Автор Тема: Математично-физичен модел на финансовите пазари  (Прочетена 73705 пъти)

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Математично-физичен модел на финансовите пазари
« Отговор #45 -: Ноември 17, 2019, 07:43:38 pm »
Кой той? Да му прочета постовете поне възможно ли е?

Радико, процесорът на евтин лаптоп произведен през последните 5 години може да извършва над 2 милиарда операции в секунда, среден клас над 5. Ако не е достатъчно можем да добавим и видеокарта, която да извърши още 50.   ;D
От към изчислителна мощ нещата са доста по сложни. Необходимо е да се следи в реално време огромно количество информация дори и такава която въобще не е свързана със финансовите пазари "поне на пръв поглед"
Не знам дали си играл покер. Аз от тази игра съм научил доста полезни неща. Общото е, че въпреки, че много публикации и хора се опитват да внушат, че това е някакво нещо като природно явление, въобще не е така и тук като при покера отсреща си имаш човешки същества а не природни стихии. Въпроса опора в по голямата си част до социален инжинеринг. До направата на максимално реалистичен психологически портрет на хората управляващи пазара по един или друг начин и съответно адекватно прогнозиране на действията им.

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Математично-физичен модел на финансовите пазари
« Отговор #46 -: Ноември 17, 2019, 08:30:42 pm »
Марк Тулий за щастие поназнайвам от MT скриптове и тая шарения е пълна тъпня - не знам кой връзваш че това е някакъв алгоритъм или визуализатор за търговия :D Извини че съм критичен.

Цитат
Трябва да калкулираме какви сили са подействали на цената,
А де - какви са силите дори да знаем което на практика е невъзможно от де ще знаем кога ще се случат тези събития а? (особено човешкия фактор)
То няма лошо но захранването с данните е проблема - не самият алгоритъм с незнамсиколко неизвестни.

Относно смятането и процесорите ..... не знам доколко сте наясно колегите с математиката но ще се опитам и тук да вкарам някаква светлина.

Хубаво имаме да речеме комп не с 50мил. операции за секунда а с 500терафлопса мощност - който не знае 500 терафлопса са 500 000 милиарда операции в секунда

До тук всичко розово - но за да се изгради алгоритъм по сандартния метод е нужно тоя алгоритъм да обходи всяка възможна комбинация от събития и на база тяхната стойност да определи вероятностния модел.
От това следва че смятане на вероятност със само със 100 промеливи и достигане до тия 100 променливи които се изграждат от не знам си колко други променливи ..... така че и 500 терафлопса идват тесни - а да не се изхвърлям и всички терафлопси налични в природата също няма да стигнат.
Съвсем друг въпрс са невронните межи и ИИ но там не смея да разсъждавам задълбочено щото не съм особено в час макър да се интересувам сериозно от темата.
« Последна редакция: Ноември 17, 2019, 08:52:28 pm от montanar »

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: Математично-физичен модел на финансовите пазари
« Отговор #47 -: Ноември 17, 2019, 10:10:22 pm »
Въпросът не е само в сметките, а главно в това, че се получават вероятностни пространства с огромни размерности (4000 и нагоре), които понастоящем не могат да бъдат обходени с никакви алгоритми и изчислителни мощности. Ако вземете само горната и долната граница на 4000 параметъра - това е 2 на степен 4000 или единица с 1200 нули отзад... Изкуственият интелект оперира точно в такива многомерни пространства, и за да посигне някакъв значим резултат за обозримо време са необходими много сериозни техники на dimensionality reduction.
Един перспективен любителски проект от началото на 2019-а е този (при това е правен от наше момче - българче в ЮАР). Скролнете надолу за да прескочите файловете и да стигнете до текста, след което му хвърлете едно око.
И всичко това е за сравнително прост модел, който човек може да движи почти сам...

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Математично-физичен модел на финансовите пазари
« Отговор #48 -: Ноември 17, 2019, 10:12:59 pm »
Момтанар
Чрез използване логиката на социалния имжинеринг необходимите изчислителни ресурси биха могли да бъдат драстично намалени примерно стотина пъти. И въпреки това остава необходимост от изчислителна мощ далеч над тази осигурена от лаптоп или дори от геймърски компютър. Съвсем реалистично ми изглежда съвместното ползване на много машини и пропорционално разпределение на печалбите на принципа на криптовалутите.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Математично-физичен модел на финансовите пазари
« Отговор #49 -: Ноември 17, 2019, 10:17:58 pm »
Весо като гледам и тия правят същата грешка:
Разглеждат пазара като природно явление а не като инструмент управляван от човешка воля.

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Математично-физичен модел на финансовите пазари
« Отговор #50 -: Ноември 17, 2019, 10:28:12 pm »
"Човешка воля" ми звучи по-зле от стихийте .....

А относно разпределението на ресурсите - нормално е да се ползва клъстерния принцип - всеки супер комп. така работи.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Математично-физичен модел на финансовите пазари
« Отговор #51 -: Ноември 17, 2019, 10:38:29 pm »
Какво му е злето поговори малко "ако ти изпадне"  случай с някой такъв като тия дето карат бабите да си хвърлят парите от балкона и ще ти обяснят колко прости са нещата.
Научното наименование на професията измамник е "социален инжинер"

Марк Тулий

  • Гост
Re: Математично-физичен модел на финансовите пазари
« Отговор #52 -: Ноември 17, 2019, 11:42:59 pm »
Един перспективен любителски проект от началото на 2019-а е този (при това е правен от наше момче - българче в ЮАР).

https://github.com/borisbanushev/stockpredictionai/issues/19
Нашето момче се е изложило.
АРИМА има същия проблем.
Фурие по принцип няма място по графиките, не само заради "прерисуването", а също и заради това, че не може да разграничи между тренд и рейндж.
Другите работи изглеждат интересни.

Монтанар, нещо друго си прочел, не моя пост.

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Математично-физичен модел на финансовите пазари
« Отговор #53 -: Ноември 18, 2019, 12:19:45 am »
Това не ни касае, не излизаме извън графиката.
Трябва да калкулираме какви сили са подействали на цената, за да извърши дадено движение все едно цената е частица, а нарисуваните барове са извършена работа.
Крайният вариант (или поне завършен етап) трябва да изглежда като релефна карта, където стойностите, около които се движи цената (подкрепи и съпротиви?) са изобразени с различен цвят.
Приложеният файл е първоначален вариант на скрипт, който може да изобрази функция с две неизвестни по такъв начин върху графиката. Тестовата функция е линейна - 1+Х+2*У.

Та прикачения файл представлява елементарен градиент нагаждащ се към размаха на текущата графика на цената - единствено шарениия и нищо друго - а и не виждам това какво може да ти предскаже ......

Остави това ма и е неграмотно написан щото не се авторефрешва

Спирам да коментирам темата - нямам какво повече да кажа.
« Последна редакция: Ноември 18, 2019, 12:44:11 am от montanar »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Математично-физичен модел на финансовите пазари
« Отговор #54 -: Ноември 18, 2019, 01:44:56 pm »
Радико, процесорът на евтин лаптоп произведен през последните 5 години може да извършва над 2 милиарда операции в секунда, среден клас над 5. Ако не е достатъчно можем да добавим и видеокарта, която да извърши още 50.   ;D

Ок, ще бъда крайно лаконичен този път...
"Частица(и)"...
Това е като да се опиташ да предвидиш пътя на 1 или 10 водни молекули на планетата и да определиш къде точно ще бъдат след 3 дена и 5 часа, примерно? Пък колкото щеш данни вкарвай (ако има в какво да ги вкараш).

Или да предскажеш точно местоположението на 1 песъчинка в Сахара след 3-4 пясъчни бури, дори и да имаш точните параметри на ветровете...

И аз като Монти, нямам какво повече да кажа по тази тема...

Неактивен tobo1

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 585
Re: Математично-физичен модел на финансовите пазари
« Отговор #55 -: Ноември 18, 2019, 02:06:09 pm »
van, евала, направо ме тръшна - кратко, точно, ясно!

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 503
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Математично-физичен модел на финансовите пазари
« Отговор #56 -: Ноември 18, 2019, 02:24:36 pm »
Ще ви кажа една сигурна формула, как да печелите винаги на рулетка, стига да няма ограничение във вида на залога, печели се ВИНАГИ!

Правят се залагания само на един цвят /черно или червено/ с удвояване на залога или на 2-ра степен. Ако 9-вет поредни пъти губим, то няма как на 10-тия примерно ще спечелим първоначалния залог на степен 10 и ще покрием загубите от 9-те предходни залагания.

Но мисля, че има забрана за такава игра - до определен брой еднакви залагания.

Марк Тулий

  • Гост
Re: Математично-физичен модел на финансовите пазари
« Отговор #57 -: Ноември 18, 2019, 02:27:20 pm »
Ще си ги пиша сам формулите, то се е видяло.  ;D

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 503
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Математично-физичен модел на финансовите пазари
« Отговор #58 -: Ноември 18, 2019, 02:28:44 pm »
Ще си ги пиша сам формулите, то се е видяло.  ;D
То това е ясно  :D и беше много лесно за предсказване още от самото начало ;D.

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Математично-физичен модел на финансовите пазари
« Отговор #59 -: Ноември 18, 2019, 02:46:22 pm »
van, за тази работа хората са измислили памперсите. Преди години, в САЩ имаше случай при,  който една жена бягаше от полицията, но беше се подготвила предварително, сложила си памперс да не се налага да ходи до тоалетна и това да я забави.