Възобновяеми енергоизточници, нагревателни и хладилни системи > Други нагревателни устройства

Каква е енергията съдъжаща се в 1 литър вода при 95 С

<< < (3/3)

juliang:

--- Цитат на: epwpixieq-1 в Март 02, 2020, 08:30:59 am ---От друга страна погледнато, много енергия се съдържа в това което ние наричаме топлина особено при топла вода и неколкократно повече при пара.

--- Край на цитат ---
Парата противно на всеобщото схващане не е добър топлоносител. Прекалено "рядка" е. Един килограм пара при нормално налягане заема над 1.5 кубически метра - съпостави го с 0.001 кубически метра в течно състояние... А енергията се носи от теглото, не от обема.
За температури до 300 градуса често се ползва това:


В сряда отивам да правя профилактика на една поточна линия, ползваща точно такова масло за пренасяне на топлина от около 250 градуса от котела до машините.

epwpixieq-1:

--- Цитат на: dmitarp в Март 02, 2020, 10:04:26 am ---Топлината, която се съдържа във водата е доста по-безполезна, от колкото същата по количество потенциална енергия на гравитационното поле.
Максимум не повече от 25% от тази топлина може да превърнеш в механична работа, докато потенциалната енергия на гравитационното поле се превръща 100% в механична работа,

--- Край на цитат ---
Ще направя корекция на коментара ви. Не топлината а, релативното хаотично движение вибриране на водните молекули е енергията която всъщност ние наименование топлинна. Точно поради хаотичността на движението, тоест нямаме еднопосочен векторен градиент, извличането е трудно, но това не значи че е безполезна. При положение че се създаде векторен градиент който организирано да "дърпа" масата на молекулите в една посока (точно като гравитационния), то релативните движения биха имали тенденция за усилване във тази векторна посока, и намаляване в нейната противоположност.

Да оставим процентите, поне за сега, колко и какъв процент се превръща в механична енергия. Както се вижда  топлината е механична енергия но съществено тя е неорганизираната такава, докато гравитационния потенциал е организиран, тоест всички молекули "тежат" в посока на един векторен потенциал и е ясно че извличане на енергия във втория случай ще е сравнително по-лесно.

В допълнение не бих казал че тази (латентна) топлинна енергия  е "безполезна" особено когато преди месец показах видео на група колеги които извличат точно тази "безполезна" енергия  въртят с нея  турбина (точно по идеи и конструкции на Тесла), конструирана по точно определен начин за извличане на тази латентна топлинна енергия. Сега какъв процент е това преобразуване е друг въпрос, но явно "безполезност" не е правилната дума особено когато става въпрос за извличане на MJ енергия по един не толкова труден начин.

dmitarp:
Без да се заяждам, но не съм казал безполезна, а по-безполезна, което трябва да се тълкува, че ако имам избор бих избрал гравитационният потенциал пред топлината във водата. Само ми е много интересно как би насочил огромен брой частици във флуид да се движат едновременно в една посока, това ще бъде и много полезно за всеки който се захванал със задачите, които си поставя този форум.

epwpixieq-1:

--- Цитат на: dmitarp в Март 02, 2020, 08:40:19 pm ---Само ми е много интересно как би насочил огромен брой частици във флуид да се движат едновременно в една посока

--- Край на цитат ---
Не знам за друг начин освен чрез създаване на потенциал. Например центробежната сила е такъв потенциал който влияе върху масата на частиците (подобно на гравитационния). Електрическия и магнитния са други два такива потенциала само тяхното въздействие е върху електрическите и съответно магнитните диполи.

Навигация

[0] Списък на темите

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия