Автор Тема: Термоакумулатор.  (Прочетена 9012 пъти)

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Термоакумулатор.
« -: Януари 19, 2020, 05:58:27 pm »
Привет колеги!
Очертава се да изграждам специфичен термоакумулатор.
Спрял съм се на вода + парафинови ампули за акумулиращо вещество и цилиндрична или около цилиндрична  форма.
Акумулаторът ще е между  3 и 5 тона обам=маса.
Ще се загрва с електрически ток.
Акумулираната енергия ще се отдава конвективно от вътршния съд чрез обмяна на въздуха между резервора и изолацията.

Имам някой неясноти и се надявам да обсъдим.
Въпросът с конвективната изолация е ясен - колкото повече изолация толкова по-добре.....
Питам се друго - какво би било най доброто инфрачервено изолиране и принципно съм се спрял на алуминиево фолио залепено по вътрешната страна на изолиращата камера.
Ако има колеги с опит в сферата моля да сподели мнение има ли смисъл от подобен начин на инфрачервено изолиране?
Евентуално е възможно да се ползват и огледала и би ли било имало смисъл от използването им?
И трето питане - към колеги с реален опит - в реалноста да речем 5 тона термо буфер колко му е пада ежедневно при около 900 старова температура - и при такива заводски акумулатори ползва ли се изобщо инфрачервено изолиране каквото обмислям?

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Термоакумулатор.
« Отговор #1 -: Януари 19, 2020, 06:20:21 pm »
Привет,
Принципно фолио или подцинкована ламарина се слага отвън, а не отвътре. Отвътре имаш принудително движение на флуид, при което конвективната съставяща на топло обмена е много по-голяма от колкото лъчистата., докато отвън няма движение на флуид, лъчистата загуба на топлина може да е съпоставима с конвективната.   

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Термоакумулатор.
« Отговор #2 -: Януари 19, 2020, 06:22:23 pm »
Изключително важно е и фрачервеното изолиране. Алуминиевото фолио по мой наблюдения е достатъчно огледално за инфрачервените лъчи. Сложно и не толкова ефективно би се получило със друго. Искам да кажа прекалено по скъпо за еднакъв ефект. Аз получих страхотен резултат със помощта на сандвич от няколко слоя изолация от пеногума или както я наричат там. Използват я във ОВиК.  за изолиране на въздуховодите. На мен ми беше изпаднала със дебелина  мисля че беше 8 мм. Три слоя такава изолация редуващи се със три слоя алуминиево фолио. Накрая един дебел слой от минерална вата и пак фолио най отгоре. Над всичко това скалъпих една кутия от ОСБ Това за бойлер от 70 литра който поради факта, че е от неръждавейка  беше ужасно неефективен. Работеше на режим едно към две. Един час грее два почива и пак отначало. Сега като изключи сутринта вечерта не го дочаквам да включи пак. Включва по някое време през нощта а може би и на следващият ден. Не съм правил експеримент, но разликата е фрапираща.

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Термоакумулатор.
« Отговор #3 -: Януари 19, 2020, 06:23:48 pm »
При мен концепцията отражателния слой да го ползвам като 1ви праг а между него и резервоара да има въздушна междина чрез котяо да изтеглям енергия при нужда.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Термоакумулатор.
« Отговор #4 -: Януари 19, 2020, 06:29:53 pm »
Изпробвани са различни варианти за изтеглянето на енергия. Определено най добрия вариант наложил се в практиката е: серпентина вътре във флуида. Парафина въобще не се класира пред водата защото има изключително ниска топлоемкост, на фона на тази на водата.

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Термоакумулатор.
« Отговор #5 -: Януари 19, 2020, 06:36:34 pm »
Относно парафина изобщо не съм съгласен - пробвал съм лично - много енергия събира. (близ Х2 спрмо водата)
Но е специфичен за ползване - например има проблеми с топлопроводимоста при преходните фази течно - твърдо - течно.
За това съм се и спрял на комбинаци от малки съдове с циркулираща вода между тях.
« Последна редакция: Януари 19, 2020, 06:52:04 pm от montanar »

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Термоакумулатор.
« Отговор #6 -: Януари 19, 2020, 07:35:23 pm »
Ще се загрва с електрически ток.
Може ли да обясните логиката на база на която сте се спрели на този вид топлинен "източник".

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Термоакумулатор.
« Отговор #7 -: Януари 19, 2020, 07:49:32 pm »
epwpixieq-1 поне аз не се сещам за по практичен начин за краткровременно съхранение на енергия. (буферно съхранение с последваща употрба на същата тази топлина.)

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Термоакумулатор.
« Отговор #8 -: Януари 19, 2020, 07:52:03 pm »
Ами лесно е да се досети човек epwpixieq-1
Монтанар скоро се похвали с придобиването на, не помня колко броя фотоволтаици. Сега се чуди къде да дене енергията която ще произведат в неудобно за него време.

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Термоакумулатор.
« Отговор #9 -: Януари 19, 2020, 08:11:50 pm »
Да контекста е такъв какъвто каза Радико - трябва ми начин за буферно съхранение на излишна енергия и съм се спрял на този като един от начините за рентабилно използване на излишната.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Термоакумулатор.
« Отговор #10 -: Януари 19, 2020, 08:30:13 pm »
5 стандартни листа ламарина, големия стандарт 1250х2500х2,5 единият лист се реже на две и се заваряват във формата на паралепипед. Не се сещам за по евтин вариант от това. То на 2,5 в момента не виждам на сайта на метал-м, но три милиметра е 102 лв. Значи 500 лв. за материал за съд с обем почти четири кубически метра.

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Термоакумулатор.
« Отговор #11 -: Януари 19, 2020, 08:38:30 pm »
Нещо такова ш се мисли Радико относно резервоара - може и да ползвам варианта с послойно поставне на фолио и изолация - определено има логика в такъв композит.
И аз си мислих че е много важна инфрачервената изолация на съдът.

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
Re: Термоакумулатор.
« Отговор #12 -: Януари 19, 2020, 08:54:10 pm »
montanar остави тази инфрачервена изолация тя има смисъл при доста високи температури. При тези до 100 гр от конвекция ще имаш в пъти по големи загуби.

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Термоакумулатор.
« Отговор #13 -: Януари 19, 2020, 09:12:03 pm »
Bat_Vanko ш го проверя по някъкъв елементарен метод че ми е любопитно ......

Относно парафина - при парафин с температура на топане от 48 до 50 градуса дърпа 218кДж/кг за минаване на фаза твърдо течно  а през останалото време дърпа по 2,1кДж/кг за градус
Водата дърпа 4,18кДж/кг за градус

Тоест килограм от вода за да се ползва ефективно да речем от 40 до към 90 градуса са към 209кДж/кг за градус
При килограм парафин имаме веднъж 218 за 2 градуса и остават 105 за останалия диапазон всичко 323кДж/кг

източник - https://www.natural-sciences.ru/ru/article/view?id=36966

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Термоакумулатор.
« Отговор #14 -: Януари 20, 2020, 03:29:33 am »
epwpixieq-1 поне аз не се сещам за по практичен начин за краткровременно съхранение на енергия. (буферно съхранение с последваща употрба на същата тази топлина.)
Водата си е доста практичен начин за складиране на енергия, но въпроса ми беше относно защо точно "електричеството" ви е източника, на което Радико отговори:
Монтанар скоро се похвали с придобиването на, не помня колко броя фотоволтаици. Сега се чуди къде да дене енергията която ще произведат в неудобно за него време.
Дано да има ефект тази установка, ще е интересно след време да представите данни.  Мой, а и на други колеги, изчисления показват че ако целта е акумулиране топлина от слънцето, то термосоларите са 3-4x по-ефективни (в зависимост от определени параметри). В крайна сметка вие сте ограничен, при този ви способ, от времето за слънчегреене, това е ограничителния ви фактор. Тоест, поне според мен, имайки и предвид краткотрайността на складирането, трябва да се гледа как най-оптимално да се прихване слънчевата енергия, особено през зимата когато тя е доста ограничена, и когато най-вероятно топлината ще е необходима за ползване.