Автор Тема: Какво се случва в Германия  (Прочетена 85010 пъти)

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Какво се случва в Германия
« Отговор #30 -: Октомври 27, 2019, 07:17:15 pm »
Напротив много добре осъзнавам какво точно сте написал. Това устройство познато още и под името шнеков транспортьор го има в три варианта.
И понеже вие си мислете че по-добре осъзнавате и си представяте какво съм написал, пак ви казвам че не яма общо с шнеков транспортьор. Отново виждам тенденция, за кой ли път от ваша страна, да се коментира без да се осъзнава написаното. Нямам нищо против критики, но те трябва да са смислени и базирани на дадената конструкция, не да се базират на това което вие си "мислите" че виждате ли аз обрисувам.
Ами хвани я обрисувай да го иба......
А най добре начертай нещо щото така са си само едни бла бла......
Щото аз си представям нещо такова като чета това де пишеш.
montanar,  като изключим факта че коментари теви, от време на време показват ниска култура, интересно е всъщност как коментирате тогава върху нещо което не можете да си представите, понеже това което показвате, меко казано, явно няма нищо общо с това което обяснявам.
Явно не сте чели много литература от 18-19 век понеже там обикновено рисунки или чертежи няма, и тогава какво правим, значи ли че не можем да разберем какво са писали тези хора. Интересно ми е как, можете да си представите тогава какво изобразяват принципно математическите формулировки във физическите зависимости тъй като обикновено те не са съпроводени с чертежи, щом като, по мое виждане, нещо сравнително елементарно като организация не можете да си представите.

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Какво се случва в Германия
« Отговор #31 -: Октомври 27, 2019, 07:21:50 pm »
А за грамотността да се направи елементарен чертеж по дадена идея ..........  ;D
Що ли?  ;)
И друго epwpixieq-1, случайно съм дипломиран математик ...... дали не мога или мога да си представям абстакции също съм доказал на няколко места .... само че абстракциите които ти подпъхваш не включват всички обстоятелства за да биха били жизнеспособни. За това и не ти стиска да представиш елементарен чертеж - щото тогава ш се види каква глупост локумиш.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Какво се случва в Германия
« Отговор #32 -: Октомври 27, 2019, 07:39:45 pm »
epwpixieq-1
Не мисля че има 18 различни варианта да се направи това което обяснявате. Мисля, че само малоумен не би могъл да схване за какво иде реч. Добре ще добавя още едно подобно устройство доста подобно при това. Цев на нарезно оръжие, разликата е само в съотношението на ширината на полосите и каналите Даже при доста оръжия ъгъла на завъртане е точно толкова колкото предлагаш и ти. При по малка дължина разбира се. Това обаче въобще не влияе на принципните положения.
И мисля, че бъркаш смисъла на "разбрал" и "съгласен"  това, че не съм съгласен с теб не значи, че не съм те разбрал.

Активен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Какво се случва в Германия
« Отговор #33 -: Октомври 27, 2019, 07:43:18 pm »
Егати  форума дето стана!!!
Има си тема и веднага тази тема се изкривява и почва да се пише по съвсем други идеи.
Да не говорим, че нещата дето се пишат са за чат, а не за форум според мен.
Няма ли поне една тема да не се скапва?
Така стана и с темата на Иван БГ.
Който иска да си пише просто така - да си открие тема!
НЯМА май вече никакъв контрол във форума!

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Какво се случва в Германия
« Отговор #34 -: Октомври 27, 2019, 08:04:54 pm »
Дали не си представяш това?


(ама по-късо и евентуално с по-големи лопатки вътре?

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Какво се случва в Германия
« Отговор #35 -: Октомври 28, 2019, 12:47:37 am »
Дали не си представяш това?
...
(ама по-късо и евентуално с по-големи лопатки вътре?
да конструкцията основно погледната е "подобно" нещо, само при тази конструкция има много "лопатки", ако изощо можем така да ги наречем, да не говорим за формата и ъгъла на така, като разбираемо цялата конструкция трябва да е от материала на лопатките, както при стандартните турбини, а не от метал. Възможно е да има нужда от допълнителна фуния преди входа, хващане на по-голям въздушен поток, но това е друг въпрос.

Надявам се да си представяте как цялата конструкция се завърта, и въртящият момент се "вади" по външната периферия ( а не по централата ос както имаше такива грешни предположения ), и как въздушния поток във вътрешността е оставен свободно да се самоорганизира в оптималната за потока динамична вихрова структура, която натурално си предава вътящия момент към периферията.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Какво се случва в Германия
« Отговор #36 -: Октомври 28, 2019, 02:25:51 am »
Radiko се опита да ти го каже, и аз се опитах - при въздушната турбина целта е тя да не пречи на потока, да го оставя да се движи по възможност със скоростта с която е дошъл. Само да го отклони, но не и да го забавя. Забавиш ли го - въздуха просто ще те заобикаля.
Затова и перките на конвенционалните турбини се различават толкова от тези на вятърните мелници. При турбините се разчита на аеродинамичния профил да даде силата на въртене, като при това се пречи минимално на свободното движение на флида.
Ти се опитваш да "насилиш" въздуха да минава през тръбата ти. Без да се обиждаш, но това е точно опит да сложиш "врата у поле" - буквално - и да очакваш някой да предпочете да минава през нея.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Какво се случва в Германия
« Отговор #37 -: Октомври 28, 2019, 03:59:10 am »
Ти се опитваш да "насилиш" въздуха да минава през тръбата ти. Без да се обиждаш, но това е точно опит да сложиш "врата у поле" - буквално - и да очакваш някой да предпочете да минава през нея.
Няма ма нищо за обиждане, бих се съгласил с примера ви при положение че кръглата "врата" или по скоро тунел е стационарен, но когато той самия се върти, тази динамика променя и динамиката на въздуха който преминава през този тунел. В крайна сметка за това има опитни конструкции и поне за мен сам трябва да си го проверя.

Факта остава обаче, както вече казах, че обема на въздух които е работен за такава турбина при 11 м дълбочина и 8 м диаметър е същия като на 30 м дължина и метър дълбочина на лопатките (приблизително 60 метра диаметръ) на стандартна турбина ( при посочените от мен характеристики ).  При положение че приемем, че такъв тип турбината няма толкова добри характеристики както оптимизираните индустриални лопаткови, трябва да се отбележи че тя използва приблизително същото количество материал както стандартните ( изчисленията са доста лесни ) и е разбираемо че няма изследвания за дългосрочното износването на такъв вид конструкция. От друга страна, кои вятърни турбини в домашни условия са оптимизирани така както комерсиалните, и е важно да се отбележи че такъв тип, хоризонтална вихрова (вротекс) турбина - ХВТ, ако може така да наименуваме въпросната конструкция, е лесно закрепяема директно върху покриви на къщи или други ниски постройки, разбира се в доста по-малки размери, та даже и върху превозни средства. Както предполагам разбирате това предполага много повече възможности за използване на ХВТ модела отколкото стандартните оптимизирани вятърни турбини.

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Какво се случва в Германия
« Отговор #38 -: Октомври 28, 2019, 08:31:33 am »
Още когато спореше за турбината на Н. Тесла се разбра, че малко ги разбираш тези неща. Мощността на вятърната  турбина зависи, от площа, която обхваща и от скоростта на вятъра, а не от обема който обхваща. И така твойта хипотеична (невъзможна турбина) би имала 56 пъти по малка мащност при равни други условия. Нека сега приемем, че тя има 100% к.п.д. а ординарната има 50%, това означава че ординарната ще има 28 пъти по-голяма мощност при вложени едно и също количество материали, като се има предвид че вятъра е безплатен, а пари струват само изработването на трубинта, ясно става коя турбина е по съвършена. Аз обаче съм напълно сигурен че твоето безумно предложение ще изкара не повече от 10% к.п.д по най-оптимистични преценки, или с други думи казано мощността на твоето предложение ще е 281 пъти по-малко. Съвършената турбина вече е измислена и тя масово се използва. Единственото, което може да се подобри е да се предложат още по-добри аеродинамични профили, но това ще повлияе малко и затова ще има смисъл в бъдещите свръх големи турбини, с диаметър над 120 метра. Всякакви други предложения са безмислени. Може да увеличиш к.п.д. на ординарната турбина като я вкараш в канал, но juliang ти описа всички последствия от това и аз няма да се повтарям, ще допълня само, че канала може и да е стационарен, но това струва пари, а и потенциално не може да се използва целият наличен вятър.
Прикачвам един такъв пример. Ефиктивността на тази турбина е около 70, 80%, но и цената и почти тройна, въобще безсмислена работа.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Какво се случва в Германия
« Отговор #39 -: Октомври 28, 2019, 10:48:18 am »
Факта остава обаче, както вече казах, че обема на въздух които е работен за такава турбина при 11 м дълбочина и 8 м диаметър е същия като на 30 м дължина и метър дълбочина на лопатките (приблизително 60 метра диаметръ) на стандартна турбина ( при посочените от мен характеристики ). 
Грешиш в предположението, че по протежение на целите 11 метра въздуха ще отдава енергията си. Първата порция въздух в първите 10 см ще се сблъска с лопатката, ще отдаде енергията си и после? Тоя въздух вече практически е спрял, и ще трябва да влагаш енергия за да го добуташ до изхода.
Разбираш ли ... проблема не е в това че съвременните турбини не взимат цялата енергия. Това е нарочно направено. Въздуха е много лек в сравнение с лопатката. Един кубичен метър въздух тежи само 1 килограм. Тоест ако имаш 1 кубик въздух който се движи със 10 м/сек, то в него има енергия която може да задвижи само 1 килограм от лопатката  до 10 м/сек, като при това той ще спре (закон за запазване на импулса). Спре ли вътре в тръбата ти, някой трябва да го изхвърли. Или ти ще трябва да влагаш енергия за да го изхвърлиш, или ще караш чакащия на входа въздух да го изтика, губейки по този начин част от енергията си. Затова и класическите вятърни турбини имат много тънки, но дълги лопатки. Така една огромна ивица движещ се въздух има съвсем кратък контакт с площта на лопатката, отдава каквото може да отдаде и я подминава, без да създава задръстване. Защото на теб ти трябва поток. Не си в тръба като във ВЕЦ-а, където водата няма избор откъде да премине. Тук въздуха при най-малката пречка намалява скоростта си, и следващия въздух вече бяга настрани. Колкото по-голяма пречка си, толкова с по-малка скорост ЩЕ ИДВА въздуха към теб.

Съвсем най-грубо - 8 метра диаметър са 25 метра обиколка. 10 метра дължина по 25 метра обиколка дава 250 кв.метра площ. Ако материала е дебел само 1 мм (което при конструкция с такъв размер я прави крайно деликатна и на практика невъзможна за изпълнение), то само за тръбата са необходими ... 0.25 куб. метра материал. Ако материала е с теглото на водата това са 250 кила. Ако е от алуминий - 1 тон. Ако е от стомана - почти 2 тона. И това е само тръбата, без лопатките ...

После - 8 метра диаметър са около 6 квадрата площ. 6 квадрата по 10 метра са 60 кубика обем. Т.е. в тръбата ти ще се съберат 60 кубически метра въздух. Или ... около 80 килограма.

В задачата се пита "колко ефективно ще работи една система, в която 80 килограма се опитват да бутат 250 килограма (или в лошия сучай - 2 тона)?"

Но нищо де ... експериметирай и сподели после какво се е случило...

Неактивен mind

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 382
Re: Какво се случва в Германия
« Отговор #40 -: Октомври 28, 2019, 11:48:43 am »
проблема не е в това че съвременните турбини не взимат цялата енергия. Това е нарочно направено.
Точно така. Вижте каква е подредбата:


Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Какво се случва в Германия
« Отговор #41 -: Октомври 28, 2019, 03:15:23 pm »
После - 8 метра диаметър са около 6 квадрата площ. 6 квадрата по 10 метра са 60 кубика обем. Т.е. в тръбата ти ще се съберат 60 кубически метра въздух. Или ... около 80 килограма.
Забравил съм да повдигна на квадрат. Площта е 50 квадрата, обема - 500 кубика, теглото - 600 килограма. По-добре е, но пак не е достатъчно...

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
Re: Какво се случва в Германия
« Отговор #42 -: Октомври 28, 2019, 07:19:06 pm »
mind остави подредбата, гледай отстоянията. Разстоянията между турбините напречно на посоката на ПРЕОБЛАДАВАЩИЯТ вятър е 3 пъти диаметъра (по памет). А по посока на преобладаващият вятър е 5 пъти диаметъра. Това изискване идва от завихрянето на въздуха след перката. От една страна ламинарният поток отдава повече енергия от завихреният. И от друга тези микровихри създават вибрации в перките, бърза умора на материала и счупване.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Какво се случва в Германия
« Отговор #43 -: Октомври 28, 2019, 07:37:24 pm »
dimitarp, вашето мислете или немислене (въпреки познанията които имате) си е ваше право, само ще спомена че явно не разбирате каква е ролята на завихрянето на флуида при флуидната динамика и от тук ви де губят  някои важни елементи.
Съвършената турбина вече е измислена и тя масово се използва.
Сега за ваша, а и на колегите, иформация вижте тук (макар че тези образователни кадри съм ги споделял и преди и точно по темата за Турбината на Тесла), та поне да разберете че съвършената (вятърна) турбина изобщо не е измислена, като надявам се да разбирате това което се обяснява. И понеже може да не боравите с езика, ви улеснявам като можете да си съсредоточете времето върху времето 3:30 – 5:10:  https://www.youtube.com/watch?v=h6bmrRFYFbc&list=PL0EC6527BE871ABA3&index=10 ,може да ви бъде трудничко, но ако имате реално такова разбиране, за каквото си мислите че имате, тогава само визуално е достатъчно за да съобразите динамиката на флуида и интаракциите които следват.
Сега си помислете какво повдига крилото (показалец вид завихряне), защо този флуид след крилото се завихря, какво точно представлява това завихряне на флуида от динамична гледна точка и защо трябва да има равновесие между тези две завихряния (това което повдига крилото и това което се появява след него).

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Какво се случва в Германия
« Отговор #44 -: Октомври 28, 2019, 07:49:24 pm »
Аз пък съм съгласен с изобретателя на ефекта на фунията
van, съгласен съм че има подобие в идеята, само този изобретател и турбината която показва отново има централна ос. При моята идея е да няма такава, тоест центъра на турбината е празно пространство, което всъщност дава възможност на флуид да се самоорганизира/структорира във вихров тип или да го кажем "водовъртежна фуния", което дава възможност на самия флуид да задържи енергията си в динамична форма, точно понеже вихрите са точно свойството на флуида да организира енергията си в предвид спазването на третия закон на Нютон.