Автор Тема: CNC рутери - настройки и ремонти  (Прочетена 12718 пъти)

Неактивен lda_has

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 323
  • Пол: Мъж
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !
  • Скайп: lda_has
CNC рутери - настройки и ремонти
« -: Декември 15, 2019, 10:08:24 pm »
Здравейте на всички,
позволявам си да пусна нова тема за настройка и ремонт на домашни CNC-та "рутери" както ги наричаме.
Днес след голям престой реших да пусна моето малко да поработи. Съответно го претоварих като му пуснах пас от 30 мм. напречно на жилата на буков материал. Тръгна добре мина единия пас всичко наред. Смених инструмента и решавам да пусна втори пас да почисти фино.
Да да ама не, забелязах, че по оста ''Y" се движи на където си иска. Натискам бутон да тръгне не на дясно - тръгва на ляво, пак натискам същия бутон тръгва на дясно. Стана ми интересно и почнах да натискам другия бутон за наляво, а мотора си тръгва на където си иска. С другите оси нямам проблем.
Проверих всички настройки всичко си е наред. Рестартирах компа, рутера, заредих резервното копие на Mach3Mill но няма никакъв ефект.

Та сега питането ми на къде да се насоча, към контролера, към драйверите или към мотора. За сега не съм сменял кабелите на моторите имам такава възможност те са на куплунги, но не ми остана време. Давайте акъл как да изляза от това положение.

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: CNC рутери - настройки и ремонти
« Отговор #1 -: Декември 15, 2019, 10:15:20 pm »
Първо прегледай опрповодяването от до - от прахоляка стават какви ли не магарии
После провери ЛПТ като размениш входовете към контролера (галваничната развръзка)
На контролера няма какво да му се провреди - той е само галванична разръзка между порта и драйверите
След това проверяваш драйверите отново чрез размяна. (малко вероятно да е драйвер - твойте бяха хубави а и драйвер ако гори ш  спре да работи, нема да прави такива магарии)

Аз залагам или на проблем по опроводяването или на ЛПТто да се е опрасило.

Мен ми се е случвал проблем при ключовете за настройка на драйверите - извънземните имат навика да ги местят :)
Виж дали всички ключета на драйверите са в правилните положения и дали с щтракнати до край при мен поради някаква неведума причина по оста З едно от настройващите кючета не правеше хубав контакт и З се държеше странно

Неактивен lda_has

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 323
  • Пол: Мъж
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !
  • Скайп: lda_has
Re: CNC рутери - настройки и ремонти
« Отговор #2 -: Декември 15, 2019, 10:20:48 pm »
Утре първо ще разменя моторите те са на куплунги
Ако се оправи Y трябва да се скапи X
После ще сменя драйвера на Y да видя какво се получава
Ако не се оправи имам резервен комп ще сменя и него

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 501
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: CNC рутери - настройки и ремонти
« Отговор #3 -: Декември 16, 2019, 09:31:34 am »
Не бях чувал, че оптроните стареят, явно им се износва грайфера  ;). Но като се има предвид, че преди не вярвах, че изгорелите транзистори регенерират, а се оказа, че е така /след няколко години престой от шепа транзистори няколко бройки се самовъзстановиха/, та може и да е така.  :)

Да Ви питам, може ли на принципа на вашите СNС да си направя един цифров струг, като му сложа 3 стъпкови двигателя? Примерно възнамерявам да си купя един малък китайски струг и да го модна на цифров. Какво ще ми е необходимо и на каква програма ще се прави чертежа на детайла?

Имам намерение да произвеждам серийно детайли в едно бъдещо производство, да си отворя една фирмичка и да подпомогна изстрадалата българска икономика. Но моля ви се, не казвайте на Радико, по-тихо..., да не чуе...  :D, защото той има да ми връща, за дето му фалирах цели 3 фирми, страх ме е да не ми фалира той моята още в зародиш, преди да съм я учредил.  ;D

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: CNC рутери - настройки и ремонти
« Отговор #4 -: Декември 16, 2019, 02:22:35 pm »
EDM, аз не съм злопаметен и не обичам да си връщам. Случвало ми се е да отвръщам с добро на много по лоши неща.
Това което искаш въобще не е проблем да го направиш. Щом други са го направили вече защо и ти да не го направиш.
Ето разгледай тук:
https://www.proxxon.com/en/micromot/24500.php 

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 501
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: CNC рутери - настройки и ремонти
« Отговор #5 -: Декември 16, 2019, 02:43:55 pm »
EDM, аз не съм злопаметен и не обичам да си връщам.
Радико, аз знам, че си добър човек и въпреки злините които ти сторих, ти няма да отвърнеш със същото, за което се разкайвам и ти искам публично прошка.  :D Обещавам повече няма да ти преча на фирмите да развиват дейност.  ;D

Шегата настрана:
Радико, точно такова сругче ми трябва, за изработка на фини детайли. Подобни имат китайците /без автоматиката/ и не са скъпи - около 1 500 лв. Понеже сайта не е на руски   ;) и не мога да разбера от файла, дали германците не продават готови и евентуално за колко германски марки, ако знаеш де?

Благодаря ти за инфото!  :)

Неактивен lda_has

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 323
  • Пол: Мъж
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !
  • Скайп: lda_has
Re: CNC рутери - настройки и ремонти
« Отговор #6 -: Декември 16, 2019, 08:39:06 pm »
Готово машината работи вече.
Направих няколко теста да елиминирам по начина на изключване и да стигна до повредата. Оказа се, че драйвера е имал фабричен дефект. Разглобих го и открих студена спойка на входа на DIR-. Запоих я и всичко си дойде на мястото. Машината дори работи в момента.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: CNC рутери - настройки и ремонти
« Отговор #7 -: Декември 16, 2019, 09:22:36 pm »
Радико, аз знам, че си добър човек и въпреки злините които ти сторих, ти няма да отвърнеш със същото, за което се разкайвам и ти искам публично прошка.  :D Обещавам повече няма да ти преча на фирмите да развиват дейност.  ;D

Шегата настрана:
Радико, точно такова сругче ми трябва, за изработка на фини детайли. Подобни имат китайците /без автоматиката/ и не са скъпи - около 1 500 лв. Понеже сайта не е на руски   ;) и не мога да разбера от файла, дали германците не продават готови и евентуално за колко германски марки, ако знаеш де?

Благодаря ти за инфото!  :)
Значи това стругче е доста финно. Предназначено е за моделистика както и всички останали машинки и инструменти на proxxon.
Не съм погледнал в сайта дали има онлайн поръчки, предполагам, че има. Във България може да се купят техни неща от Баумакс, даже в магазина им на военна рампа има една от фрезите показани при стругчето. Другото място за което знам е Конрад чрез представителя им Щайнберг. Но мисля, че може би ще е по добре да си купиш малко по голямо стругче и да му поставиш стъпковите мотори. Някъде виждах как правят същото но не директно а със ремъчни шайби и назъбен ремък. С подходящо предавателно число.
Такива зъбни колела и финни ремъци има във Бактрейд. Тя е пловдивска фирма, но имат магазин и в София та там ги разглеждах. Относно стругчето ако си вече на етап някакво производство по добре инвестирай в нещо по сериозно като това:
https://www.polymeta.bg/products/metalorezheshti-mashini/strugovi-mashini/universalni-strugove?v=3a52f3c22ed6 

Неактивен coke2k

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 583
  • Пол: Мъж
Re: CNC рутери - настройки и ремонти
« Отговор #8 -: Януари 31, 2021, 12:16:00 pm »
Здравейте, някой с опит в LINUXCNC може ли да помогне - имам 2 проблема:
1)Не може да се извършва движение по време на пауза. Примерно паузирал съм по някаква причина и искам да изместя шпиндела на някъде , а след това да продължи от там до където е стигнал.
2)Ръчна смяна на инструмент - след като излезе съобщението за смяна на инструмент трябва да може да се сложи новия инструмент да се нулира отново Z и да се продължи.
( сега го правя като работата с различни инструменти правя на отделни файлове)
Някой справил ли се е с тези проблеми?

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: CNC рутери - настройки и ремонти
« Отговор #9 -: Януари 31, 2021, 12:32:22 pm »
coke2k последно когато го гледах тоя софт преди 3-4 години беше твърде суров за смислено използване .....
Сега не съм запознат какво е положението - но ако си му мераклия трябва доста да чаткаш програмирането и линукса и да си малко мазохист :)