Справочници, схемотехника, теория > Математика

Математично-физичен модел на финансовите пазари

<< < (4/25) > >>

Аtos:

--- Цитат на: Радико в Ноември 14, 2019, 11:55:36 pm ---
Силата и предимството на машината или Софтуера пред човека е, че не се поддава на изкушаване.

--- Край на цитат ---

Казвам го още по-кратко и разбираемо - машината или софтуерът не могат да предвидят човешки реакции и психика, не могат да предвидят и природни катаклизми.
А цените на фондовата и стоковата борса варират единствено поради човешка спекула и изобщо - човешка намеса (не машинна). Ако не беше така, всички трендове щяха да са плавни, а скоковете - лесно прогнозируеми, но тогава нямаше да има голяма печалба за никого, понеже всички щяха да могат да ги предвиждат!
В този вид "търговия" загубите винаги са равни на печалбите (дори са с няколко процента по-големи - комисионни, такси и т.н.)
За да спечелиш - трябва някой отсреща да е загубил, иначе тези пари няма откъде да дойдат!

Давам пример:
Работиш с "експерт" (това е компютърна програмка, която купува и продава акции, валути и др. фин. инструменти при зададени от теб параметри).
Имаш информация (интуиция, врачуване и пр.), че доларът ще скочи в края на деня с 10%.
Влагаш сутринта 1000 долара в сделка. По време на дневното движение на тренда обаче, скоковете са в такъв диапазон, че "експертът" в даден момент ти затваря позицията (приключва сделката), за да ограничи загубите.
Твоите 1000 долара са станали 850 и нямаш отворена сделка. В края на деня, доларът наистина е скочил с 10%, но ти си загубил 150, вместо да спечелиш 100.
Дотук разбираш ли го?
Ако не ползваш експерт, а разчиташ на себе си, пак е вероятно да стане същото - ако курсът се обърне временно срещу теб (става за минути, даже секунди) и не налееш още пари, сделката автоматично се затваря от брокерската платформа и то в твой минус.
Имаш шанс да дебнеш пред компютъра и да отвориш сделка при голям временен спад , но не можеш с точност да прогнозираш дъното му. Дори и да успееш, трябва да си 100% сигурен преди това в 10%-ния дневен растеж, а това няма кой да ти го гарантира.

Щеше да е кратко, но не ми се получи, поне е разбираемо, надявам се?

Марк Тулий:
Танас, животновъдите имат значителен принос в доста науки, не е редно да ги отричаме на такъв съвкупен принцип.
Мисъл горе-долу моя, базирана на малко опит (макар и не само мой) и практика е това:
https://forum.bg/showthread.php?6319-%D0%9A%D0%B0%D0%BA%D0%B2%D0%B8-%D1%82%D0%B5%D1%85%D0%BD%D0%B8%D1%87%D0%B5%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D1%81%D0%B5%D1%82%D1%8A%D0%BF%D0%B8-%D0%B8%D0%B7%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D0%B7%D0%B2%D0%B0%D1%82%D0%B5-%D0%B7%D0%B0-%D1%82%D1%8A%D1%80%D0%B3%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%8F&p=1825567&viewfull=1#post1825567
Идеята на настоящата тема също играе роля, обаче това е основата:
http://forex-warez.com/Free%20Download/Bill%20Williams%20-%20Trading%20Chaos/

В тия книги е спомената и тази:
https://www.4shared.com/file/H0n_rz09/Path_of_Least_Resistance__Lear.html
Тя е полезно четиво и за обща култура, не само за трейдинг.

Монтанар, колко от моделите, които имаш предвид засягат търсене и предлагане като сили и се опитват да ги измерят по някакъв начин?
За емоциите не си прав - трябва да ги използваме, не да ги игнорираме или унищожаваме.
С евро/долар си губиш времето, погледни петрол, злато и индекси. Или поне паунд/долар и евро/йена.
Дали резултата от търговията ще бъде печалба или загуба не зависи от ливъриджа, с който търгуваме. Размерите на финансовия резултат - да, но знакът преди цифрата не зависи.

Атос, Джулиан, всички тези събития и настроения са фактори, които влияят на силите на търсене и предлагане, а не директно на пазара. Идеята на модела е да отчитат силите и промените в тях в почти реално време, т.е. той ще включи влиянието на тия фактори.
Времето за прогнозиране, както и вероятността на прогнозата естествено не могат да бъдат безкрайни, те са функция от разликата в силите към момента. Колкото по-голяма разликата, т.е. по-силно изразена водеща сила толкова по-напред можем да прогнозираме, понеже ще трябва много по-голяма сила да промени ситуацията. При пълно равновесие съответно вероятността клони към 50%, а времето към 0.
Съществуването на финансовите пазари не е самоцел, те са част от много по-голяма система - чрез тях се дава стойност на съвременните пари, определят се цени и обменни курсове на суровини и други валути, разходи по държавни заеми, разпределят се новонапечатани пари и кой знае какво още. Спекулативната печалба (или загуба) надали е основно перо за банките, които притежават 70-80% от финансовите пазари.

Ван, с такава програма и сами можем да се позлатим, няма нужда други хора да го правят.
А парите не идват от нищото, а от печатането на пари от банковите картели. Сумите, които можем да приберем също не са неограничени - с нарастването на обемите ливъриджа намалява прогресивно, понеже от един момент нататък няма кой да го предлага. Да ги оберем също не можем, понеже с едно щракване на пръстите могат да си напечатат още толкова.

Радико, давай го тоя софтуер да го преработваме.  ;D
Само да не е някой статистически модел, че тогава няма да ни свърши работа.
"Физичен" не е за благозвучие - тъй като целта е да измерим сили на търсене и предлагане, предполагам, че необходимите формули ще намерим из учебниците по физика.

ЕДМ Електроникс, основен фактор за загубите е депозита - ако не депозираш 700 000 евро няма как да ги изгубиш. Ако не депозираш изобщо с изключение на нереализирани печалби няма как и 1 лев да изгубиш. Аз с гордост мога да заявя, че досега не съм депозирал изобщо.  ;D
Времето и усилията също са ресурс, естествено. Дали ще бъдат загуба или разход зависи от това какво ще постигнем с тях.

От дискусията до момента правя заключение, че от тук присъстващите човекът с най-много опит и познания за финансовите пазари съм аз. Приятна изненада е, че и вашите са много повече от никакви.
От прочитането на няколко десетки (стотин?) теми от форума, включващи значителна част от постовете на присъстващите правя заключението, че знанията и опита ви по физика и свързани теории (електромагнетизъм примерно) са значително повече от моите.
За да продължим напред и евентуално да свършим някаква работа по създаването на модела е необходимо да се съсредоточим върху описването на силите на търсене и предлагане и връзката им с движението на цената.
От общи приказки и клишета за трейдинга няма смисъл, повтаряни са достатъчно из други форуми. Нивото на този е значително по-високо.
Това, че е невъзможно също го знам, няма нужда да го повтаряте.  ;D

montanar:
Марк Тулий малко нескромно звучиш с това :)

--- Цитат ---От дискусията до момента правя заключение, че от тук присъстващите човекът с най-много опит и познания за финансовите пазари съм аз.
--- Край на цитат ---
Не трябва ли други да те характеризират?
Ама ако трябва извади го да ги премерим ;)

И за да не съм голословен еле ми стата от личната ми сметка..... около 240К пипса печалба за около 3 месеца  и то точно на евро-долар .... Като това е работа в свободно време без особено зорене.
Фирмената няма как да покажа от съображения за коректност .....

oniatam:
А иначе казано... Това което си тръгнал да правиш, в днешно време му казват изкуствен интелект. Та като го направиш той ще следи всякакъв вид информация из интернета и ще прави изводи и заключения. И пак няма да е гаранция, щото както го казаха колегите по-горе... Като стане господин Х с гъзо нагоре и бутне пазара е така да спечели още некое милионче/милиардче и интелекта е до там.
Иначе казано от изкуствен интелект с тези възможности ще можеш да печелиш много повече по друг начин отколко това дето го мислиш. Общо взето никъв шанс да направиш подобно нещо и то сам.
А другия вариант е да обикаляш да си търсиш балъци на които да им го продаваш по форумите някъв псевдо врачуващ софт.

PyroVeso:
Колеги, засрамете се!
Един ни продава безсмъртие, вечна младост, "бъстъри", които подпират с оргон небето да не падне, друг - гарантирани постоянни печалби, а ние да сме толкова глупави и да не се въползваме...

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия