Автомобили, топлинни машини, алтернативни горива > Други ДВГ и топлинни машини

Нетрадиционно извличане на топлинна енергия ?

<< < (7/9) > >>

mind:

--- Цитат на: sorrry в Декември 10, 2019, 10:24:50 pm ---По мое мнение, с подходящата честота може и да има някакъв ефект.

--- Край на цитат ---
Да разнищим и това съмнение.

Звуковата честота преминава в ултразвук след 20 KHz и достига някъде до 1 GHz. В практиката обаче, рядко надхвърля 20 MHz. За сравнение, микровълните в една обикновена, домашна печка са 2.45 GHz. Това е повече от 100 пъти по-висока честота.

Защо ги сравнявам? Защото принципът е един и същ - нагряване, чрез триене на водните молекули. Опитайте, да си представите как се загряват близо 7 литра в подобна печка с мощност 700-800 W и за колко време.
Като казах мощност, звуковите вълни също си искат своето и се характеризират с мощност на квадратен сантиметър. Така че, една батерийка или надуване на саксофон е... кауза пердута.

epwpixieq-1:

--- Цитат на: mind в Декември 11, 2019, 12:29:34 pm ---Защото принципът е един и същ - нагряване, чрез триене на водните молекули.

--- Край на цитат ---
mind, за да сме коректни трябва да отбележим че това което се е опитал да предаде Кийли, чрез неговите обяснения, установки и оспорвани опити, е че вибрирането на няколко определено подбрани тоналности ( прилагането на няколко различни честоти ), концентрирани върху определен, както той го нарича, "вибрационен център на тялото или флуида", води до образуване на "лавинообразна" дисасоциация на молекулярната структура, като интересното е че в писанията му се споменава точно "дисасоцияция на вода" с подбрани тоналности (на база геометричните характеристики на металната сфера в която е поставен флуида), точно поради различните вибрационни характеристики на водородния и кислородния атом. Дали това изобщо може да се случи е друг въпрос, но трябва да се подчертае че работата на такива устройства, така както е описано, с предполагаемо неимоверни резултати, не трябва да се обяснява със стандартните виждания като нагряване чрез триене на водните молекули.

Което е интересно, и трябва да се отбележи е, че по времето когато повечето от научната общност е приемала, неделимостта на атома ( както са го възприемали тогава ) като аксиома, Кийли, в публикациите си пише, че енергията която той извлича е от разделянето на молекулярните и атомни връзки, и поради тази причина никой от стандартните научни среди не го е взимал на сериозно. Оставям настрана напълно странния и нестандартен за научни публикации език с които той описва неговите разбирания и опити.

dmitarp:
Със звукови вълни е възможно и е правено, но се иска и мощност и точно форматиране на звуковото поле. Замисли се само как се взривява плутониева ядрена бомба, именно чрез звукови вълни, предизикани от конвенционално взривно вещество. По подобен начин дори се правят опити за взрив на термоядрени бомби, които да не оставят след себе си радиоактивно замърсяване. Така, че звука има възможността, но трябва да има и силата и правилната посока.

juliang:

--- Цитат на: dmitarp в Декември 12, 2019, 08:58:02 am ---Със звукови вълни е възможно и е правено, но се иска и мощност и точно форматиране на звуковото поле. Замисли се само как се взривява плутониева ядрена бомба, именно чрез звукови вълни, предизикани от конвенционално взривно вещество. По подобен начин дори се правят опити за взрив на термоядрени бомби, които да не оставят след себе си радиоактивно замърсяване. Така, че звука има възможността, но трябва да има и силата и правилната посока.

--- Край на цитат ---
Идея си нямаш какво говориш.
Конвенционалния експлозив се ползва само за да събере 2-те (или повече) части от радиоактивното вещество (всяка от която е по-малка от критичната маса за дадения материал) в едно цяло, чиято маса вече надхвърля критичната.
За целта може да се ползва и чисто механичен метод, но е крайно неудобен и несигурен. Ще се съгласиш че е малко тежичко да вкараш в корпуса на ракетата/бомбата батерии, двигатели, въженца, колелца, релси и всичкото това което да осигури преидвижването на едната част заряд към другата. Да осигури първо бързина (за да не стане "тлеене" а взрив), да осигури най-вече надеждност при задейстането и още повече - да се изключи самоволното събиране на двете или повече части. Защото ядрения боеприпас трябва да издържи падане на самолета който го носи без да се взриви. Трябва да издържи навлизане в плътните слоеве на атмосферата без да се взриви. Не говорим за банално изпускане от крана при товарене...
Почти толкова кофти е боеприпаса да падне над /около целта без да се взриви. Никак не е гот да предоставиш на противника си няколко килограма обогатен уран или плутоний, особено ако той няма средставата да си ги произвежда сам. Защото само след няколко дни той може да ти "върне пратката" и да направи огромни поразии.

Поради тези (и само порди тези) причини в ядрения боеприпас се ползва конвенционален експлозив. Никакви резонанси, никакви звукови вълни.

krasias:
juliang, вярно така са ни учили, ама за да повярваш на това че някой ще ти каже как се взривява атомна бомба и какво точно има във взривателя, трябва да вярваш и в снежанка и в дядо коледа. Та това дето казва dmitarp е много по вярно.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия