Автор Тема: Помощ при избор на програми за CNC  (Прочетена 12657 пъти)

Неактивен sasma

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 186
Помощ при избор на програми за CNC
« -: Януари 23, 2020, 11:18:55 pm »
Здрашейте,
предстои ми да се хвърля в областта на CNC, всяка информация ще ми е полезна. Кои програми ползвате да за преобразувате чертежите от autocad или corel draw в G code.
Ще помпля за подробна информация, че нищо не ми е ясно за CNC.
Ще съм ви много благодарен...

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Помощ при избор на програми за CNC
« Отговор #1 -: Януари 23, 2020, 11:59:34 pm »
sasma чети темите по въпроса там има доста инфо и поставяй конкретни въпроси - не бихме могли да знаем какво точно те касае - темата е доста обширна.

Иначе общо казано може да се ползва всяка програма за 3Д моделиране - има и специализирани разни от които най добрата на тоя етап е ArtCAM - работи добре с вектори и прочее има вградени инстроменти за какво ли не.
Ако ти трябва за растерна обработка на CNC вече избора става много голям. Аз съм фен на Zbrush  за арт моделиране според мен е най доброто. После STLа който е изграден се пуска през CNC интерпретатор който го трансформира в Gкод например ArtCAM.
Ако ти е за работа с машинни детайли се ползват вече тежките за работа с тях solidworks, autoCAD - които имат други алгоритми за формиране на Gкод ма не почвай с тях - ш с е отчаяш.
Научи ArtCAM и после се развивай по спецификата която те касае.

Неактивен Pegas

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 136
  • Пол: Мъж
  • Всичко е една голяма лъжа!!!
Re: Помощ при избор на програми за CNC
« Отговор #2 -: Януари 24, 2020, 02:05:50 pm »
Здравейте,от къде мога да се сдобия с MACH3 ?
Някой може ли да помогне?

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Помощ при избор на програми за CNC
« Отговор #3 -: Януари 24, 2020, 02:14:04 pm »
Ко ш караш с тоя мач бре Векторе - де направи машината първо  :P Мача ти е най малкия проблем.

и стига рева те ти магнет линк и направо дърпай през торент клиента си
magnet:?xt=urn:btih:323583378d409c3b49514e9c2e9003e77c83035c&dn=Mach3+Artsoft+CNC+Control+%2B+CRACK+-+Version+R3.043.066+2017%2F2018&tr=udp%3A%2F%2Ftracker.leechers-paradise.org%3A6969&tr=udp%3A%2F%2Fzer0day.ch%3A1337&tr=udp%3A%2F%2Fopen.demonii.com%3A1337&tr=udp%3A%2F%2Ftracker.coppersurfer.tk%3A6969&tr=udp%3A%2F%2Fexodus.desync.com%3A6969
« Последна редакция: Януари 24, 2020, 02:29:41 pm от montanar »

Неактивен sasma

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 186
Re: Помощ при избор на програми за CNC
« Отговор #4 -: Февруари 05, 2020, 10:06:05 pm »
Благодаря за отговорите, почнах да се уча на ARTCAM засега се справям с задачата, но имам един проблем като завършва детайла и остава нещо като пъпка и не мога да получа идеален кръг като го реже. Дали има някакъв трик за това? В момента на писане нямам снимка но утре ще се опитам да кача за да ви стане ясно какво се получава като свършва с рязането на детайла.

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Помощ при избор на програми за CNC
« Отговор #5 -: Февруари 05, 2020, 10:18:07 pm »
Дай повече инфо за проблема.
Тая пъпка при работа на машината ли се случва или в самия софт я има?
Ако машината не реже правилни траектории може да е от настройка на мача (или софта който използваш) от настройка на стъпките на самата машина. Може и да е от арткама - там има при експорта към каква машина да експортваш ...... ръчкай - с малко проби грешки може да се и справиш или дай повече инфо за рпоблема.

Неактивен sasma

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 186
Re: Помощ при избор на програми за CNC
« Отговор #6 -: Февруари 07, 2020, 05:29:53 pm »
Проблема е че като приключва с рязането на детайла това се получава в края, тоест се чупи преди да го изрязал фрезера. Не съм сигурен, но мисля че ако почне да дълбае плавно може и да изчесне този проблем.

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Помощ при избор на програми за CNC
« Отговор #7 -: Февруари 07, 2020, 05:59:52 pm »
По принцип Арткам има възможност за оставяне на крепежни пресечки при рязане на разни детайли - възможно е да си пуснал тази функция при експорта на Гкода.
Другото което е възможно е машината да изпуска стъпки някъде по цикълът и за това да остава това нещо.

Неактивен guve4

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 30
Re: Помощ при избор на програми за CNC
« Отговор #8 -: Февруари 07, 2020, 06:27:09 pm »
Ако изтърва стъпки няма да събере двата края на кръга. Трябва да сложиш табове или крепежни елементи както каза колегата. Или последният сряз да е 0.1мм така ще е савсем малко счупването. Пробвай и със Aspire 9 за мене е по проста програма има добър набор от инструменти.

Неактивен lda_has

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 323
  • Пол: Мъж
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !
  • Скайп: lda_has
Re: Помощ при избор на програми за CNC
« Отговор #9 -: Февруари 07, 2020, 06:29:35 pm »
sasma според мене това не е от софтуера, а от неправилно закрепване на детайла. Това е първото и най важното. Опитай да закрепиш материала с двойно лепящо тиксо за масата на ЦНЦ-то и пусни изрязването на няколко паса (няколко пъти) като последния да бъде не повече от 1 мм. и работата ще стане. Виждам, че материала е дебел и го караш (предполагам само) на един път да се отреже. Можеш да сложиш и по тънък фрезер. Като гледам този издатък е от усилията при рязане, а материала е крехък и се чупи.

Неактивен sasma

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 186
Re: Помощ при избор на програми за CNC
« Отговор #10 -: Февруари 07, 2020, 08:04:43 pm »
Здравейте,
благодаря ви а има ли начин с Арткам да настроя плавно да потъва фрезера до зададените милиметри и после като го припокрива мисля че няма да има тази пъпка.

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Помощ при избор на програми за CNC
« Отговор #11 -: Февруари 07, 2020, 08:09:48 pm »
Не няма - режи го на няколко прехода най добре 2-3-4 или вдигай дзверски обороти на шпиндела когато приключва рязането ...... аз бих го направил на няколко прехода

Неактивен sasma

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 186
Re: Помощ при избор на програми за CNC
« Отговор #12 -: Февруари 07, 2020, 08:45:03 pm »
Не няма - режи го на няколко прехода най добре 2-3-4 или вдигай дзверски обороти на шпиндела когато приключва рязането ...... аз бих го направил на няколко прехода

Ние го правим на няколко прехода и шпиндела е на макс 22000 оборота и пак се получава пъпка, аз тогава се сетих, ако имаше вероятност като тръгва да реже постепенно да пада шпиндела и после като го препокрие нямаше да остане почти нищо.

Неактивен guve4

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 30
Re: Помощ при избор на програми за CNC
« Отговор #13 -: Февруари 07, 2020, 09:09:13 pm »
Не е задължително 3 или 4 прехода пробвай при дебелина на материала 5мм първият сряз да е 4.8  4.9мм така ще остане 0.1 0.2 за финалният сряз и пъпката която остава пада с плюмка. Има настройка за постепенно потъване на инструмента, но за 1 преход ефекта ще е същият с пъпката. ida_has каза за 2-но залепващо тиксо. С по тънък инструмент пъпката ще е по малка но при последните 5мм от рязането материала много вибрира и е възможно да ти чупи инструмента. Най добрият вариант е да слагаш крепежи.

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Помощ при избор на програми за CNC
« Отговор #14 -: Февруари 07, 2020, 09:33:53 pm »
Може ...
Аз съм фен на повече ходове на голяма скорост пред еднопасовите изпълнения.