Справочници, схемотехника, теория > Математика

Математично-физичен модел на финансовите пазари

<< < (10/25) > >>

Радико:

--- Цитат на: Марк Тулий в Ноември 17, 2019, 03:58:47 pm ---Кой той? Да му прочета постовете поне възможно ли е?

Радико, процесорът на евтин лаптоп произведен през последните 5 години може да извършва над 2 милиарда операции в секунда, среден клас над 5. Ако не е достатъчно можем да добавим и видеокарта, която да извърши още 50.   ;D

--- Край на цитат ---
От към изчислителна мощ нещата са доста по сложни. Необходимо е да се следи в реално време огромно количество информация дори и такава която въобще не е свързана със финансовите пазари "поне на пръв поглед"
Не знам дали си играл покер. Аз от тази игра съм научил доста полезни неща. Общото е, че въпреки, че много публикации и хора се опитват да внушат, че това е някакво нещо като природно явление, въобще не е така и тук като при покера отсреща си имаш човешки същества а не природни стихии. Въпроса опора в по голямата си част до социален инжинеринг. До направата на максимално реалистичен психологически портрет на хората управляващи пазара по един или друг начин и съответно адекватно прогнозиране на действията им.

montanar:
Марк Тулий за щастие поназнайвам от MT скриптове и тая шарения е пълна тъпня - не знам кой връзваш че това е някакъв алгоритъм или визуализатор за търговия :D Извини че съм критичен.


--- Цитат ---Трябва да калкулираме какви сили са подействали на цената,
--- Край на цитат ---
А де - какви са силите дори да знаем което на практика е невъзможно от де ще знаем кога ще се случат тези събития а? (особено човешкия фактор)
То няма лошо но захранването с данните е проблема - не самият алгоритъм с незнамсиколко неизвестни.

Относно смятането и процесорите ..... не знам доколко сте наясно колегите с математиката но ще се опитам и тук да вкарам някаква светлина.

Хубаво имаме да речеме комп не с 50мил. операции за секунда а с 500терафлопса мощност - който не знае 500 терафлопса са 500 000 милиарда операции в секунда

До тук всичко розово - но за да се изгради алгоритъм по сандартния метод е нужно тоя алгоритъм да обходи всяка възможна комбинация от събития и на база тяхната стойност да определи вероятностния модел.
От това следва че смятане на вероятност със само със 100 промеливи и достигане до тия 100 променливи които се изграждат от не знам си колко други променливи ..... така че и 500 терафлопса идват тесни - а да не се изхвърлям и всички терафлопси налични в природата също няма да стигнат.
Съвсем друг въпрс са невронните межи и ИИ но там не смея да разсъждавам задълбочено щото не съм особено в час макър да се интересувам сериозно от темата.

PyroVeso:
Въпросът не е само в сметките, а главно в това, че се получават вероятностни пространства с огромни размерности (4000 и нагоре), които понастоящем не могат да бъдат обходени с никакви алгоритми и изчислителни мощности. Ако вземете само горната и долната граница на 4000 параметъра - това е 2 на степен 4000 или единица с 1200 нули отзад... Изкуственият интелект оперира точно в такива многомерни пространства, и за да посигне някакъв значим резултат за обозримо време са необходими много сериозни техники на dimensionality reduction.
Един перспективен любителски проект от началото на 2019-а е този (при това е правен от наше момче - българче в ЮАР). Скролнете надолу за да прескочите файловете и да стигнете до текста, след което му хвърлете едно око.
И всичко това е за сравнително прост модел, който човек може да движи почти сам...

Радико:
Момтанар
Чрез използване логиката на социалния имжинеринг необходимите изчислителни ресурси биха могли да бъдат драстично намалени примерно стотина пъти. И въпреки това остава необходимост от изчислителна мощ далеч над тази осигурена от лаптоп или дори от геймърски компютър. Съвсем реалистично ми изглежда съвместното ползване на много машини и пропорционално разпределение на печалбите на принципа на криптовалутите.

Радико:
Весо като гледам и тия правят същата грешка:
Разглеждат пазара като природно явление а не като инструмент управляван от човешка воля.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия