Алтернативни енергоизточници > MEG, INKOMP, комутатори на магнитни потоци, магнитни усилватели

Охлаждане на горещ метал с магнит

<< < (3/9) > >>

Радико:
Сложна работа е и да ти кажа по всяка вероятност няма нищо общо с домените защото едно от веществата с най силно изразен магнитокалоричен ефект въобще няма точка на Кюри и въобще няма феромагнитни свойства. Говоря за Гадолиниевия сулфат.

PyroVeso:

--- Цитат на: scarface в Февруари 19, 2020, 10:27:52 pm ---Ми на мен ми е мерак да се направи преобразувател от топлинна в електрическа. Щом от електрическа става топлинна значи все някакъв начин ще има.
--- Край на цитат ---
Ами няма такъв начин... колкото и да не ти се вярва това.
Термодинамичното уравнение има 2 компонента - единият е толинния (енталпийния), а другият е "степента на безпорядък" (ентропийния). От това следва, че спонтанно поглъщане на топлина от околното пространство може да има само когато степента на неподреденост много силно се увеличава. Примерно - ако разтвориш амониева селитра във вода, температурата на разтвора рязко спада. Така си охлаждахме без хладилник бирите и кока-колите едно време по бригадите. Има случаи (и рецепти), при които охлаждането е толкова значително, че сместа от вещества замръзва до -18'С. Това обаче са екзотики.
По-голям ефект ще постигнеш с Пелтие-ефекта (или по-скоро този на Томсън, в случая), отколкото с магнити.
Не ти ли е направило впечатление, че всеки вид полезна енергия, която ползваш за нещо (електрическа, механична, светлинна, химическа, ...) накрая винаги се превръща в отпадъчна топлина? (и се разсейва като такава) Мислиш ли, че това е случайно? И смяташ ли, че ако имаше (лесен, и най-вече ефективен) начин този процес да се обърне, сумата и хора, и животински видове, вече нямаше да са намерили начин да се възползват от това?
Ако това беше възможно - никой нямаше да си играе да чака енергия от Слънцето или от някакви други (химически, ядрени) източници - всеки щеше просто да си седи и да поглъща топлина от околното пространство. И тогава по-скоро щяхме да преохладим Земята, отколкото да я прегреем :)

epwpixieq-1:

--- Цитат на: PyroVeso в Февруари 20, 2020, 09:38:09 am ---Термодинамичното уравнение има 2 компонента - единият е толинния (енталпийния), а другият е "степента на безпорядък" (ентропийния).

--- Край на цитат ---
PyroVeso, малко поправка. Това което вие споменавате като "енталпийния" и "ентропийния" са два, от общо 4-те, начина за изразяване на ТермоДинамичния Потенциял (ТДП).

"енталпийния" изразява ТДП  се изразява Вътрешната (химическа) Енергия (ВЕ), налягането и обема, или по-скоро вътрешната енергия зависи от енталпийята, налягането и обема. "ентропийния" изразява ТДП с Хелмхолцовата енргия като тя зависи от ВЕ, температурата и ентропията. 

Другите два начина са Вътрешната енергия и Свободната енергия на Гибс. И 4-рите начина на представяне са взаимно заменими, но това което се счита фунаментално термодинамично уравнение е изразяването на Вътрешната енергия базирано на температурата, налягането и химическия потенциял на системата.

https://en.wikipedia.org/wiki/Thermodynamic_equations
https://en.wikipedia.org/wiki/Helmholtz_free_energy
https://en.wikipedia.org/wiki/Gibbs_free_energy
https://en.wikipedia.org/wiki/Enthalpy

epwpixieq-1:

--- Цитат на: scarface в Февруари 19, 2020, 10:27:52 pm ---Ми на мен ми е мерак да се направи преобразувател от топлинна в електрическа. Щом от електрическа става топлинна значи все някакъв начин ще има.

--- Край на цитат ---
Директен начин няма, и тук PyroVeso  е много прав в коментара си:

--- Цитат на: PyroVeso в Февруари 20, 2020, 09:38:09 am ---Не ти ли е направило впечатление, че всеки вид полезна енергия, която ползваш за нещо (електрическа, механична, светлинна, химическа, ...) накрая винаги се превръща в отпадъчна топлина? (и се разсейва като такава) Мислиш ли, че това е случайно?

--- Край на цитат ---
Въпреки това нищо не пречи човек да се замисли върху тези неща. Тоест какво точно представлява топлината и има ли възможност тези релативен движения между атомите и молекулите да бъдат подвластни на релативна сила така, че в някаква степен тези движения да не са хаотично насочени а възможно ( разбира се не изцяло ) структурирани и подвластни на определен векторен потенциал. Разсъжденията в тази насока ще ви отведат до интересни места. Но можеби като начало ще е добре да започнете с осъзнаването на това какво представлява топлинната енергия съдържаща се в 1 л вода при 100 С, като механичен еквивалент.

montanar:
van само пропусна да споменеш ефективността на Зеебек ефекта :)
А тя е около 3-5%
И една корекция - ефективноста на паротурбинния метод е доста по-висока - в някои случай и 60%

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия