Автор Тема: Помощ за генератор  (Прочетена 22273 пъти)

Неактивен ventsy74

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 422
Помощ за генератор
« -: Ноември 26, 2019, 04:01:57 pm »
Привет колеги.
Имам едно питане относно схемно решение за генератор.
Имам китайски генератор на сигнали от 1херц до 150кхц. .Снимката долу.
Въпроса ме е,мога ли да разпределя някак сигнала между два мосфета.Така ,че когато единия мосфет е отпушен,другият да е запушен. Един вид пуш пулА ако може някак да се запази и регулировкага на  запълването(склажност) би било много добре.
Благодаря предварително на отзовалите се.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 502
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Помощ за генератор
« Отговор #1 -: Ноември 26, 2019, 04:08:39 pm »
Ако търсиш усилване по ток и изхода ти да повтаря напрежението на изхода на генератора /ако то се регулира/, ще е по-лесно да го постигнеш, ако ползваш биполярни транзистори - комплементарна двойка, просто правиш полумостов емитерен повторител. С полеви транзистори е по-трудно да направиш регулировка на изходното напрежение от изхода на генератора, защото се насищат при високо напрежение на гейта. Ако ти трябва само усилвател на ток за двата полупериода с фиксирано напрежение, това на захранването на полевите транзистори, трябва да поставиш драйвер за управление на полеви транзистори и тях да свържеш след него.

Ако ти трябва регулиране на напрежението в този случай с полеви транзистори+драйвер е най-добре просто да променяш захранващото напрежение на полевите транзистори, а не да ползваш това от генератора.

Говоря само за правоъгълни импулси, не за синус! За синус и то добър синус нещата стават други.

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Помощ за генератор
« Отговор #2 -: Ноември 26, 2019, 07:19:50 pm »
ventsy74
Каква ще е амплитудата на изходния сигнал?

Неактивен Tanas

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 150
Re: Помощ за генератор
« Отговор #3 -: Ноември 26, 2019, 08:33:49 pm »
Разбрах ли какво ще правиш?  ;)
Потенциометрите по 20к са за запълването и честотата.

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Помощ за генератор
« Отговор #4 -: Ноември 26, 2019, 09:39:13 pm »
По принцип можеш, но от въпроса ти личи че си лаик! Трябва да почетеш, иначе имаш първата част от желанието ти. После ти трябва драйвер за мосфети, и после да изясниш какво искаш на изхода им. Виж колегите, по горе нещо са започнали да обясняват.
Прегледай и pdf документа като начало, ако е по силите ти може да продължим с акъли!

Неактивен xakep

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 101
Re: Помощ за генератор
« Отговор #5 -: Ноември 27, 2019, 01:05:56 am »
Нещо такова?

Неактивен ventsy74

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 422
Re: Помощ за генератор
« Отговор #6 -: Ноември 27, 2019, 02:38:37 pm »
Танасе точно това искам да направя.
Разбрал си ме добре. Такива генератори вече съм направил 4броя.Въпроса ми е как да го задвижа с китайската щука.

Неактивен ventsy74

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 422
Re: Помощ за генератор
« Отговор #7 -: Ноември 27, 2019, 03:28:44 pm »
Благодаря на отзовалите се.
Мисля че IR2184 ще ми свърши работа.
Да лайк съм Мишо ,професията ми е бая далеч от електрониката.А работата ми (ептен).

Неактивен Tanas

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 150
Re: Помощ за генератор
« Отговор #8 -: Ноември 27, 2019, 05:12:49 pm »
С китайската щука може да си загубиш времето и пак да останеш недоволен понеже е единичен сигнала, трябва да се инвертира, наглася мъртвото време и т.н.

Схемичката е читава и по-бързо ще постигнеш желания резултат гарантирано.
Само бих препоръчал да вържеш многооборотни СП-тримери.  ;)
Посочените драйвери са напълно достатъчни, зависи пак какви мосфети ще използваш за необходимата мощност.
  Успех!

Неактивен ventsy74

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 422
Re: Помощ за генератор
« Отговор #9 -: Ноември 27, 2019, 06:48:37 pm »
Ето го едното генераторче от схемата дето си я постнал.В случая е със два драйвера tc4420.
Но идеята ми,е за компактно устроиство на което да виждаш честотата с която задвижваш транзисторите и да работиш в широк диапазон от честоти.

Неактивен Tanas

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 150
Re: Помощ за генератор
« Отговор #10 -: Ноември 27, 2019, 07:46:19 pm »
ventsy74, ти си решаваш.
Компактността я има и зависи от мощността и охлаждането, а за да виждаш честотата - има различни начини, също така и спектъра може да има дори повече от щуката:)

За това което си замислил и гледам правиш - ще са ти необходими не повече от 100-150 W, така, че може спокойно да импровизираш с елм. база.  ;)

пп. Извинявам се! горе съм прикачил нередактираната версия! ценерите не са за 6,2!



Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Помощ за генератор
« Отговор #11 -: Ноември 27, 2019, 08:39:50 pm »
Tanase, ти как разбра какво иска Венци, след като той самият не е разбрал какво иска? TC4420 е не инвертиращ драйвер. Как с два такива клати half bridge, и как докарва мътрвото време, за мен е пълна мъгла! Освен да лъже че е лаик, а в същност е виртуоз!
Освен това драги ми Венци, не трябва да променяш честотата по време на работа на устройството, защото в някой миг мъртвото време ще отиде на кино, и двата мощни транзистора ще се засрещнат отпушени, демек ще дадат на късо захранването и бум бум!!! Ама аз повече не се бъркам!

Неактивен ventsy74

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 422
Re: Помощ за генератор
« Отговор #12 -: Ноември 27, 2019, 09:22:19 pm »
Ама аз повече не се бъркам!
Архангеле и по добре.
И без това не прочетох нищо конструктивно от теб,освен упреци.

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Помощ за генератор
« Отговор #13 -: Ноември 27, 2019, 09:28:39 pm »
Напротив, още в началото ти написах че може!

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
Re: Помощ за генератор
« Отговор #14 -: Ноември 27, 2019, 09:48:03 pm »
ventsy74, пробвай по приложената схема, но с един трансформатор. Една първична намотка и четири вторични. Самото трансформаторно развързване създава мъртвото време. Но при ниски честоти трансформатора гълта много ток и изисква захранване от мощна комплементарна двойка. На гейта се поставят резистор за бавно зареждане и диод за бързо разреждане. Пробвал съм схемата и работи добре при честоти от няколко килохерца до почти мегахерц.