Автор Тема: Какво ни трябва за да сме независими от монополите?  (Прочетена 39083 пъти)

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
Никой не иска нищо да ти ЧОПВА, тук хората се надяват на споделяне,
а ти ако продаваш нещо му обяви цена, за да си решиш проблемите, а не да дефинираш проблемите на "останалите".
tobo1 толкова много неща съм споделил, но досега никой не се е захванал да ги репликира а камо ли да ги продължи. Но това което исках да ви кажа че споделянето е двустранен процес всичко останало си е ЧОПВАНЕ. Та в тази връзка би ли посочил какво лично ти си споделил. И прескочи ако обичаш локумите и философските излияния.

Неактивен tobo1

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 585
tobo1 толкова много неща съм споделил, но досега никой не се е захванал да ги репликира а камо ли да ги продължи. Но това което исках да ви кажа че споделянето е двустранен процес всичко останало си е ЧОПВАНЕ. Та в тази връзка би ли посочил какво лично ти си споделил. И прескочи ако обичаш локумите и философските излияния.
Аз не съм споделил нищо, защото нямам какво.
Споделянето не е двустранен процес, затова за теб винаги ще е ЧОПВАНЕ.
Ето ти дефиницията:

Речник на българския език
Цитат
сподѐлям — преходен глагол от несвършен вид (тип 187ti) редактиране   
Значение
споделяш, несв. и споделя, св.
1. Какво. Разкривам свои съкровени мисли, чувства пред друг, за да получа съчувствие, съвет. Споделям тайните си с майка си. Споделям всичко със сестра си.
2. Мисля или чувствам еднакво. Споделяме едни и същи грижи. Споделяме революционни възгледи.
3. Какво. Деля, използвам общо с друг. Споделям трапезата и. Споделя леглото му.
4. Какво. Правя достояние, предавам опит. Споделям опит.
5. Разг. Казвам, разказвам.

И отново.Кажи какво предлагаш и на каква цена
« Последна редакция: Март 25, 2020, 07:29:01 pm от tobo1 »

Неактивен scarface

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 51
Човека с Чопването още не е хванал идеята на форумите.
Да доизясня. Тъй като всички тука се ровят в алтернативните технологии и им е ясно, че правителствата крият много от нещата за да могат да контролират хората. На всеки му е ясно до какво ще доведе, ако всеки си има неизчерпаем източник на енергия, било то и генератор до 5кв. Та предвид скорошните събития, очаквам първо много голям глад и тъй като градовете няма да могат да посрещат нуждите на хората съм решил да живея на село. Тъй като живота на село не генерира кой знае какви приходи, това значи, че е добре да се помисли за начини да си набава човек сам ток и вода. Храната е ясна. Сега говорим за тока и водата. Въпроса е ако имате река до вас, как бихте я използвали - някаква турбина за ток, хидрофор, имаше една система с маркучи в спирала въртяни от перка и т.н. За тока освен соларни панели, какво бихте ползвали? Представете си че за момента нямате от къде да вземете газ и бензин. Има ли някаква вятърна турбина която да е подходяща за по нисък монтаж. Как бихте съхранили енергията от нея. Това е което ме интересува(искам да чопна)

Неактивен geordgeo

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 63
В сегашната обстановка най-добре ще се окажат ония американци, които съм гледал по дискавъри и нешънъл джиографик - купуват място в гората, изолират се яко, правят консерви, въоръжават се, монтират генератори, солари, кладенци, обучават семействата си на самоотбрана по всички възможни начини и чакат апокалипсиса. А той (апокалипсиса) може да дойде под всякаква форма, както се вижда и в момента... Та нещо подобно може да се пробва и у нас, но е свързано с много средства, много време за подготовка и в крайна сметка пак ще си зависим в голяма степен от сегашната система, поне дотогава, докато успееш да "подкараш" собствената си система за самозадоволяване. А, да не забравяме, че почти винаги едно такова решение е свързано с тотална социална изолация, а на ная всеки е съгласен, въоръжаването в Бг също е почти неприложимо или поне ще бъде незаконно.

Та, да обобщим: солари, генератори, вода, храна, място и... желаещи да го направят...

Неактивен ndm

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 712
  • и има и ш извади ако трее - че даже ш и работи
Не върви нещо търговията даже и в меката на СЕ-ту. Ма тя тенденцията на световните борси май е такава. Или защото СЕ знае манталитета на баровците с пари дето искат да купуват директно от производителя, едни разправии, ма стоката ти е боклук, я дай да видя как е направена….аз си плащам…..

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
tobo1, казах ти "без философски излияния" а какво получавам... Народа на времето го е казал: "който не работи не трябва да яде:, перефразирано: "ако не се потрудиш - няма да получиш". Ако и сега не можеш да го разбереш не е по моя вина...
scarface, същото казвам и на тебе. И добавям: имам апартамент в града но въпреки това живея на село. Не се оплаквам от нищо, повече ми харесва и имам по голяма възможност за работа. Вместо да си чешете езиците ОТНОВО, първо купете си къща и тогава всички възможности за преустройство сами ще дойдат.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
някаква турбина за ток
няма турбина за ток  :), има турбина за трансформиране на един вид енергия, обикновенно на движещ се флуид, във друг, или въртеливо движение на вала на турбината, която ще ви върти генераторче.

На вас ви трябва обаче мини турбина, която вие (предполагаемо с малко познания и умения) можете да си направите (та даже и да е в груба форма). а на мегаватови каквито се правят и обикновено. Тоест турбина която може да ви дава до 5 KW ( напълно достатъчно ) и, най-важното, от топлинен източник на енергия (понеже в сравнение с другите е най-посояннен и високо енергиино концентриан) който вие контролирате (или купувате локално, като например дървен материал или въглища) а не купувате от където и да било от света. За ядрен източник на не говоря, понеже е смешно да се мисли за това сред потенциалния стандартен потребител на такива системи, и явно това не е по вкуса на всеки.  Така ще сте в някаква степен независим, до колкото имате познания да си потъркате системата разбира се ( и туи отново опираме до познания и умения), в противен случай използвате стандартни генератори, които си купувате (отест чакате някой да ги произведе) и в допълнение купувате и горивото за тях ( и изобщо не гооврим за тяхната ефективност ) и сте "чуствате" независим докато можете да си позволите да го купувате.

Колегите във форума знаят много добре моето мнение по този въпрос (даже имам отворени теми точно за това) и затова няма да го разисквам тук.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
epwpixieq-1 не ти ли е хрумвало, че горивото за един такъв генератор можеш да си го произведеш сам.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Van А като спре вятъра какво прайме.
Зима студ мъгла тъмно въздуха не помръдва. О кво става единия умира от студ а другия бастър копче и пей сърце.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
epwpixieq-1 не ти ли е хрумвало, че горивото за един такъв генератор можеш да си го произведеш сам.
Всъщност ми е хрумвало, та даже и знаем че сме коментирали много по такива теми на страниците на форума. Но вместо да хвърляте коментар ей така, да се каже нещо неуточнено, направете един логично изграден коментар, който да покаже стъпките за самостоятелното произвеждане на това гориво със съответните разходи на енергия ( понеже тук това е най-важното ), и изразходването на единица от това (самостоятелно направено) гориво  за поддържане на 1 KW, на изхода на такъв (закупен) генератор.  Така най-малкото, не само ще изразите нещо което ще бъде полезно, но и най-вероятно може би ще помогнете група участници във форума да разберат какво представлява идеята сами да си правят гориво и, което може би е по-важното, каква е енергийната ефективност на този процес.

Неактивен бай Теню

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 473
  • Чем больше узнаю людей, тем больше нравятся собаки
Всъщност ми е хрумвало, та даже и знаем че сме коментирали много по такива теми на страниците на форума. Но вместо да хвърляте коментар ей така, да се каже нещо неуточнено, направете един логично изграден коментар, който да покаже стъпките за самостоятелното произвеждане на това гориво със съответните разходи на енергия ( понеже тук това е най-важното ), и изразходването на единица от това (самостоятелно направено) гориво  за поддържане на 1 KW, на изхода на такъв (закупен) генератор.  Така най-малкото, не само ще изразите нещо което ще бъде полезно, но и най-вероятно може би ще помогнете група участници във форума да разберат какво представлява идеята сами да си правят гориво и, което може би е по-важното, каква е енергийната ефективност на този процес.
  А на всички ВАС не ви ли е хрумвало, че може и без горива. Това ли е най умното което измислихте? Според мен има поне 2ва источника на Енергия, напълно безплатна и чиста като момина сълза. Сетете се, нали сте по по най

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
epwpixieq-1
Ако започнеме да правиме детайлни анализи "които вече са правени"  на всички е ясно на почти всички, че въобще няма да бъде икономически изгодно едно такова начинание хеле пък сега когато цената на горивата падна. Настоящата карантина обаче трябва да ни накара да се замислим. Трябва да имаме малко повече вяра във бъдещето, във постапокалиптичното бъдеще. А при тази гледна точка от решаващо значение е не цената а достъпността. Ако след година две сценарият се повтори в по тежък вариант. Ако тока е ма режим или въобще го няма горивата по бензиностанции няма каква ще бъде икономическата обосновка в този момент.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Отново ще попитам - за какво ви е електриество, като няма да има нито телевизионни излъчвания, нито интернет? Да си светите? А крушки - колко ще си купите за да ви стигнат за 10 години? И чий ще го д*рвите след залез слънце, като няма да го има форума в който да пишете? Ще си изработвате разни нещица вероятно... А суровина за изработването откъде? Електрониката отпада, щот магазини за компоненти няма да има. Ще събирате части от стари уреди вероятно. И какво ще си сглобите? Какви ще са ви нуждите?
Абсолтно безмислено е да се чудите дали ще имате ток за да си ремонтирате телевизора или компютъра. Колко време ще ви върши работа автомобила ви без масла и горива, за да се грижите дали няма да има проблем в климатроника или мигачите ... Или че климатика или хладилника в къщата ви е спрял - ми ще спре, като няма фреон, а и вие нямате нито фреон, нито апаратурата ( а вероятно и знанията) за да го заредите.

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 487
  • Невежеството ражда химери...
Ще им трябва ток.
Да гуглят из нета неща,
кои баба и дядо са правили,
а ние не ги знаем, що сме играли на фунийки  8)
Някой е трябвало да помага, ма кой?

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Юлияне въпроса ти е чисто риторичен да ти кажа.
От височината на апартамента ти, да нещата изглеждат така. Но за хората живеещи в къщи по селата. Долу в ниското нещата изглеждат по различни. Тук от самото начало не става дума за апокалипсис със ефекта на световен потоп. Става дума за евентуална сериозна криза. Това би трябвало да става ясно от заглавието на темата разглежда се ситуация при която "Световните монополисти" продължават да функционират.
Да ти кажа имал съм възможност да наблюдавам подобна ситуация точно два пъти на две различни места. Едното беше тук в България преди около 30+35 години. Единственото което можеха да направят тогава Българите беше да измислят вицове за това че Нългария била най голямата цветомузика. Вторият път наблюдавах такава ситуация през 2014 година във Ливан. Тази държава притежава всичко на всичко един ТЕЦ и една мизерна каскада от два ВЕЦа с напор от по 50 метра. Във Ливан от години са на режим на тока. Във всяка къща обаче има агрегат за ток и им дреме има ли няма ли ток.