Справочници, схемотехника, теория > Математика

Математично-физичен модел на финансовите пазари

(1/25) > >>

Марк Тулий:
Предистория:

По стечение на обстоятелствата от известно време наблюдавам финансовите пазари, както и други хора, които се занимават или са се занимавали с това и предоставят малко или много споделен опит.
Широко разпространено е мнението, че посоката и силата на предстоящи движения могат да се познаят предварително по структурата на предходни движения. Самото познаване обаче в масовия случай е нещо средно между занаят, изкуство и шаманство. Научна теория липсва.
Аз имам някакъв вид икономическо образование, но според мен съществените прилики на материята са не толкова с икономическата теория, колкото с математика и физика.


Идеята:

Да създадем теоретичен модел адресиращ силите на търсене и предлагане, които определят цената във времето като физични сили, адаптирайки съществуващи формули от математика и физика или създавайки нови.
Според мен период на относително пазарно равновесие около дадена равновесна стойност наподобява поведението на тела с орбити около други тела. Съответно формулите за гравитация може би са първите, които трябва да разгледаме.
Примерна картинка най-отдолу.


Ресурсите:

Разполагаме с безплатна графична платформа включваща програмна среда с основен език дериват на Ц/Ц++ и интеграция с почти всички ресурси хардуерни и софтуерни (предимно в Windows, но също и WINE) ресурси и богата библиотека от свободен за използване код.
Поради спецификата на популярната спекулативна търговия - капан за наивни хора от рода на казина и лотарии - разполагаме с достъп до реална търговия с едноцифрени суми и дори без никакъв депозит от наша страна. В условията на висок ливъридж при надеждно прогнозиране можем да умножаваме дадена сума неколкократно в рамките на дни.
Много книги и други материали създадени от други хора занимавали се с материята.

Целта:
Свободни пари.

Tanas:
Марк Тулий, това е прекрасна идея,  между занаят, изкуство и шаманство - има неограничена граница и теоретичен модел адресиращ силите на търсене и предлагане - това пак долу-горе...  ;)

Ама  формулите за гравитация може би са първите, които трябва да разгледам
Честно казано, мен лично ме отхвърля таз идея.  ;)
Защо? - защото книгите и материалите на някои скотовъдци не ме интересуват  ;)

Опитите, практиката и съвременния прагматичен ум ме блазнят мен, независимо от постиженията.

Вижте там организирайте едно фото и може да помислим заедно по важните въпроси  ;)

Успех!


п.п. имах и други работи които да напиша, но не ми стигна времето ;)

montanar:
Марк Тулий не си първия нито пък ще си последният който се опитва да приложи някакъв модел към финансовият пазар.
Като натрупаш опит ще разбереш че нещата изобщо не са прости на n-та степен.
Аз от това си вадя хляба от доста време на сам и те съветвам 1во да се научиш да търгуваш положително (говоря да се научиш не да правиш супер рискова спекула и за 2 дена да удвояваш депозит - номера минава веднъж два три пъти после всичко прикючва)

Пазарът е огромна и на практика необхватна система от променливи.зависимости и закономерности и ако мислиш че на базата на някакви закономерности които си мислиш че наблюдаваш ще разработиш система и ще я вкараш в автомат според мен не е лъжица за устата не сам човек - да - има подобни автомати но те се управляват от много сериозни екипи специалисти в много области и отново не успяват да хванат промените в настроенията на пазара.
Освен това ги има и китовете де не се знае колко на криво са спали или какво им се върти в главите и за отрицателно време могат да ти скапят системката.

Да - има начини да се търгува успешно и тези начини са си локални за всеки един търговец. И зависят от манталитет, знанията, възможностите, стил, временна нагласа и много много много други фактори.....

Тук сме бистрили темата с колеги - запознай се с тая тема. -> http://mazeto.net/index.php/topic,9166.0.html

Аtos:
Марк Тулий, завиден е ентусиазмът ти...
Ще го кажа възможно най-просто:
Да направиш подобен модел - може! Да работи ефективно - не може!

То е все едно да предвидиш точно числата от тотото, ако вкараш статистическите данни за последните 30-40 години?
Световните финансови пазари се манипулират (ако щеш - определят) от няколко ключови финансови консорциума и обикновено зад всеки един от тях стои човек!
Та...не можеш да знаеш или предвидиш с точност, че една сутрин мистър Х (мултимилиардер) е станал с гъза нагоре и решава, че днес ще събори цената на петрола, ей тъй, щото му е кеф, примерно...или пазара на цинк...
реализирайки още няколко милиарда печалба, разбира се!
Да не говорим за мистър У, който е цар на форекса и живее само за да всява трепет в невзрачните брокерски сърчица...понеже мистър У работи с трилиони (има такова понятие - ливъридж), той е в състояние да предизвика моментни скокове от по 500 пипса и това да не се отрази на крайния дневен растеж (или спад) на някоя валута.
Не можеш да предвидиш математично авария на нефтена платформа в Берингово море...или пък земетресение с цунами в Индонезия...Япония или Вулкан в Гватемала...

Това са все събития, които директно влияят на финансовите пазари и както Монтанар спомена - да ги "заключиш" в математически формули е невъзможно! Невъзможно е дори да се предвидят.

Tanas:
Ами той гена на Капа е такова нещо - прай ток и продава на бедните.
Какво по-добро нещо да правиш добро от това, да забогатейш от нещастие?

 :)

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия