Автор Тема: Охлаждане на горещ метал с магнит  (Прочетена 22872 пъти)

Неактивен scarface

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 51
Охлаждане на горещ метал с магнит
« -: Февруари 19, 2020, 07:35:06 pm »
Здравейте! Спомням си преди години един приятел ми беше казал че е гледал как се охлажда нагорещено желязо с магнит. Така и не разбрах какъв точно е бил експеримента, но според думите му при приближаване на магнита желязото се е охладило по-бързо от нормалното. Та въпроса ми е, дали някой е срещал подобен експеримент? Може ли да се охлади нагорещено желязо по някакъв по бърз начин, без естествено да се потапя в вода. Просто се замислих тези дни, дали няма начин да да се преобразува топлина в електричество, но не с клетка на Пелтие.

Неактивен ventsy74

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 422
Re: Охлаждане на горещ метал с магнит
« Отговор #1 -: Февруари 19, 2020, 08:15:47 pm »
Белязаният.
Никакъв шанс.

Неактивен Pegas

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 136
  • Пол: Мъж
  • Всичко е една голяма лъжа!!!
Re: Охлаждане на горещ метал с магнит
« Отговор #2 -: Февруари 19, 2020, 08:40:29 pm »
Имаше новина че ще пускат магнитни хладилници - как точно се охлажда хладилника така и не стана ясно..Тъй като явно се нарушавали измислените физични закони и така и не ги пуснаха тез у-ва..

В много магнитни устройства на Свободна Енергия( СЕ ) се твърдеше че има и охлаждане като страничен ефект!
Така че много вероятно е това което казвате наистина да е вярно!

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Охлаждане на горещ метал с магнит
« Отговор #3 -: Февруари 19, 2020, 08:43:53 pm »
Pegas поне си направи труда да разбереш как работи магнитния Ладилник и после философствай ;)
Принципно има резон в това което казва scarface но в пренебрежимо малка степен.

Неактивен ventsy74

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 422
Re: Охлаждане на горещ метал с магнит
« Отговор #4 -: Февруари 19, 2020, 09:57:02 pm »
Работил съм в кремиковци стан1700 горещо валцуване.
 Там имаше кран със мощен магнит.Толкова мощен ,че да повдига товари в порядъка до 15-20 тона.Ако това за ,което говори скарфейс беше истина щяха да го забележат много хора.Там ламарината излиза нагорещена до червено и кранът изчакваше да изстине под определена температура за да придобие металът магнитни свойства.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Охлаждане на горещ метал с магнит
« Отговор #5 -: Февруари 19, 2020, 10:16:07 pm »
Pegas поне си направи труда да разбереш как работи магнитния Ладилник и после философствай ;)
Принципно има резон в това което казва scarface но в пренебрежимо малка степен.
Да има резон, но освен, че е пренебрежимо малко и нещата са на обратно на това което твърди приятеля на scarface. Тоест когато се постави в магнитно поле желязото си повишава температурата а не я понижава. понижава я когато магнитното поле изчезне. Този ефект е наречен "Магнитокалоричен"  Има и сплави със обратен магнитокалоричен ефект. Те се охлаждат при попадане в магнитно поле и се загряват при излизането от полето. тия сплави обаче са изключително екзотични и съдържат редкоземни метали по скъпи от златото.

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Охлаждане на горещ метал с магнит
« Отговор #6 -: Февруари 19, 2020, 10:21:13 pm »
Въпрос в кое състояние на Кюри ефекта се ползва полето.

Неактивен scarface

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 51
Re: Охлаждане на горещ метал с магнит
« Отговор #7 -: Февруари 19, 2020, 10:27:52 pm »
Ми на мен ми е мерак да се направи преобразувател от топлинна в електрическа. Щом от електрическа става топлинна значи все някакъв начин ще има. Относно устройствата за СЕ и аз си мисля че трябва да има охлаждащ ефект, понеже тая енергия трябва да дойде отнякъде. Аз поне си представям нещата така- въздуха около нас е загрят до някаква температура и предполагам това кара електроните да се въртят по бързо ли, по хаотично ли, в друга посока ли, нямам идея, но трябва да има начин как с магнитно поле тази енергия да се изкара ама как да се завърти и на ква честота и по колко оси...???

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Охлаждане на горещ метал с магнит
« Отговор #8 -: Февруари 19, 2020, 10:35:44 pm »
Въпрос в кое състояние на Кюри ефекта се ползва полето.
Ами и в двете състояния ефекта го има независимо дали е под точката на Кюри или над нея. Някой сплави "от екзотичните" имат свойството "Гигантски магнитокалоричен ефект" и го проявяват чувствително по силно във температурната област която е в пряка близост със точката на Кюри. Както споменах обаче това е екзотика а не принципно положение.

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Охлаждане на горещ метал с магнит
« Отговор #9 -: Февруари 19, 2020, 10:43:25 pm »
Радико може и да бъркам - но изхождам и от това че над точката на Кюри се извършва работа (демек домените се връткат) докато навлизат в полето. (не съм убеден)

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Охлаждане на горещ метал с магнит
« Отговор #10 -: Февруари 19, 2020, 10:53:09 pm »
Сложна работа е и да ти кажа по всяка вероятност няма нищо общо с домените защото едно от веществата с най силно изразен магнитокалоричен ефект въобще няма точка на Кюри и въобще няма феромагнитни свойства. Говоря за Гадолиниевия сулфат.

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: Охлаждане на горещ метал с магнит
« Отговор #11 -: Февруари 20, 2020, 09:38:09 am »
Ми на мен ми е мерак да се направи преобразувател от топлинна в електрическа. Щом от електрическа става топлинна значи все някакъв начин ще има.
Ами няма такъв начин... колкото и да не ти се вярва това.
Термодинамичното уравнение има 2 компонента - единият е толинния (енталпийния), а другият е "степента на безпорядък" (ентропийния). От това следва, че спонтанно поглъщане на топлина от околното пространство може да има само когато степента на неподреденост много силно се увеличава. Примерно - ако разтвориш амониева селитра във вода, температурата на разтвора рязко спада. Така си охлаждахме без хладилник бирите и кока-колите едно време по бригадите. Има случаи (и рецепти), при които охлаждането е толкова значително, че сместа от вещества замръзва до -18'С. Това обаче са екзотики.
По-голям ефект ще постигнеш с Пелтие-ефекта (или по-скоро този на Томсън, в случая), отколкото с магнити.
Не ти ли е направило впечатление, че всеки вид полезна енергия, която ползваш за нещо (електрическа, механична, светлинна, химическа, ...) накрая винаги се превръща в отпадъчна топлина? (и се разсейва като такава) Мислиш ли, че това е случайно? И смяташ ли, че ако имаше (лесен, и най-вече ефективен) начин този процес да се обърне, сумата и хора, и животински видове, вече нямаше да са намерили начин да се възползват от това?
Ако това беше възможно - никой нямаше да си играе да чака енергия от Слънцето или от някакви други (химически, ядрени) източници - всеки щеше просто да си седи и да поглъща топлина от околното пространство. И тогава по-скоро щяхме да преохладим Земята, отколкото да я прегреем :)

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Охлаждане на горещ метал с магнит
« Отговор #12 -: Февруари 20, 2020, 11:06:04 pm »
Термодинамичното уравнение има 2 компонента - единият е толинния (енталпийния), а другият е "степента на безпорядък" (ентропийния).
PyroVeso, малко поправка. Това което вие споменавате като "енталпийния" и "ентропийния" са два, от общо 4-те, начина за изразяване на ТермоДинамичния Потенциял (ТДП).

"енталпийния" изразява ТДП  се изразява Вътрешната (химическа) Енергия (ВЕ), налягането и обема, или по-скоро вътрешната енергия зависи от енталпийята, налягането и обема. "ентропийния" изразява ТДП с Хелмхолцовата енргия като тя зависи от ВЕ, температурата и ентропията. 

Другите два начина са Вътрешната енергия и Свободната енергия на Гибс. И 4-рите начина на представяне са взаимно заменими, но това което се счита фунаментално термодинамично уравнение е изразяването на Вътрешната енергия базирано на температурата, налягането и химическия потенциял на системата.

https://en.wikipedia.org/wiki/Thermodynamic_equations
https://en.wikipedia.org/wiki/Helmholtz_free_energy
https://en.wikipedia.org/wiki/Gibbs_free_energy
https://en.wikipedia.org/wiki/Enthalpy

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Охлаждане на горещ метал с магнит
« Отговор #13 -: Февруари 20, 2020, 11:20:14 pm »
Ми на мен ми е мерак да се направи преобразувател от топлинна в електрическа. Щом от електрическа става топлинна значи все някакъв начин ще има.
Директен начин няма, и тук PyroVeso  е много прав в коментара си:
Не ти ли е направило впечатление, че всеки вид полезна енергия, която ползваш за нещо (електрическа, механична, светлинна, химическа, ...) накрая винаги се превръща в отпадъчна топлина? (и се разсейва като такава) Мислиш ли, че това е случайно?
Въпреки това нищо не пречи човек да се замисли върху тези неща. Тоест какво точно представлява топлината и има ли възможност тези релативен движения между атомите и молекулите да бъдат подвластни на релативна сила така, че в някаква степен тези движения да не са хаотично насочени а възможно ( разбира се не изцяло ) структурирани и подвластни на определен векторен потенциал. Разсъжденията в тази насока ще ви отведат до интересни места. Но можеби като начало ще е добре да започнете с осъзнаването на това какво представлява топлинната енергия съдържаща се в 1 л вода при 100 С, като механичен еквивалент.

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Охлаждане на горещ метал с магнит
« Отговор #14 -: Февруари 21, 2020, 07:58:45 am »
van само пропусна да споменеш ефективността на Зеебек ефекта :)
А тя е около 3-5%
И една корекция - ефективноста на паротурбинния метод е доста по-висока - в някои случай и 60%