турчина да правиш същото за него! Сега не мисля, че ще е толкова трудно!!! И накрая ток: Впрягаш магарту и го караш да се върти в кръг, теглейки хоризонтално хванат за генератор кол! Като се препоти- спираш, а тока угасва, но телефона и акумулатора за дВечера са зарДени и моем да цъкнем крушката! ;D И не само!

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Електрониката е най-лошото нещо да имаш в една система когато търсиш от нея надеждност. Така, даже рефлективността на една динамична система, тоест функцията и да дърпа повече енергия, от източника, и да я превръща във въртящ момент, при повече натоварване върху вала, може да се конструира на физични принципи без каквато и да е електроника.
epwpixieq-1, пак се изказваш неподготвен, би трябвало да се досетиш че при генераторите има един фактор честота и той зависи от броя полюси на електрическия генератор. То на всички генератори от този тип двигателя е направен с центробежен регулатор като в зависимост от ел. генератора работят на 3600, 3000 и 1500об/мин. Не съществува начин при който посредством механична система хем да поддържаш честотата хем генератора да е по икономичен и да харчи по малко.

Неактивен ppipilica

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 414
  • говори на жаргон и пише на "старобългарски"
Радико, що ти е дизел, най доброто за сега са инверторните генератори. Те се управляват с електроника и двигателя работи според товара който си задал, на изхода имаш инвертор който ти държи честотата и напрежението и управлява двигателя.
Ми тоя инверторен генератор все нещо го върти, нъл тъй, та Радико иска да е на нафтица хем по-евтино гориво хем по-икономично. Та тия генератори са малък бензинов мотор и някъв нисковолтов генератор и доста електроника след него, не знам що толкова са на мода като изобщо не са практични. Ти виждал ли си инверторен над 2kW монофазен, няма щото идва леко скъпа електрониката вече. Хубав дизел 3-5kW е над 2000лв.
Ся не знам тая тема за какво точно е и каккъв е смисъла на въпроса, да не е нещо като подготовка за апокалипсиса дето мое да се случии покрай тоя вирус, ако е за това трябва друга тема " Подготовка за апокалипсис " примерно, и си мисля че новата тема ще е интересна.
Колегата писал за аеропоника и хидропоника щото прочел някъде нещо, ама я да попрочете още малко по въпроса и да види тия технологии дали са приложими в домашни условия. Те тия растения освен вода и хранителна среда искат и светлина и топлина за да се развиват и да родят плод, не е баш бодни пръчка пий вино.

Активен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Не съществува начин при който посредством механична система хем да поддържаш честотата хем генератора да е по икономичен и да харчи по малко.
Съществува даже съм го разисквал в други теми, и това не е механична система а флуидна такава. От друга страна обаче съм съгласен с твърдението ви:
всички генератори от този тип двигателя е направен с центробежен регулатор
Въпроса е че вие си представяте само "генератор от този тип", и то по начин по който се правят, докато моето изказване (върнете се и го прочетете точно) е за физическия принцип на един първичен двигателен механизъм ( "prime mover" ), а не точно за принципа на действие на тези генератори. Може би е моя грешката (въпреки че изказването ми определено беше генерално, а не конкретизирано върху определения модел), понеже трябваше да спомена че (първо-)двигателния механизъм, който имам в предвид, се базира на центробежен флуид а не на (този) ДВГ тип който вие си представяте.

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
epwpixieq-1, проблема е че ние нищо не си представяме а коментираме конкретно и точно определен вид генератори, човека който си представя нещо си ти. И изобщо дори не става ясно какво си представяш, ама със сигурност няма много общо с това което коментирахме.