Автор Тема: Аз Конструирам Електромобил  (Прочетена 8229 пъти)

van

  • Гост
Аз Конструирам Електромобил
« -: Януари 29, 2020, 08:50:41 am »
 АКЕ искате сами да си направите електромобил: може да започнете от нулата, като компанията TESLA.com или да направите конверсия на готов произведен вече автомобил с ДВГ, като вие само замените ДВГ мотора с ел.мотор. До 2008-ма преобладаваха правотоковите ел.задвижвания и плахо започваха с въвеждането на Литий Йонни акумулаторни батерии в самоделните електромобили. Променливотоковите задвижвания с АС мотор пък бяха сложни и скъпи конверсии заради облачната цена на Честотния преобразувател необходим, като контролер на АС мотора и високите захранващи напрежения на готовите такива АС задвижвания.

 Ако тарикатски искаме да минем метър все още може да си купим втора употреба за около 1000лв. евтин постояннотоков сериен ел.двигател К9"144V на завода KOSTOV в София и да правим евтина конверсия с него, като вместо скъпите съвременни LiJon акумулатори да използваме добрите стари 6 оловни батерии свързани последователно, това ни дава 72 волта или половината от номиналното захранващо напрежение на DC Series K9"144V Kostov двигателя или развивана номинална мощност около 12,5 кВт от него. Избирате лека кола която е с малко собствено тегло защото батериите /акумулаторите/ са доста тежки и така ги компенсирате.

 И ползвате основното правило мощността на ел.двигателя с който ще заместите ДВГ е равна на 4 или 5 пъти по-малко от тази давана максимална мощност на ДВГ примерно ако имате 100кВт ДВГ слагате 20 или 25кВт ел. мотор с който да го заместите. Това е защото ел.мотора може да развие 4-5 пъти по-голяма мощност, когато е необходима при потеглянето на автомобила от номиналната означена на табелката на ел.мотора от производителя.

 Ако спазвате тези препоръки се получава нещо такова http://www.evalbum.com/5291 https://www.etv.bg/news/reportage/198432/d0a5d0b0d181d0bad0bed0b2d0bbd0b8d18f-d0bfd180d0b5d0b2d18ad180d0bdd0b0-d0b1d0b5d0bdd0b7d0b8d0bdd0bed0b2d0b0d182d0b0-d181d0b8-d0bad0bed0bbd0b0-d0b2-d0b5d0bbd0b5d0bad182d180d0bed0bcd0bed0b1d0b8d0bb
https://www.youtube.com/watch?v=2q-lpQb4E_8 100 километра с кола само за 1,5 лв. - Пълен абсурд (12.03.2018г.)

 Ако искате съвременно АС задвижване като на ТЕСЛА, трябва да се охарчите значително повече около 15000евро за части и отделно труда за конверсията ви. Като не можете да ползвате прост разбирайте евтин контролер или дори самоделка, какъвто е за Traction DC Series Моторите на завода Костов. ето сравнителна таблица https://kostov-motors.com/_/UserFiles/MotorCompareFiles/compare%201.pdf

 Иначе от ebay има и евтини /$200/ АС мотори  Azure Dynamics AC24LS. Цена 500лв., но те се нуждаят от сериозна доработка липсва преден лагер и други монтажни операции за да се вгради на мястото на ДВГ мотора отделно остава нуждата от качествен Контролер за АС мотора и акумулаторна батерия с високо напрежение желателно от LiIon тип.
« Последна редакция: Януари 29, 2020, 09:20:57 am от van »

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Аз Конструирам Електромобил
« Отговор #1 -: Януари 29, 2020, 09:37:04 am »
И после влизате в дебрите на узаконяването на това МПС, което на практика е невъзможно да стане с части без сертификати. И ще си имате возило, което не можете да изкарате на пътя ...

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 501
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Аз Конструирам Електромобил
« Отговор #2 -: Януари 29, 2020, 10:30:36 am »
Не се занимавайте с глупости и не пълнете форума с глупости, все едно да вземем да си правим сами компютри, телевизори, като пазара е залят от тях и на отпадъци също. Електромобили на отпадъци бол.

По-добре накарайте Радико да ви купи от Германия  ;) захвърлен в автокъщите електромобил, който е със свършила батерия, но напълно функциониращ. Струва жълти пфенинги. Щом една къща на 3-4 етажа там струва 20 000 германски марки, то хвърлен на боклука електромобил струва 1000-2000 евро. Лично съм се убедил на място в това и то още преди години - при едно разузнавателно мероприятие в Германия  ;), когато още Радико не си беше преместил бизнеса с фалиралия автосервиз там  ;)

За тия пари само двигателя на електромобила не можете да направите, а за времето колко струва то, да не говорим.

Напълно ненужна тема за форума.
Тук не съм видял някой една гайка да развие и един болт да завие - само философии и чесане на езика поради безделие и скука, та чак цял електромобил да взема да се прави. По-скоро извънземните ще кацнат, отколкото това да се случи.

Струва си да се губи земно време само, ако имаме някаква революционна идея. Примерно двигател със свръхпроводник с нулеви загуби и подобрена ефективност, и инвертор примерно на базата на такива транзистори: https://hightech.fm/2019/12/29/femto-second.

Ако ще преоткриваме топлата вода, то тя няма да ни излезе по-евтина и по-топла.
« Последна редакция: Януари 29, 2020, 04:17:23 pm от EDM electronics »

Неактивен ndm

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 712
  • и има и ш извади ако трее - че даже ш и работи
Re: Аз Конструирам Електромобил
« Отговор #3 -: Януари 29, 2020, 05:04:26 pm »
АКЕ искате сами да си направите електромобил: може да започнете от нулата, като компанията TESLA.com
Ванка, кво е времето на Марс, ти сигурно си чувАл, но тука е голяма суша. И прогнозите СЕ очертават такива. При теб как е, стискаме ти бузи за хорошая погода.

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 352
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Re: Аз Конструирам Електромобил
« Отговор #4 -: Януари 29, 2020, 05:44:09 pm »
Е те това е ползано за създаването на......

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Аз Конструирам Електромобил
« Отговор #5 -: Януари 29, 2020, 07:57:44 pm »
Van
Дали знаеш, че никнейма на колегата Елпунто произлиза от Фиат Пунто Електричка. Да ти обяснява той лично истината за плюсовете и минусите на подобен подход. Вече е минал по тоя път.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Аз Конструирам Електромобил
« Отговор #6 -: Януари 29, 2020, 09:40:41 pm »
Да това е електромобила и блога на нашия колега Елпунто.
Темата по въпроса е тази:
http://mazeto.net/index.php/topic,8607.0.html

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Аз Конструирам Електромобил
« Отговор #7 -: Януари 30, 2020, 11:15:10 am »
... Изработва се адапторна плоча изрязана от дебел алуминиев лист по формата на скоростната кутия и притискател диск за да се замени съединителя.
Ако някой има достъп до оборудването, необходимо за изрязването на дебел алуминиев лист (по-правилния термин е "плоча", но да не издребняваме), то едва ли ще са му необходими указанията и стъпките, които така любезно си решил да споделяш. А ако няма достъп до оборудването, то стъпките едва ли ще запълнят тази липса.

Самата конверсия демонтирането на ДВГ и прилежащите му системи, както и куплирането на ел.двигателя и монтажа на контролера и батерията, става във всеки гараж дори и необорудван за няколко дни около седмица време отнема максимум, при условие че вече сте се сдобили и разполагате с всички необходими части, а те са три основни ел.двигател, контролер и батерия .
В необорудван гараж за няколко дни това няма как да стане. Дори и в оборудван гараж няма как да стане.
И най-важното - трябват ти схеми, чертежи и план за действие. Последователност на операциите. С една камара части натрупани в ъгъла и гол ентусиазъм ще ти трябва минимум месец, за да постигнеш нещо, защото ще е по метода на пробите и грешките.

Вместо да ми обясняваш че трябва да си изрежа планка от "дебел лист алуминий" (щото аз вероятно няколко дена ще стоя и ще умувам със свински опашки ли да вържа мотора или направо да го заваря с телоподаващото), по-добре наблегни на безопасността. Примерно на много малко места в нета е написано, че е абсолютно задължиелно една такава самоделка да има т.нар "ключ маса":

или по-евтиния вариант:

без него няма да имаш възможност бързо да изключиш връзката на акумулаторите към купето и вероятността случайно късо да изпепели (в буквалния смисъл) мечтите ти за секунди е огромна.

Също така в много малко места е споменато, че като сложиш 200 кила акумулатори в багажника, е добра идея да организираш някаво легенче под тях, в което да се събере евентуално кипналата киселина. В противен случай е много вероятно някой акумулатор просто да изпадне на пътя, след като киселината изяде ламарината. А като натикаш акумулаторите плътно един до друг вече няма да можеш да следиш за такива проблеми по целия им периметър.

Но не - най-важното е да се обясни, че за да си направиш електричка, ти трябват акумулатори и ел. мотор. Гениално - никога нямаше да се сетя. Благодарности за ценните насоки....

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 501
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Аз Конструирам Електромобил
« Отговор #8 -: Януари 30, 2020, 11:23:11 am »
Кой от вас ще се захване да прави електромобил?
Защо копирате от Интернет всичко това, кому е нужно?
Защо си хабите енергията и времето на вятъра?
Тъй както си хабите енергията тук, така ще е и в живота. Какъвто си тук, такъв си и у вас. Каквото в микрокосмоса, такова и в макрокосмоса. Затова няма да имате 5 лв. в джоба, затова ще се оплаквате постоянно, че не ви стигали парите за експерименти, затова ще емигрирате в чужбина и ще са ви виновни комунистите, които отдавна са в отвъдното или агенти от КГБ и ГРУ, "като мен" ще ви преследват по форумите.
Така ще е, като човек не може, не знае и не иска да си организира живота в правилната посока. Ще пускате тук никому ненужни, втръснали, мухлясали теми, защото не искате да се захванете с нещо по-сериозно, реално и доходоносно.

Цъфнал и вързал е тоя, дето е правил електромобил. Кой ще му купи железарската сглобка? Кой ще Купи нещо отдавна направено. Все повече се убеждавам, че Интернет е мястото, което привлича, като магнит полудели!

Пускайте или авторски теми, нещо да сте направили вие на практика, каквото и да било или революционни теми - иновации. Другото кой го интересува, залят е Интернет с такива неща, не е нужно да се копират и да се правят нови теми, за да ви обърне някой внимание. Никой от тук пишещите няма да седне да си прави електромобил, ....не  електромобил, дори едно електродвигателче няма да запусне.

Неактивен ndm

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 712
  • и има и ш извади ако трее - че даже ш и работи
Re: Аз Конструирам Електромобил
« Отговор #9 -: Януари 30, 2020, 04:37:15 pm »
Е изчакайте малко де, мумчету до сега говори само как е куплирал eлдвигателя към хавтомобила. След това ще покаже и монтажа на СЕгенератора, някъде под предния капак предполагам, и накрая ще видим и самото управление на така положените агрегати. Ма вие така като бързате му убивате ентусиазЪма и после като СЕ сецне, и не покаже нищо кой ще е виновен?

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Аз Конструирам Електромобил
« Отговор #10 -: Януари 31, 2020, 08:38:36 pm »
Van
Само Тесла ли е електромобил.
това на какво ти прилича:

Неактивен ventsy74

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 422
Re: Аз Конструирам Електромобил
« Отговор #11 -: Февруари 01, 2020, 01:18:59 am »
На 'matchbox'

Неактивен Altium

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 172
  • Неведоми са пътищата на глупака.
Re: Аз Конструирам Електромобил
« Отговор #12 -: Април 11, 2020, 10:06:32 pm »
Кой от вас ще се захване да прави електромобил?
Един мой познат от доста години кара собственоръчно направен електромобил, като сам е проектирал и изработил контролера за мотора, също и е монтирал мотора на мястото на конвенционалния.