Алтернативни енергоизточници > MEG, INKOMP, комутатори на магнитни потоци, магнитни усилватели

Охлаждане на горещ метал с магнит

<< < (4/9) > >>

montanar:
Малко се престара с сметките (абе доста) :)
Но дори и 0.3 нето да е крайния резултат (но не е) пак е много повече от тия 0.05 бруто при Зеебек - щото разходите които спомена с пълна сила си важат и при него.

Радико:
Van
Искаш ли да направим една обратна проверка на твърдението ти.
Тец Марица изток 2  има мощност от 1620 мегавата. Ако КПД е толкова колкото казваш каква е входящата мощност необходима за тия мегавати.
За справки:
https://www.marica-iztok.com/page/vaglishta-10-1.html 

dmitarp:
Van  тук и аз съм на това мнение, с малко корекция, все пак зависи на какво напрежение си вързал двигателя, едно е да е на 240 волта друго е ако е на 400 и трето на 10 киловолта, така че нека приемем, че общото к.п.д е в рамките на 5 до 10 процента, като 10 наистина е доста оптимистична стойност. Само да вметна, за серо очистването централата харчи едни 5% от произведеното, ако не и горница, ако пък включим ексергийния анализ положението съсвсем ще бъде отчайващо.

montanar:

--- Цитат --- Совмещение функций генерации тепла и электроэнергии (когенерация) выгодно, так как оставшееся тепло, которое не участвует в работе на КЭС, используется в отоплении. Это повышает расчётный КПД в целом (35—43 % у ТЭЦ и 30 % у КЭС), но не говорит об экономичности ТЭЦ. Основными же показателями экономичности являются: удельная выработка электроэнергии на тепловом потреблении и КПД цикла КЭС.
--- Край на цитат ---

Радико:
Van
Просто е 1550 килокалорий на килограм е каоричността на въглищата използвани в Марица изток. Сега пресметни колко въглища са необходими за 1620 киловата в продължение на 24 часа. Ако наистина теца има КПД 0,3 процента са му нужни 540000 киловата входяща мощност. Е ти сметни колко въглища с горната калоричност за килограм са необходими за поддържане на тази мощност в продължение на 24 часа. След това ще ти кажа колко е реалният разход на теца за денонощие. По случайност го знам.
П.П. 1 cal = 4,1868 J

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия